Imi puteti spune ce inseamna?

Ciroza hepatica
Intrebare postata de Utilizator21695977093 cu 4 luni in urma

Tatal meu a consumat foarte mult alcool la viata lui iar la niste analize pe care si le a facut anul acesta, a scris: "ficat cirotic, structura omogena CT nativ"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 4 luni)

Buna ziua,

"Ficat cirotic" se refera la prezenta unei afectiuni numite ciroza hepatica, care este o boala cronica a ficatului caracterizata prin deteriorarea tesutului hepatic si inlocuirea acestuia cu tesut cicatricial. Ciroza hepatica apare in general ca rezultat al consumului excesiv si indelungat de alcool, dar poate fi cauzata si de alte afectiuni hepatice.

"Structura omogena CT nativ" se refera la rezultatul unei investigatii imagistice denumite tomografie computerizata (CT) la ficat. Termenul "omogen" sugereaza ca tesutul hepatic este uniform in ceea ce priveste densitatea sau mineralizarea. O CT nativa se refera la faptul ca s-a efectuat scanarea inainte de administrarea oricarui agent de contrast. Aceasta informatie ofera informatii despre aspectul general al ficatului si poate fi utilizata pentru a evalua starea acestuia.

Aceste informatii sunt doar o interpretare generala a termenilor, insa ca cel mai bine ar fi sa consultati un medic specialist pentru o evaluare completa a starii de sanatate a tatalui dumneavoastra si pentru a primi un diagnostic adecvat, precum si indrumari suplimentare.

Va recomandam sa il programati pe tatal dumneavoastra la un medic gastroenterolog: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/ciroza-hepatica_547

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: