Buna ziua, Sotia este in a doua luna de tratament pt. tbc ,cand sa internat plamanul stang era afectat jumatate de niste infiltratii iar sputa era +3,ieri dupa doua luni de tratament doctorul ne-a spus ca radiografia este foarte buna dar in schimb sputa nu s-a negativat ,de la +3 acum este +1 si acum trebuie sa mai stea inca o luna de zile in spital ( la spitalul din Calarasi).
Este posibil sa fie tbc-MDR??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (182)

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Nu e obligatoriu! Asta e o evolutie normala. De la 3+ a ajuns la 1+, deci e un progres de debacilizare absolut normal si pe radiografie leziunile au regresat. Nu aveti motive sa va speriati deocamdata! Exact asta e procedura, daca nu se negativeaza mai sunt spitalizati bolnavii inca o luna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

UDREA115055 (acum 13 ani)

Buna ziua,
Doamna dr. Manuela Magdau va multumesc pentru raspuns dar ma mai macina o intrebare.Dupa cum v-am spus sotia de la 3+ acum este la 1+ si mai trebuie sa stea inca o luna de zile pana se negativeaza complet ,pana acum au fost 2 persoane in camera si de o saptamana le-a mai adus un pacient in camera care acum este la inceputul tratamentului ,exista riscul sa se contamineze iar de la persoana nou venita in salon?
Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

BETY (acum 11 ani)

CE INSEAMNA DACA AI ARDERI PE SPATE????????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

scou7 (acum 11 ani)

Inseamna ca in interiorul cutiei toracice,mai precis in plamani s-a produs o inflamatie a tesutului din cauze 99% infectioase. "arderile" sunt semnalele de alarma ale plamanilor ca in interior s-a localizat o infectie; deoarece plamanul nu doare, nervii zonelor invecinate lui ne transmit o senzatie de "ardere" deobicei pe o zona cu contur bine determinat. "arderile" precedeaza transpiratiilor nocturne,expectoratiilor cu cantitati mari de sputa si formarii cavernelor. Roaga-te ca infectia sa nu fie produsa de bacilul koch multidrog rezistent. Astept sa ma contrazica sau sa ma sustina cineva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

TBC (acum 10 ani)

Am tbc pulmonar azi am inceput tratamentu sub observatia medicului dar la ultimul medicament cred ca pirazinamida am inceput sa am ameteli si un tremur in tot corpu instabilitate pe picioare si mi sau inrosit mainile si fata si banuiesc ca este o alergie dar medicul a spus ca sunt panicat daca ar fi o alergie si in continuare iau tratamentul ce pot pati?Se poate intampla ceva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mădălina G (acum un an)

Mie mi au crescut transaminazele triplu si am facut hepatocitoliza de la tratament

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandru (acum 13 ani)

Buna ziua,
in urma unei tuse pe o perioada indelungata un tratament de la medicul de familie 2 de la orl si o garamada de analize am facut si o radiografie la plamani unde a aparut o pata de marimea unei monede. Am ajuns la spitalul de tbc unde m-a internat pe loc.Dupa analizele de sputa si sange mi sa spus ca am tbc. Testul de pe mana dupa a treia zi a iesit cam de 12 mm si nu prea inflamat mi sa spus k e pozitiv. Ideea este ca nu vreau sa mai stau in spital si vreau sa fac tratamentu acasa in camera mea in patul meu doctorita nici macar nu vrea sa vorbeasca si sa ma asculte abia cu greu dupa ce mia inchis usa in fata. Intrebarea mea este daca exista vreo lege care sa ma oblige sa nu fac tratamentu acasa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

BAI (acum 11 ani)

DUBI DUBI

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Pt. Udrea- nu exista riscul, ea este bolnava de tuberculoza, nu are cum sa se contamineze din nou de ceva ce are deja!!
Pt. Alexandru- daca esti pozitiv la ex. de sputa poti infecta alti oameni, de aceea trebuie sa stai in spital. De asemenea, nu poate nimeni raspunde daca tu nu faci cum trebuie tratamentul acasa sau te vei simti rau de la el, alt motiv pt. care trebuie sa faci tramentul in spital, cel putin pt. o vreme!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paty (acum 13 ani)

am o intrebare va rog ajutati-ma am fost diganosticata cu tbc,am urmat tratamentul,m-am ingrasat,m-am negativat dar tot mai tusesc dimineata nu in fiecare dimineata dar tusesc,e ceva grav,sunt inca sub tratament mai am de luat inca 2 luni.ajutati-ma va rog cu raspunsul sunt disperata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Nu e grav, e normal sa mai tusiti din cand in cand. Cel mai probabil este ca se va ameliora tusea asta, dar in timp.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai (acum 13 ani)

Sarut-mana, d-na doctor! Am si eu o intrebare simpla: exista posibilitatea sa plec la munca pe un vas de croaziera. Din pacate am fost bolnav de 2 ori de tuberculoza pulmonara, dar de 11 ani sunt ok. Am ramas doar cu o bronsita (tusesc cand imi e frig). Ce vreau sa va intreb: ar putea sa imi faca rau, ar putea sa imi faca bine aerul oceanic? Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Nu ai motive sa crezi ca aerul oceanic iti va face rau. De 11 ani, probabil ca tuberculoza este vindecata. Bronsita este posibil sa fie o consecinta unor sechele post TB, dar asta nu e un motiv sa nu pleci la lucru. Inainte de a pleca ar fi totusi bine sa faci o radiografie de control, singurul motiv fiind acela ca la cei ce au avut candva tuberculoza, riscul de a se reimbolnavi de aceasta boala este ceva mai mare decat la cei ce nu au avut-o.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai (acum 13 ani)

Multumesc pentru raspuns!
Am facut control, cred ca anual. De cand cu tuberculoza de atunci am devenit ipohondru si am ajuns sa nu ma mai primeasca d-na doctor la control. :) Si anul asta am fost si am facut raze, cam acum 1 luna jumatate, si n-am nimic. Am zis insa sa intreb, sa fiu sigur.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

barbulescu neli (acum 13 ani)

sunt in ultima luna de tratament ptr tbc si la radiografie inca se mai cunosc leziuni.este ceva normal

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kimi (acum 12 ani)

buna! am si eu o intrebare. am stat 40 de zile in spital, fiind diagnosticat de tbc. la internare o a doua sputa pe care am dat`o a fost 3+ prima fiind 2+. la 32 de zile am mai dat o sputa si eram 1+. la externare am fost negativ, iar la 2 luni adica vineri, acum 3 zile, am repetat sputa si rezultatul a aratat tot 1+. mi s`a mai spus faptul ca bacilii morti si vii se vad la fel la microscop si testul sa iasa pozitiv. asta inseamna ca pot sa nu mai fiu contagios acuma, dar testul totusi sa fi iesit pozitiv? mentionez ca nu mai tusesc decat ft rar dimineata si m`am ingrasat 5 kg

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Poate fi vorba despre"cadavre bacilare", adica bacicli morti, insa este destul de riscant sa te increzi in asta. Daca e asa nu esti contagios, insa ar fi indicat sa stai izolat pana la sosirea culturilor BK. Banuiesc ca ai ramas tot pe tratament zilnic daca la 2 luni de tratament esti tot pozitiv. Dar cand ai iesit din spital ti-au repetat ex. de sputa? (adica la 40 de zile?)
Este f. posibil sa nu fi dat o sputa corespunzatoare cand ti-a iesit negativa (sa fi fost saliva de ex.) . De aceea, cel putin daca ai copii, trebuie sa nu prea vii in contact cu ei pt. ca sunt cei mai sensibili. Esti mult mai putin contagios acum, la 2 luni de tratament, chiar daca sunt bacili vii, insa totusi, ai grija! E adevarat si ca tuberculoza este mult mai putin contagioasa decat alte boli infectioase, insa, totusi, este o boala transmisibila!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kimi (acum 12 ani)

Multumesc mult pt raspuns doamna doctor! In legatura cu sputa de la externare nu a fost numai saliva, deoarece m`am uitat bine inainte sa o inmanez medicilor, insa nu cred ca acest aspect are vreo importanta acuma. Am 18 ani si sunt singur la parinti si am camera mea deci riscul de infectie, consider eu, este destul de mic, dupa cum ati spus si dumneavoastra. Mai continui tratamentul 7/7 inca o luna dupa care mi se fac raze si inca un examen al sputei, iar maine vin rezultatele culturilor BK. Dar de fapt ce inseamna pana la urma negativ? Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

UDREA115055 (acum 12 ani)

udrea: buna ziua D-na doctor
Am terminat tratamentul de tbc 3 luni in spital(cate 10 pastile pe zi)si acasa inca 3 luni(3 pastile-luni-miercuri-vineri),cand am venit acasa de la spital toate analizele siradiografia mi-au iesit negative,m-am ingrasat 14 kg(de la 54 la 68kg),acum o saptamana am inceput serviciul si este foarte cald ,beau 2.5-3 litri lichide si am slabit un kg,mananc normal.
As vrea sa stiu daca e ceva normal inca mai expectorez putin galbui putin dimineata ,la mine la servici e foarte cald si transpir ,adevarul ca m-am ingrasat si ma misc mai greu,stau mai mult pe scaun.Imi puteti da un raspuns?. multumesc frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laila (acum 12 ani)

Buna ziua D-na doctor.Am 39 ani, de mica sint bolnava-"bronsita cronica".M-am imbolnavit in 2005 de tbc,am facut tratament pina la capat, am lucrat toti anii acestea acum in 2011 a recidivat.Am inceput tratamentul.Toate analizele sunt negative si acum si atunci. .Din 2002 am lucrat la gradinita ca sef de depozit.Spune-ti-mi Va rog, mai am sansa de a lucra in gradinita?In 1997 am nascut baietelul, doctorii din capitala m-au trimis in raion sa-mi dea grupa,nici nu s-au uitat la mine.Oare acum daca n-oi mai lucra mi se cade macar grupa?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 10