Colesterol si trigliceride cu valori mari

Colesterol
Intrebare postata de yogi_1 cu 13 ani in urma

Am colesterolul 309 mg/dl si trigliceridele 275 mg/dl. Am tinut regimul prescris de medic timp de 3 luni si nu da rezultate. Medicatia a constat in sinvacard 1 comprimat/zi. Ce ma sfatuiti ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (82)

marian socol (acum 13 ani)

Si eu am avut o problema grava dupa ce am luat CRESTOR. Dupa ce am intrerupt tratamentul mi-a aparuut o eruptie cutanata groaznica -tip alergie de care am scapat dupa doua luni! Nici medicul nu si-a explicat aceasta situatie. Chiar m-a pus sa reincep tratamentul doar doua saptamani sa vedem daca mai apare reactia ...si a aparut din nou la intrerupere dar intr-o forma mai usoara. S-a mirat foarte tare si a scris la fabricant despre aceasta reactie post tratament. Bineinteles ca am intrerupt si acum caut ceva suportabil mai ales ca nu e asa de mare colesterolul (258).
Atentie deci la efectele secundare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oltica (acum 13 ani)

Si eu am colesterolul 302 si trigliceridele 248. Ce ma sfatuiti sa fac. Am 57 ani 1,50 inaltime si 51 kg.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorina (acum 13 ani)

Buna dimineata !
Problemele colesterolului, au cauze diferite. Nu stiu de ce medicii nu cauta cauza care produce asta?.
Ex. eu, in urma cu , cativa ani, am avut un deces in familie,o persoana f. draga mie adica tatal meu. Am inceput cu; crize de atac de panica,pentru care nu am facut tratament,am incercat prin a constientiza si concentra asupra faptului, am lutat suplimente nutritive naturale,polen si cam atat.
La un moment dat la un control de rutina,s-a constatat ca, am hipertensiune , triglleceridele si colesterol mare.adica colesterol 441, trgl. 320. Pentru care mi s-a prescris crestor.

Medicul cardiolog mi-a pus clar; hipertensiune grad moderat.Tensiune care o gasea cam topt timpul era; intre 150 - 180. Mi- s-a dat tratament pentru hiper. mai multe variante, sa le incerc, evident sub supraveghere medicala. Dar, mi-am cumparat si un tensiometru (performant),
Concluzie dupa 6 luni de tratament; Desi am tinut un regim mai sever decat de obicei,numai legume, fructe, sub forma de salate mancaruri fierte, sau sucuri(storcator), alte lichide, ceaiuri de sanatate**. Carne de pasare, peste,la gratar sau fierte.
Colesterol; 420; trigl. 280. Dar ma doare ficatul,la eco. mi-a gasit ficat gras si marit in dimensiuni. Atunci mi-a recomandat sa iau crestor cu hepatoprotectoare ex. lagosa, sarjeron etc. Ma-m conformat, dar tot degeaba. Dupa un an, am inceput sa iau produse apicole in special propolis ,polen, laptisor de matca,vreo trei luni, cu pauze de 10 zile .Pentru disfunctii hepatice, fiere, pancreas etc. am luat ceaiuri si suplimente, de la hofigal si asociatii sai. Iar acum nu mai am tensiune mare, nici macar dupa ce-mi servesc cafeluta de dimineata(nu mi-a interzis-o nimeni, nu este considerata un factor de risc, dinpotriva). Nu mai am dureri, fiere,ficat sau intestine. Colesterolul si trigliceridele sunt normale. Stiu asta pentru ca, am facut de curand analizele. Dar trebuie sa merg la control la medicul curant, Nu stiu ce sa-i spun,pentru ca d-lui. nu crede sub nici o forma in **p***ai naturiste**. Nu am mai luat crestor sau medicamente pentru hiper tensiune,imi distrugeam ficatul.
Alta concluzie: ori medicamentul crestor* este un fals , dar cu multe E-uri. daunatoare ficatului, ori nu mi s-a potrivit organismului meu?????.
Cine verifica daca medicamentul prescris este eficient si nesemnificativ toxic ?. Medicina mai este o stiinta?,preocupare?. Sau in virtutea faptului ca, poti face analize/comanda la privat si medicatia sa ti-o faci singur/ informatii culese de pe net???. Te tratezi singur. Cine nu are cum sa se informeze si se trateaza/ termen lung,pentru inima si colesterol cu aceste medicamente , care au mai mult toxic decat eficienta. Decesul este cu diagnostic de hepatita(ciroza) toxica si complicatii pancreatice. De ce medicii care constata asta si cei mai multi stiu ca le moare pacientii, nu de infart sau comotie cerebrala ci de ciroza toxica, nu studiaza acest fenomen???. Ex. Mama mea, toata viata ei a tinut regim alimentar, multe ,multe medicamente pentru inima si colesterol si ce-i mai rau antiinflamatoare(aspirina), foarte toxica. In final a murit de ciroza toxica(fara virus) si pancreatita. Medicul care a tratat-o de ficat(a urmarit evolutia), m-a intrebat; ***mama dvs. a fost bautoare de alcool***?, mama mea, in viata ei nu a baut, pur si simplu ura alcoolul de ori ce fel, traind la tara a mancat produse naturale, carne de pasare de curte, si tot ce-i verde in gradina.. Iata de ce statistic , decesele in urma bolilor de ficat fara virus, sunt considerate alcoolice. Tocmai sa nu recunoasca ca, medicatia chimica este factorul de risc. Iar greseala noastra este ca, schimbam medicul prea des. Trebuie sa mergi la un internist care sa te supravegheze si sa stie ce alte medicamente ti se mai prescrie/ alte diagnostice(medicul de familie il doare in cot). Dar de ce nu colaboreaza medicii intre ei?? de ce accepta sa se faca de ras, sau c el mai grav s, sa le moara pacientii de alte boli decat de boala care o trateaza??. Nu trebuie sa te duci cu incredere la medic si trebuie sa te intorci viu si sanatos de la el??. De ce eu dupa un an de tratament chimic, nu ma-m facut sanatoasa?, de ce a trebuit sa caut pe net, remedii naturiste si sa-mi culeg remediile (plantele) din padure si islazuri??. De ce medicul are ca ghid, doar chimicale??. Produsele apicole mi lea recomandat cu ani in urma(pentru copii mei), un prof. dr. de marca. De ce medicii tineri nu recomanda si remedii naturiste, nici macar ciaiurile nu se mai recomanda, iti spune sa bei apa plata.........sau si mai rau, sati faci perfuzie cu apa distilata pentru hidratare. De tot rasul..............O fi plecat toti medicii buni si responsabili in strainatate???. Acestia care au ramas, colaboreaza doar cu industria farmaceutica pentru a le aduce venituri, cu profesia lor si juramantul depus ce fac??. Chiar totul este la pamant in tara asta..., si...., pe banii nostrii si din ce in ce mai multi.
Nu-mi place ce am scris, dar........iata ca sunt motivata si ma doare ca nu se mai gasesc medici competenti si mai ales responsabili. Daca gasiti unul , treceti-l la medici buni.ro, sa-i cunoasca si alti bolnavi.
Dorina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 13 ani)

aveti perfecta dreptate doamna, va felicit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 13 ani)

da doamna am luat 3 luni de zile crestor dat de medicul de familie aveam valoarea colesterol total 380mg si dupa ce am terminat tratamentul valoarea este de 401 mg cu trigliceride 1100,LDL-ul este 385 si HDL-ul 46mg.nu mamanc porc,am tinut reteta naturista cu polen,miere,imi plac naturistele si cu toate astea uitati unde sunt...am 33 de ani,1.72m si 67 kg.am avut in vara anului 2010 angina pectoralaq sper sa fie si ultima pt ca durerea este cumplita.asta este si nu stiu ce sa mai fac...dar recunosc ca sunt o persoana stresata si nervoasa si contribuie mult....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sergiu (acum 10 ani)

salut...am citit cu atentie mesajul tau...am si eu probleme cu trigliceridele...trig(307)colesterol(180)sunt marite trigliceridele.dar am numai 75 kg.1.80m...27 ani....spunemi te rog ce produce apicole ai consumat???dami te rog si mie tratamentul posibil ca am disfunctii la ficat sau altceva...ajutama te rog...mersi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anghel ion (acum 13 ani)

aveti perfecta dreptate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorin stoica (acum 13 ani)

am 39 de ani si acum o luna,in urma analizelor,am depistat un nivel foarte mare al trigliceridelor si al colesterolului.de aceea medicul mi-a recomandat un tratament pentru 3 luni,urmand sa iau crestor,lipofib,lagosa si omega3,dupa care urmeaza sa repet analizele.citind comentariile dumneavoastra referitoare la medicatie mi-am dat seama ca pot apela la un alt tratament homeopat,dar deocamdata nu stiu ce sa fac.ce ma sfatuiti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorina2792709 (acum 13 ani)

Super !!. si eu am luat si inca eau scortisoara amestecata cu miere de albine, inclusiv fac si galgara , este buna si pentru inflamatii bucale/paradontoza etc. De altfel am pus scortisoara in preparatul de; Polen, propolis, laptisor de matca si miere de albina. Deasemeni este bine sa luati si- mumie rasina de propolis, amestecati totul , astfel aveti un complex de tratamente valabile pentru mai multe boli care sunt legate de acest efect al colesteronului si trigl. Cum ar fi; ficat, fiere, rinichi, suprarenale, boli tirodiene(dereglari), stomac intestine+imunitatea. In plus; paine neagra, secara, Eu mai eau si cate o lingura de tarate de grau dimineata pe
stomacul gol, care regleaza buna functionare a intestineleo, contine toata gama de vitamine B, iar vitamina C in cantitate destul de mare este obligatoriu in ati mentine imunitatea si absorptia necesarului in organism, deasemeni regleaza metabolismul- grasii pot sa slabeasca, iar slabii pot pune ceva carnita pe ei. deasemeni f. multe lichide, nu neaparat diuretice, diureticile luate in exces duc la scaderea imunitatii. Componenta lichidelor; compoturi de fructe, sucuri, de fructe/legume. supe, ceaiuri altele decat diuretice. apa de izvor sau plata si chiar apa de chiuveta(in componenta apei exista minerale, iod natural. Iodul sintetic din sare alba fina deasemeni este nociva.. Sarea grunjoasa fara iod sintetic (sare pentru muraturi), are defapt in componenta; minerale, iod natural. sau sare de mare, oricum recomandat este cat mai putina sare in general.
Nu am timp acum , dar cautati pe site-uri. efectele scortisoarei, produse apicole si drenuri pentru fiere si ficat. Pentru ca cel mai probabil, factorul important de risc al colesteronului, este functionarea deficitara a fierei si a ficatului. Pentru asta trebuie sa ajutati cu drenuri/fiere, ficat, cum ar fi rostopasca, papadie, codita soricelului si multe alte plante. esentiale naturale sunt in polen, antiinflamatoare si reglarea imunitatii in propolis, reglare suprarenale, hormonale, tiroidiene , inlaptisor de matca, iar mierea de albine luat inpreuna cu acestea duc sigur componentele in toate dereglarile noastre stiute si nesiute
NUMAI BINE SI MULTA SANATATE. !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 13 ani)

daca reusim sa ne cunoastem suficient de bine organismul, ajungem la un moment dat sa stim mai bine decat medicii ce ne ajuta si ce nu; cel mai trist este faptul ca medicii au niste scheme standard de tratament si niste medicamente pt anumite afectiuni pe care ti le prescriu si le incearca si pe fiecare dintre noi; daca nu functioneaza iti da altceva, daca nici asta nu merge, mai incercam ceva, lucru pe care l-am putea face fiecare dintre noi daca ne-am documenta putin; cel mai bun tratament este echilibrul in toate: alimentatie corecta si nu in exces, lichide, miscare, relaxare (stresul este cel mai mare dusman al secolului 21), optimism si credinta; Multa sanatate si liniste sufleteasca!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aurora (acum 13 ani)

am si eu probleme chiar mari de sanatate trigliceride am avut 1680 excesiv de mari urmare;; tratament cu limpantil care au crescut transaminazele la 1000 am intrerupt tratamentul apoi crestor cre si el mia dat peste cap ficatul. imi fac analiza tot la trei luni si singura ma conduc. mananc fructe in special mere din piata sa fie romanesti seminte de in,de dovleac, hrisca,secara si ce mai gasesc cu iaurt , legume , si mancare dar la regim. iau in fiecare zi un pahar cu apa s-au ceai de menta in care pun o lingurita de drojdie . un catel doi de usturoi care este chiar dovedit ca inlocuieste antibioticulsi nici un virus s-au microb nu rezista la el. si am mai descoperit ca scortisoara a contribuit la scaderea trigliceridelor de la 870 la 334 in trei luni si am procedat foarte simplu cam pe la ora 11 sa fie intre mese intr-o ceasca de cafea pun o jumatate de lingurita de scortisoara si un pic de zahar brun. dupa trei luni a scazut foarte bine si acuma urmeaza sa merg sa repet analiza sa vad daca am ajuns la normal dupa 8 ani de incercari. m-as bucura povestea mea sa fie de folos si altor persoane care vor sa se faca bine. cu stima si respect pentru toti care contribuie cu mesaje de incurajare si cu sfaturi. MULTA SANATATE va doreste AURORA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geo (acum 13 ani)

esti tare aurora main vino cu comentarii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

timisoara.vasile (acum 9 ani)

stimata doamna AURORA sant deacord cu exerienta dv, ce nu inteleg si nu pricep la multe persoane care posteaza diferite remedii '''''' cum spuneti si dv ca o sa mergeti la control sa vedeti cum stai cu sanatatea'''''''' intrebarea mea este . DE CE NU ATI SCRIS DUPA CE ATI FACUT ANALIZELE as dori un raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aurora (acum 13 ani)

nu am mentionat faptul ca am suferit un icter colestatic de sarcina acum 26 de ani si prima fetita mia murit am nascuto la 6 luni doua saptamani. dar abia atunci a inceput lupta medicii nu miau dat asigurari ca voi putea avea copii, dar eu nu le-am dat crezare si am fost la badea mihai din prilog mia daT CEAIURI SI EFECTUL A FOST SURPRINZATOR PENTRU MEDICI. ma bucur de doua fete care au 24 si 22 de ani. avem si o nepotica de 2 ani. asa ca eu ma lupt de 26 de ani si medicii ridica din umeri ca nu ma prinde nici un medicament care are reactii advrse asupra organismului meu. astept vesti si sugestii pe acest forum. ca numai asa putem supravietui si sa ne bucuram de fiecare zi. multe leacuri naturiste am folosit care numai bine mi-au facut dovada ca am supravietuit. numai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lidia (acum 13 ani)

...cu ceai din pastai uscate de fasole, se pune o mana de pastai la 1l de apa, se bea cate 3 cani/zi si se rezolva-n decurs de ~2 luni, verificat subsemnata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorina2792709 (acum 13 ani)

D-na. Lidia, tecile de fasole sunt f. bune pentru; diabet zaharat, pancreatita , pietre la vezica urinara si pentru o buna diureza. Nu se face exces cu asa ceva, se bea doar 1/2 sau 1 pahar de ceai x 2/zi.
Pentru acei care prin analize si investigatii s-a constatat ca retine apa in organism , este f. bun acest ceai, dar sub nici o forma nu se exagereaza. Pana la 1/2 L, pot lua numai diabetici cu valori mari/glicemie/ Nu este cazul subiectilor cu hipercolesteremie/trigliceride. Toate ceaiurile sunt f. bune, dar atentie. pot fi daunatoare daca ei /auzite. De aceia este bine sa se faca investigatii complete,. Hiper colestericii de obicei au cauze ne rezolvate, dar nu este obligatoriu sa aibe si diabet. Trigliceride mari nui una si aceiasi cu glicemie mare nu faceti confuzie. Tocmai ca mai sus/forum , am spus ca, aveti grija cu diureticile luate in exces. Poti insa sa pui 2,3 teci de fasole in alte ceaiuri cum ar fi in ceai de codita soricelului, sau rostopasca, dar cu precautie. La o dirueza in exces, odata cu urina pleaca toate mineralele , flora microbiana a rinichilor, si astfel slabesti imunitatea organului sii mai rau ., Dar daca printre forumistii care au hipercolest. au si diabet, atunci pot lua si teci de fasole, daca nu au probleme,sa stea cuminti. Numai acei care au diabet sa ia fasole. Diabeticii au ca si cauza, dereglarea pancreasului care nu mai poate produce insulina. Cauza hipercolestericilor este ficatul/fierea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA (acum 13 ani)

Am si eu colesterolul236 trigliceridele250 ,m-ia dat doctorul lipofib dupa 2 luni de tratament m-a durut ficatul si am intrerupt tratamentul,acum beau seara 1cescuta de ulei masline conbinat cu lamiie mia trecut durelile un pic ,nu stiu ce sa mai iau cu atatea medicamente m-am distrus ficatul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aurora (acum 13 ani)

daca aveti dureri la partea dreapta trebuie sa faceti analize sa vedeti transaminazele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorina2792709 (acum 13 ani)

Ioana colesterolul mare este atunci cand depasesc valorile de 280
Valoarea 280 = valoare maxima admisa. Este posibil sa aveti o dereglare de metabolizare a ficatului implicit fierea, ori este lenesa, ori varsa in exces.
Ex. daca dupa ce mancati copios sa zicem o mancare contraindicata si prajia, aveti o stare de bolovan in stomac si imbalonata, asta este semn ca aveti fiere lenesa. Daca aveti imbalonare, disconfort si bolborisme in intestine. este semn ca fiere varsa in exces si ficatul nu a metabolizat continutul. Dereglarea este a ; fiere, ficat. In momentul cand va prescris si lipofib-ul, va dereglat si mai rau ficatul.
Faceti foarte bine ca luati ulei de masline seara, ajuta si la eliminarea fecalelor dimineata(factor esential ca scaunele sa fie regulate si in fiecare zi, persoanele care au probleme cu evacuarea fecalelor (ies la 2,3 zile), risca sa se reintoxice, toxinele ies odata cu fecalele.).
Eu am in casa: ulei bio(foarte esntial) de; masline = omega 3, in= omega3, rapita= omega 3,6,9.Nu am probleme cu scaunele sa ca, eau dimineata/stomacul gol, pranz, si seara. Toate leacurile se iau inainte de a manca , cu aproximativ 20 minute, luat dupa ce ai mancat nu se mai face absorptie 100%..
Dv. facetiva analizele/transaminaze si un ecograf abdominal. Dar, mergeti la un medic renumit ca diagnostician(mai nou, toti au ecograf si interpretarea lasa de dorit pentru ca nu stiu sa calculeze/interpreteze).
Am expermentat / pe banii mei, am fost in aceiasi zi , la trei cabinete, rezultatele au fost diferite dar inspaimantatoare. Una vazuse chisturi/suprarenala, dar ficat ok. alta nu vizualiza fierea si in graba a spus ca nu am fiere(desi nu am nici o cicatrice pe abdomen), alta aspus ca am steatoza.
Foarte important !, medicii nu stiu de ce nu pregateste bolnavul. La ecograf cand esti programat te ducipregatit. Nu mananci decat mancaruri foarte usoare cu 12 ore, inainte si mai ales sa nu aibe coloranti sintetici, pentru asta cel mai sigur este sa mananci legume fructe naturale de la tarani., este bine de efectuat investigatia dimineata/ stomacul gol si f. important sa ai cu tine o sticla cu apa, ca inaint de a tise fgace vizualizarea sa ai vezica urinara plina cu apa.
In concluzie ; nu colesterolul trebuie sa va ingrijoreze(este in limita maxim admisa), Ficatul, fierea DA. Trigliceridele sunt usor marite si asta defapt iti spune **vezi ficatul**!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marinela (acum 13 ani)

Am varsta de 47 ani.Am diabet de 7 ani, tensiune aveam 15/9 si cardiopatie ischemica. Primul an m-am tratat dupa indicatiile medicului diabetolog.Nemultumita de rezultate, am acceptat indrumarea medicului de familie, deoarece incepusera si rinichii sa-mi faca probleme.
Am luat Omega 3 timp de 3 luni de la Amwai,omega din somon si mi-au scazut trigliceridele de la 240 la 97, iar colesterol de la 260 la 240. ( Sa nu credeti ca nu am luat omega si din alta parte- departe de a face reclama)
In acest timp luam in fiecare dimineata oua de prepelita crude cate 5 buc, pentru a ajuta ficatul deoarece toata grasimea ce se elimina trece prin ficat.La intrebarea de ce colesterolul mi-a scazut atat de putin, Dl.doctor mi-a recomandat si Omega 3 dar din In, deoarece cel de somon scade trigliceridele iar cel de In scade colesterolul.Cand nu iau oua de prepelita( in total o cura de 250 buc. oua), iau dimineata grau incoltit aprox.30 zile, sau iau miere de albine cu scortisoara, miere de albine cu catina.( Chiar daca am diabet iau mierea de albina deoarece dulcele ajuta creierul si inima, dupa care fac miscare, miscarea ce ajuta celula ,muschiul , acid lactic si insulina -cautati importanta ) Beau ceai mult de coada calului, de mesteacan pentru rinichi ,de ghimbir pentru inima si de afin pentru diabet.Pe zi 3 cani ceai si cel putin 2 litri apa. Am avut o perioada de aprox. 1 an in care am luat medicamente de tensiune,de inima, etc. Acum iau doar 1/2 noliprel pentru tensiune, care este constanta 12/7.Foarte important, in ultimii doi ani, ani in care am inceput sa ma simt din ce in ce mai bine am facut miscare , gimnastica sau pur si simplu dans dimineata 30 minute iar seara poate de 4 ori pe saptamana automasaj- in timp ce te uiti la TV,-dupa regula Dl.doctor Zavergiu.Am insistat pe grasimea de pe abdomen care este cea mai toxica . Acum trei ani ma sculam noaptea de 4sau 5ori cu dureri pe partea inimii. Acum am de 2 ori pe luna mici jene trecatoare. Am slabit de la 93 kg la 78 kg.
La toate acestea eliminati din alimentatie grasimile din carne si lapte si pentru a va simti satul
mancati nuci in fiecare zi. Eu va urez sanatate,si nu tratati problema superficial, pentru ca eu dupa ce am ajuns la urgenta am constatat singura ce este mai bine pentru mine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 5