Probleme la respiratie!!

Boli respiratorii Pneumonia cu Pneumocystis
Intrebare postata de bradea flavius cu 14 ani in urma

Am avut pneumonie interstitiala iar dupa tratament inca fac febra37.1,37.2 ma apasa pe piept si am o tusa seaca chiar dak am luat mai multe tipuri de siop. O tin asa de o luna...va rog frumos sa-mi dati un sfat caci prin spital am fost si nu mi-au dat nimik doar barak
multumesc anticipat,flavius

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (21)

Livia (acum 14 ani)

Mergi la medicul de familie sa te consulte daca zici ca u ti-a trecut si sa-ti dea un tratament. Nu te costa nimic o vizita la medicul de familie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flavius (acum 14 ani)

medicul de familie m-a trimis la un specialist atat mi-a facut ...si deja am fost la 2 medici specialisti...chiar nu stiu ce sa mai iau ca am luat destule antibiotice .. apoi numai naturiste..o sa fac ceva test de astm..sper sa treaca cat mai repede ...mc de raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mari (acum 14 ani)

o radiografie pulmonara ai facut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flavius (acum 14 ani)

am facut acum o luna acuma m-a consultat a zis ca nu mai am nimik si nu poate sa imi mai faca inca o radiografie in asa scurt timp..am mai fost la multi medici...o sa ma duc sa imi fac ceva teste pentru astm ca altceva chiar nu stiu de ce respir asa greu.si tusesc...mc de raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana (acum 14 ani)

De ce nu faci o tomografie toracica cu substanta de contrast? Radiografiile nu ajuta. Am patit-o si eu. E posibil sa nu iti fi tratat corect pneumonia si sa necesite alt tratament. Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionut (acum 14 ani)

Aceeasi problema am avut-o sau mai bine zis o am si eu, dupa o pneumonie interstitiala a revenit tusea seaca dar lafel de puternica ca acum un an cand mi-a trecut penumonia interstitiala(lucrez intr-un club,fumator pasiv)...Mi-am facut radiografie medicul a zis ca e bronsita acuta sa vedem dupa 5 zile...Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bradea flavius (acum 14 ani)

sa revi dupa 5 zile cu un mes.sa zici cum te simti si dak mai tusesti ca am luat vreo 5 sticle de toate felurile de sirop si fara efect tusesc sec....multa sanatate si tie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela597132104 (acum 14 ani)

de 0 saptamana ma chinui cu o tuse seaca care ma enerveaza la culme,am luat foarte multe medicamente dar degeaba,pana si ceaiurile nu au efect este o tuse seaca si cu apasare in piept are cineva idee ce poate fi si cu ce as putea so o tratez?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena593114434 (acum 14 ani)

Tusea seaca poate fi data de mai multi factori: sinuzita cronica, reflux gastroesofagian, infectie faringiana, etc. pentru a depoista acuza ar fi bine sa faceti cateva investigatii la medicul specialist.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena593114434 (acum 14 ani)

V-as recomanda sa faceti o spirometrie pentru ca este posibil ca dupa aceasta infectie sa fi ramas cu o hiperreactivitate de cai respiratorii care sa se manifeste cu tuse.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

serban maria (acum 14 ani)

eu as zice sa incerci siropul pe baza de plante indiene coughend care este bun atat pt. tuse seaca cat si pt tuse productiva.TE'ar mai putea ajuta f. bine bitterul suedez de BANO,cate o lingurita in apa de trei ori pe zi.Bitterul o sa te ajute si pt imunitate.insanatosire grabnica!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nitu Viorel (acum 14 ani)

Am fost diagnosticat acum cca.5 ani de zile cu rinita alergica perena,pentru care mi s-a prescris -aerius- seara si cu care am reusit oarecum sa tin in fgrau boal,care de altfel,mi s-a apus de catre medic ca nu trece.Acum cca.o saptamana am simtit o durere in piept si m-am dua la medicul de familie care facandu-mi ekg-ul mi-a spus ca nu e nimic periculos la inima,este o nevralgie intercostala si mi-a indicat sa beau multe lichide,sa fac inhalatie si sa iau cate un algocalmin seara.Acum,dupa cca 4 zile ma simt mai bine,nu mai am durere in piept si tusea pe care o aveam aproape a disparut.Noaptea insa,din cana in cand respiratia imi este ingrenata si este insotita suieraturi extrem de enervante.Oare ce ar putea fi? Presupun ca poate fi tot o forma de astm(bronsih sau cardiac)Poate este cineva in masura sa-mi spuna.Evit deocamdata sa ma duc iar la medicul de familie pentru ca ma iar cu - politica - si nu-mi covine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionut (acum 14 ani)

sa revi dupa 5 zile cu un mes.sa zici cum te simti si dak mai tusesti ca am luat vreo 5 sticle de toate felurile de sirop si fara efect tusesc sec....multa sanatate si tie

Am revenit dupa 5 zile si pot spune ca ma simt mai bine nu mai am tusea aia acuta de imi scuipam plamanii nu mi-a trecut detot...dar e mult mai bine nu mai am nici senzatia aia de durere in plamani...treaba urata e ca trebuie sa incep din nou lucrul la club...si mi-e cam frica de reactia palmanilor din nou la fum...
Multa sanatate si aveti grija de voi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nikko6500 (acum 14 ani)

Si eu am aceasta tuse seaca de cca 3 luni!!!!! si cu senzatia de presiune in piept; am trecut pe la cardiolog, pneumolog, am facut analize, radiografii, spirometrie si in final.....nu am nimic care sa explice simptomele; asa ca am inceput sa ma tratez si singura cu ceaiuri, siropuri, tincturi; dupa tot ce am incercat cred ca siropul Coughend si Plantusin sunt foarte bune pt infectiile respiratorii, ca si decoctul de ceapa cu miere, pt ca la mine tusea a mai cedat, desi inca ma necajeste.ma gandesc sa incerc si un tratament cu oua de prepelita, foarte indicate pentru bolile de plamani si nu numai;este de durata-40 de zile, dar am auzit ca da rezultate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena593114434 (acum 14 ani)

Va recomand sa dati sputa pentru BK, pentru ca acesta tuse seaca asociata cu subfebra poate fi cauza de tuberculoza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fgfg (acum 13 ani)

gfgbm

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 13 ani)

buna.am avut pneumonie acuta cu febra mare,ok acum nu mai am dupa 2,5 sapt cu antiviotice dar mia ramas o tuse seaca mi sa dat nastitina dar nici un folos si astazi am simtit o durere in partea dreapa a pieptului .a da sa nu uit am astm bronsic.nu mai stiu ce sa mai iau am fost la la dr.dar mi sa zis RABDARE..................

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GuestUser (acum 8 ani)

Nevralgieintetcostalacetratamenttrebuiesaiau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adela (acum 8 ani)

Am avut o tusa seaca de apr.1 luna. Dupa ce am incercat tot feluri de ceaiuri, siropuri fara rezultate prea bune, medicul mi-a recomandat siropul Prospan si siropul de ceapa cu miere. Am auzit ca si ceaiul de cimbru si ghimbir este foarte bun. voi incerca neaparat. IMi este groaza sa ma gandesc la pneumonie, ma linistete faptul ca nu am facut febra!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carla (acum 8 ani)

noi scapam de tusa cu siropul Prospan recomandat de pediatru. Pe noi ne ajuta enorm . Dar daca faci febra mai bine e sa mergi la medic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2