Uleiul de masline raspuns medic

Boli pancreatice si de ficat
Intrebare postata de Cora141731 cu 14 ani in urma

Buna ! La o ecografie pe care am facut-o in noiembrie 2009 a iesit, printre altele si "namol " la fiere . Medicul internist care mi-a facut ecografia mi-a recomandat ca in fiecare dimineata , inainte de a manca sa iau 2 linguri de ulei de masline si sa stau culcata 15-30 min. pe partea dreapta , ceea ce si fac de 1 saptamana . As vrea sa stiu daca intr-adevar este eficient acest tratament .Intreb acest lucru intrucat pana acum fierea nu mi-a creat mari probleme cu exceptia unui usor discomfort la anumite alimente (usturoi, varza , castraveti).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Uleiul de masline este colecistokinetic respectiv stimuleaza golirea colescistului. Urmati sfatul medicului, eliminati din alimentatie alimentele pe care nu le tolerati. Secretul este sa aveti mese regulate, redse cantitativ si dese.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli pancreatice si de ficat.

Cora (acum 14 ani)

Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin (acum 14 ani)

ce fel de alimente pot consuma? mentionez ca am colecistita si calculi multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Alimente permise:
- Carne: sp***a de pui, vita, curcan, peste (cod,salau, pastrav,stiuca,ton,crabi, raci), inima, rinichi, mezeluri de pui
- Lactate: lapte degresat, iaurt degresat, branza de vaci sp***a
- Ou: fiert.Atentie la galbenus care e contraindicate in afectiunile biliare.
- Supe: de zarzavat sau carne sp***a
- Paine: veche de 1 zi, prajita, pesmet, paine graham
- Grasimi: ulei masline, floarea-soarelui, porumb, unt, margarina
- Legume: verzi sau lemnoase, preparate termic (sote, piure), fara coaja sau seminte
- Fructe: bine coapte sau preparte termic, fara coaja sau seminte
- Dulciuri: zahar, miere, marmelada,gem, jeleu, biscuiti, placinte , tarte sau budinci facute in casa cu putine oua sau grasime
- Condimente: vegetale neiuti
- Bauturi: ceai, cafea sp***a, suc fructe sau legume, lapte cu cacao degresat, apa plata
Alimente interzise:
- Carne: grasa de gaina, vita, porc, rata, gasca, prajeli, afumaturi, rantasuri, tocaturi, mezeluri grase sau condimentate, peste gras (somn, sardele, heringi, nisetru, cega)
- Lactate: branzeturi grase, cascaval, branza cu mucegai, branza topita, smantana
- Ou: prajit, omleta
- Supe: de carne grasa, de oase, drese cu smantana
- Paine: proaspata
- Grasimi: untura, slanina
- Legume: fasole, mazare, soia
- Fructe: necoapte, cu coaja sau samburi
- Dulciuri: ciocolata, bomboane, tort, aluaturi prajite (gogosi, clatite)
- Condimente: iuti- ardei iute, ceapa, usturoi, boia,hrean, mustar, sosuri din comert, maioneze, otet
- Bauturi: INTERZIS ALCOOLUL, cafea , bauturi carbogazoase
Interzis fumatul
Mesele vor fi mici si dese

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionut daniel (acum 14 ani)

pt medic gastro sau internist-an urma cu cca o luna an urma consunului de zarza cu ciolan mi s-a declansat o durere an dreapta sub coaste,am facut mai multe ecografii la un eco mi sa spus ca am o fiere cudat-septata si marita si mi sa spus sa consum ulei de masline cu lamai,la urmatoarele doua eco toate in limite normale cu exceptia grsimii pe ficat usore,care stiu ca o am de 10ani,analize de sange in limite normale cu exceptia bilirubinei totale care a fost cea mai mare 1,66mg an rest bune inclusiv hemoleucograma.antrebarea este-ce s-a declansat atunci ca nu mai scap de durerea din dreapta si ce examinari as mai putea face si unde sa scap de acea durere/tratament actual;liv52-6/zi epirax 3/zi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela (acum 12 ani)

buna, eu am fost operata de o luna de colecist.... si trebuie sa tin regim, am o mica lista si am cautat si pe internet, dar nu stiu ce fructe si legume sunt permise mai exact... pe unele site-uri sunt permise, pe altele nu...puteti sa ma ajutati?:) si mai vreau sa stiu daca painea graham trebuie prajite, iar daca iaurturile cu fructe sunt permise. tin sa mentionez ca am 17 ani
multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stoica ioan (acum 7 ani)

Bună ziua, am probleme cu fetita mea de 6,si are nămol la fiere cam mărișr cât o nuca, cam ce tratament ma îndrumați și ce alimentație vă rog. Mulțumesc

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11597833768 (acum 3 ani)

Am făcut o ecografie abdominala și mi a găsit nămol la fiere, ce as putea sa iau sa mi curat fierea? Menționez ca țin regim nu mănânc grăsimi, dulciuri, lactate, fructe crude, alcool, nu fumez, fără mezeluri , beau ceaiuri, totul fiert și grătar, iau colebil și no spa la nevoie, am durere în partea dreapta și se duce în spate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: