Sterilet si anticonceptionale

Ciclul menstrual
Intrebare postata de saturina cu 12 ani in urma

Buna ziua,am o intrebare, daca am sterilet si o sa beau anticonceptionale pentru a intarzia menstruatia o sa imi afecteze in vreun fel steriletul? problema e ca o sa merg la mare chiar in ziua in care o sa-mi vina ciclul si as vrea sa-l fac sa intarzie cateva zile.multumesc anticipat pentru raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Iuli (acum 12 ani)

In nici un caz nu luatiasa ceva faca acordul medicului dvs. Va puteti deregla complet!! Nu inteleg, daca va vine atunci, folositi tampoane interne. Este mai sanatos asadecat sava dati peste cap tot echilibrul hormonal. Ca sa nu mai zic ca daca aveti sterilet cu eliberare hormonala, sa luati si anticonceptionale ar fi sinucidere curata (ati dubla sau tripla doza de hormoni din corp) ganditi-va bine la sanatatea dvs, aveti si un copil de ctescut. Nu va jucati cu asa ceva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

saturina (acum 12 ani)

iuli, daca ar fi super grav cum vrei sa spui tu in raspuns, de ce doctorul in primele 3 luni cand mi-a montat steriletul mi-a recomandat sa iau anticonceptionale?
eu doar vreau sa stiu daca dupa ce iau anticonceptionale steriletul va avea acelasi efect, mai ales ca anticonceptionalele recomandate de farmacista sunt unele dintre cele mai slabe, deci nu iau anticonceptionale asa dupa capul meu, de care vreau eu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Farmacista NU RECOMANDA ANTICONCEPTIONALE!!! Nici nu are voie sa faca asa ceva!! Acestea se dau de catre medicul ENDOCRINOLOG (si NU ginecolog!!) dupa analize hormonale amanuntite! Nu stiu daca va puteti da seama cat de riscante pot fi aceste medicamente. Nu imi pot da seama de ce medicul care a montat steriletul a recomandat anticonceptionale, nu am mai auzit asa ceva si nu are nici o logica. Inca o data, riscurile combinatiei celor 2 metode contraceptive, desi aceasta combinatie mi se pare total inutila, se pot evalua in functie de tipul steriletului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: