Senzatie de sufocare raspuns medic

Boli respiratorii
Intrebare postata de laurentiu1968 cu 11 ani in urma

Senzatie de sufocare cand vrei sa te intinzi in pat ...de ce?
Tatal meu de vreo 5 nopti,numai poate sa doarma in pat pe motiv ca se sufoca.
deci cum da sa se intinda pe spate in pat intinde mana in sus ca sa-l tragem inapoi la marginea patului sa stea in fund pe motiv ca se sufoca!
Practic nu a mai dormit de 5 nopti..
Care ar fi motivul de se sufoca??
mentionez ca are pericardita,apa la plamani ,inima marita si fisuratasi un plaman terminat!
este internat la cardiologie.
ce trebuie sa faca sa paota sa dorma si el ca un om normal?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

buna (acum 11 ani)

este din cauza bolii. Insa poate sa doarma cu bustul la un unghi de 45 de grade cu orizintala. Paturile la spital se pot seta asa. Pozitia oriziontala la somn este nenaturala si nesanatoasa, oamenii dorm asa numai de cateva secole. Inainte oamenii dormeau pe niste fotolii sau scaune cu bustul la verticala.
Insa inc azul tatalui este indicat sa doarma oricum cu bustul ridicat. Somnul asa este mai odihnitor si mai scurt si nici nu se taseaza coloana si nici nu apare suprasolicitare din cauza schimbarii pozitiei de la ozirontala la verticala. Cele mai multe infarcturi si comotii apar dimineata imediat dupa sculare tocmai din aceasta cauza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laurentiu1968 (acum 11 ani)

Am incercat si la 45 de grade sa setam patul ,insa are aceasi senzatie de sufocare,sau cred ca e mai mult decat o senzatie,chiar se sufoca!!
Deci sta in fund la marginea patului. Ne-am gandit si noi sa-i aducem fotoliu casa doarma,asa cum dormi in tren cand esti obosit,insa nu ne dau voie sa venim cu el in spital!!
Din cauza ca este nedormit de 6 nopti,parca tatal meu s-a inrait!
Sufera cumplit,si nimeni nu stie ce sa-i faca!!
De ce se sufoca tata cand vrea sa doarma normal pe spate??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Messenger (acum 11 ani)

Ti-am mai zis de ce sufera: din cauza bolilor la inima si plaman ! se poate face ceva insa.
Lasa-mi un id de messenger aici sa vorbim.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Aceasta stare de sufocare apare datorita afectiunilor cardiace avansate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

Cesara (acum 8 ani)

Buna ziua! Si eu am senzatii de sufocare daca incerc s-adorm la ore târzii, in speță, la 00.00 si/sau dupa miezul nopții; insa, nu sufăr de inima si nu am nici o afecțiune la plămâni! In schimb, menționez ca am un șirag de calculi biliari de 5-6 mm si trebuie sa ma operez tocmai in aprilie dupa programarea medicului chirurg! Așadar, va rog tare mult sa-mi spuneti daca acele senzații de sufocare inainte sa adorm, au vreo legatura cu litiaza biliara sau cu alte afecțiuni ale esofagului, ragait, etc.?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cesara (acum 8 ani)

Buna ziua! Si eu am senzatii de sufocare daca incerc s-adorm la ore târzii, in speță, la 00.00 si/sau dupa miezul nopții; insa, nu sufăr de inima si nu am nici o afecțiune la plămâni! In schimb, menționez ca am un șirag de calculi biliari de 5-6 mm si trebuie sa ma operez tocmai in aprilie dupa programarea medicului chirurg! Așadar, va rog tare mult sa-mi spuneti daca acele senzații de sufocare inainte sa adorm, au vreo legatura cu litiaza biliara sau cu alte afecțiuni ale esofagului, ragait, etc.?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: