CTRATAM STREPTOCOCUL HEMOLITIC DE TIP A ? raspuns medic

Boli respiratorii Prevenirea boalii streptococice
Intrebare postata de lighian cu 12 ani in urma

Buna ziua fetita mea a fost diacnosticata cu streptococ hemolitic de tip a.Fetita are 6 ani, 8 luni,1metru si 34 cm, 32 kg, momentan si chiar cand a facut testul era bine fara nici un simtom testul la facut la gradi.Dar an urma cu 3 saptamani fetita a avut o infectie an gat tratata 7 zile cu klacid dupa care sa simtit si mai rau si a luat azitromicina 4 zile.Va rog frumos sa-mi spuneti daca streptococul hemolitic de tp a este bine tratat cu OSPEN 1000 UI 1 comprimat la 12 ore, 10 zile si daca noi parinti ar trebui sa ne tratam preventim sau sa facem si noi exudat faringian?Va multumesc frumos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dara (acum 12 ani)

In rezultatul exudatului faringian scrie la ce antibiotic este sensibil streptococul. Acel antibiotic trebuie luat, nu altul. Se face tratamentul recomandat de doctor si apoi se repeta exudatul. Nu ar fi rau safaceti si voi, parintii, exudat faringian. Sigur se intampla sa beti din acelasi pahar, sa mancati cu aceiasi lingura ori sa o pupati pe fetita. Nu este exclus sa aveti si voi streptococ si sa nu manifestati simptome.
Cuta informatii despre acest streptococ. Iata cateva:

Antigen Streptococ betahemolitic grup A in exsudatul faringian

Descriere

Faringita bacteriana reprezinta 5-10% din totalul faringitelor, in comparatie cufaringita virala al carui procent este de 30-60%. Cel mai frecvent agent etiologic al faringiteibacteriene este streptococul beta-hemolitic de grup A; microorganismul se transmite prin contact direct intre persoane, prin intermediulpicaturilor Pflüge sau al secretiilor nazale, de aceea riscul de imbolnavire este mai mare in colectivitati si familie. Perioada de incubatie a bolii variaza intre doua pana la cinci zile.
Testul de depistare rapida a antigenului Streptococului betahemolitic de grup A este utilizat frecvent in practica clinica, in special in pediatrie, pentru identificarea germenului in faringite acute si inceperea prompta a tratamentului antibiotic, inainte de a astepta rezultatele culturii care devin disponibile in 24-48 ore. Sensibilitatea testului variaza intre 80-95% iar specificitatea acestuia este de 98%. Obtinerea unui rezultat pozitiv permite initierea prompta a terapiei; un rezultat negativ impune insa, in prezenta simptomelor clinice, efectuarea culturii.
Testul mai poate fi folosit si la pacientii asimptomatici pentru depistarea starii de purtator; in aceste situatii s-a demonstrat ca aceasta investigatie are o valoare predictiva negativa foarte buna in comparatie cu cea a rezultatelor furnizate de cultura. Acest lucru se datoreaza faptului ca in cazul unei colonizari bacteriene a faringelui incarcatura bacteriana este mica, iar culturile pot fi negative datorita inhibarii germenilor de catre flora bacteriana normala.

Recomandari

Recomandari pentru determinarea antigenului Streptococ betahemolitic grup A in exsudatul faringian:

- identificarea germenului in faringite acute si inceperea prompta a tratamentului antibiotic;
- depistarea starii de purtator la pacientii asimptomatici.

Pregatire pacient

Se preleva inainte sau dupa 4 ore de la toaleta cavitatii bucale sau ingestia de alimente sau lichide.

Metoda

Se foloseste metoda imunocromatografica.

Pentru cadre medicale

Recoltarea probei:

- se aseaza pacientul pe scaun cu fata spre sursa de lumina, gatul in usoara extensie si ceafa srpijinita de spatar;
- se deprima baza limbii cu apasatorul si, in timp ce pacientul pronunta vocala a, se sterg ferm cu tamponul amigdalele si peretele posterior al faringelui, insistand asupra zonelor inflamate, ulcerate sau cu depozite purulente; daca exista false membrane, acestea se desprind usor, tamponandu-se mucoasa subiacenta; atat la introducerea cat si la scoaterea tamponului, se evita atingerea bazei limbii si a palatului moale;
- se introduce tamponul in tubul protector simplu fara mediu de transport, care se eticheteaza corespunzator.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Ospenul este un antibiotic indicat în cazul infecţiilor strepticocice (produse de Streptococul de grup A). Ar fi indicat ca şi părinţilor să le fie recoltat exudatul faringian şi în cazul unei infecţii streptococice, stafilococice etc., să urmeze la rândul lor tratament antibiotic (stabilit de către medic)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

lighian (acum 12 ani)

va multumesc frumos pentru raspunsul promt.Nu a fost specificat antibioticul la care este sensibil streptococul din pacate.Vom face si noi exudat. cu respect Maria si Andreea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica tudor (acum 9 ani)

buna ziua ,fica mea in virsta de 3 ani aprox de 10 zile prezinta semnele unei angine virice in primele zile a prezentat febra 38 ,5 dar dupa 2-3 zile starea starea de sanatate sa inrautatit febra a inceput sa creasca rapid ajungind pina la 40 am fost la medic aproape in fiecare zi iau facut testul rapid si de fiecare data a esit negativ si au recomandat acelasi lucru paracetamol si ibuprofen.as vrea sa aflu sfatul dumneavoastra .va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: