Cum îngrijim plăgile după operația de colecistectomie laroscopica?

Colecistita
Intrebare postata de Utilizator11711616876 cu 4 saptamani in urma

Bună ziua,
Am efectuat o colecistectomie laroscopica acum câteva zile și la externare nu am primit prea mari informații despre îngrijirea necesară a rănilor.
Știu ca trebuie schimbat pansamentul o data la 2 zile însă trebuie dezinfectat cu ceva alcool sanitar sau betadina? Pot face un dus?
Ce mai exact nu am voi să mănânc in afară de grăsimi?
As aprecia dacă m-ar putea ajuta cineva de preferabil medic cu această informație. Mulțumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

SfatulMedicului (acum 4 saptamani)

Buna ziua,

Ingrijirea plagilor dupa o colecistectomie laparoscopica trebuie efectuata cu un control adecvat si mereu intr-un mediu steril pentru a preveni riscul de infectie. Dupa o astfel de operatie, este de asteptat ca pansamentele sa fie inlocuite la fiecare doua zile sau atunci cand sunt murdare sau umezite.

Este foarte important sa nu stropiti plaga cu apa in primele zile dupa operatie. Apa poate contine bacterii care pot infecta plaga, de aceea este recomandat sa va spalati corpul cu un prosop umed sau sa folositi servetele umede pentru igiena personala.

Curatarea plagii se face cu o solutie antiseptica precum Betadina, nu cu alcool sanitar care poate irita tesuturile.

In ceea ce priveste dieta, in afara de grasimi, ar fi bine sa evitati produsele lactate, condimentele si alimentele procesate. Este recomandat sa consumati alimente usoare, cum ar fi puiul la gratar, fructele si legumele proaspete, si sa beti multa apa.

Daca simtiti durere la nivelul plagii, au aparut inrosiri, umflaturi sau secretii purulente, ar trebui sa va adresati in regim de urgenta la medicul dumneavoastra.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/complicatii-si-probleme-dupa-o-interventie-chirurgicala_7288
sfatulmedicului.ro/Prim-ajutor/patologie-traumatica-plagi-si-contuzii_959
sfatulmedicului.ro/Prim-ajutor/curatarea-si-bandajarea-ranilor_974

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11711616876 (acum 4 saptamani)

Bună ziua,
Mulțumesc frumos pentru raspuns!
Pe lângă asta, îmi puteți spune si dacă e normală o ușoară durere/ discomfort in partea dreaptă sub coaste? (cam unde ar fir fi fost colecistul)?
Precizez ca au trecut 2 zile de la operație.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SfatulMedicului (acum 4 saptamani)

Buna ziua,

Este destul de normal sa simtiti o usoara durere sub coastele unde a fost indepartata colecistul, mai ales in primele zile dupa interventie chirurgicala. Acest lucru se datoreaza vindecarii tesuturilor si reactiei organismului la operatie. Durerea poate varia de la usoara pana la moderata si ar trebui sa se amelioreze treptat in urmatoarele zile si saptamani.

Cu toate acestea, este important sa fiti atenti la semnele de complicatii. Daca durerea devine severa, sau este insotita de alte simptome cum ar fi febra ridicata, roseata, umflaturi sau descarcari anormale de la incizie, ar trebui sa contactati imediat medicul dumneavoastra sau sa mergeti la departamentul de urgenta pentru evaluare suplimentara.

Este important sa monitorizati simptomele si sa comunicati cu medicul dumneavoastra pentru a va asigura ca recuperarea decurge in mod corespunzator.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/chirurgie-generala

Va dorim recuperare rapida!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11711616876 (acum 4 saptamani)

Vă mulțumesc din suflet pentru răspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: