Ce este de facut raspuns medic

Colesterol
Intrebare postata de gigi_berrrlogea cu 13 ani in urma

Buna ziua in urma analizelor ce le-am facut impreuna cu sotia si baiatul valorile anormale care ne-au iesit sunt urmatoarele.
EU-hemoglobina eritrocitara medie=val norm-32 iesite-32,57
glicemia=val norm-70-105 iesite-110
sidermia=val norm-60-175 iesite-186
colesterol seric total=v.norm-140-240 iesite-275
trigliceride serice =v.norm-50-150 iesite, -206
tgp=.v.norm-5-40 iesite-48
tgo=v norm-5-40 iesite-44
Baiatul de 12 ani
limfocite =v.norm25-45 iesite23,59
nr.eritrocite=v.norm-4-5.20 iesite 5.33
vol.eritrocitar mediu=v.norm 73-88 iesit 71.96
hemoglobina eritrocitara medie=v.norm-24-30 iesite 22.93
concentratie medie\\eritrocite=v.norm 32-36 iesite-31.86
vsh =v.norm 4-8- iesite 10
Sotia
limfocite v.norm-25-40 iesite24.60
nr eritrocite =v.norm-3.80-4.80 iesite-5.79
vol eritrocitar medieu=v.norm 76-96 iesite-75.91
hemoglobina eritrocotara medie=v.norm 27-32 iesite24.68
largimea distributiei eritrocitare=v.norm 11.50-14.50 iesite14.70
vsh=v.norm4.8 iesite 10
colesterol total v.norm 108-201 iesite-202
Mentionez ca v-am dat si valorile normale deoarece am observat ca ele difera de la un centru medical de analize la altul.Astept lamuriri referitor la gradul de alarmare si la un posibil tratament
Cu stima Gigi Tudor !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Nutritionist Dr. A. Copcea MNutritionist Dr. A. Copcea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Este greu de citit intrebarea Dvs. Dumneavoastra aveti o hipercolesterolemie moderata, care necesita cel mai probabil tratament medicamentos, si o modificare a analizelor de ficat, care poate insemna un ficat gras sau orice alta afectiune hepatica. Majoritatea modificarilor mentionate (si probabil incercuite pe rezultatele Dvs) nu au semnificatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Colesterol.

gigi_berrrlogea (acum 13 ani)

Ok! va multumesc ptr atentia acordata si ptr interesul de a-mi raspunde dar ati reusit sa ma lamuriti in proportie d 10 %,cat despre sotie si baiat mai ramane de vazut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: