LAM poate da metastaze la plamani?

Boli pulmonare obstructive cronice
Intrebare postata de Utilizator11707588336 cu 2 luni in urma

Buna seara. In urma cu 6 luni sotul a fost diagnosticat cu LAM, inversiune 16. A intrat in remisiune dupa prima sedinta de chimio, apoi au urmat 3 sedinte de mentinere. Dupa ultima sedinta a fost anuntat ca va fi programat pt transplant. Drept urmare, a facut un CT, dar la CT s-au vazut niste noduli pe plamani, mai proeminenti in lobi inferiori, de max 12/13mm in LSD si 10/16mm in LIS. De asemenea i-au crescut adenopatii mediastinale si hilare pulmonare de la 6/8mm la 10/16mm. Mentionez ca aceste date sunt in corelatie cu un CR din luna octombrie (nodulii nu erau atunci). Dna dr i-a dat sa faca bronhoscopie cu lavaj, a facut, dar rezultatul vine abia peste o saptamana. Pot aceatu noduli fi metastaze de leucemie? Mentionez ca la ultima sedinta de chimio a facut o febra prelungira de 11 zile, a carei cauza nu a fost clar determinata, dar analizele aratau o infectie in corp. A fost tratat cu un cocktail de antibiotice pana a scazut markerul de infectie. Este posibil ca acesti noduli sa fie urmare a infectiei? Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 2 luni)

Buna ziua,

Leucemia acuta mieloza nu poate da metastaze la plamani in sensul clasic al termenului, cunoscut in oncologie, adica celule canceroase care se raspandesc de la o tumora catre alte parti ale corpului. Cu toate acestea, celulele leucemice pot circula prin sange si pot ajunge in anumite parti ale corpului, inclusiv in plamani. Asta nu inseamna neaparat ca aceste celule provoaca probleme sau simptome acolo.

In ceea ce priveste nodulii pulmonari pe care i-ati mentionat, acestea pot avea multe cauze, unele dintre ele complet inofensive. Acestea pot fi cauzate de o varietate de afectiuni, inclusiv infectii, boli autoimune si da, rareori, cancer. Daca sotul dumneavoastra a avut o infectie recenta, in timpul chimioterapiei, aceasta ar putea fi o explicatie posibila pentru aparitia lor.

Rezultatul bronhoscopiei cu lavaj va oferi mai multe informatii despre ce anume cauzeaza nodulii. In functie de rezultatul bronhoscopiei, medicul dumneavoastra poate recomanda investigatii suplimentare sau tratamente, daca este necesar.

Daca doriti si o doua opinie medicala din partea altui medic, alegeti un medic potrivit : https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articol recomandat: https://sfatulmedicului.ro/Cancer/nodulul-pulmonar-solitar_5350

Va dorim multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: