Ma indrumati si pe mine va rog ? raspuns medic

Boli pancreatice si de ficat
Intrebare postata de Gabriel2010 cu 13 ani in urma

Buna ziua , numele meu este Ciprian si as dori sa ma sfatuiti si pe mine ce sa fac . De ceva vreme am o anumita stare de jena , discomfort in partea dreapta la nivelul coastelor , in zona pieptului. La scurt timp am simtit si niste intepaturi , junghiuri in zona dreapta , zona apendicului , cu toate ca sunt operat de apendicita de 14 ani. Aceasta stare de discomfort o am de cva vreme , la inceput aveam si o stare de oboseala oculara , dureri de cap , tiuit in ureche si urina mai colorata fata de cum sunt obisnuit cu toate ca eu consum lichide in special apa, dar acum pare mai accentuata , timp de 2 zile am avut dureri in capul pieptului in zona sternului , in jos unde se termina inspre partea dreapta sub coaste , dureri cand inspiram mai tare si cand palpam zona. Am baut ceauri , am mancat mai usor si au trecut dar tot ma jeneaza zona , toata partea dreapta si in zona abdomenului spre apendic si in zona ficatului , piept, pot sa spun ca ma simt mai obosit , iar a aparut acea oboseala oculara ,ameteala usoara asa , si tiuitul a inceput sa s simta. Ce ar putea fi ? Va multumesc anticipat pentru timpul acordat problemei mele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Iuli (acum 13 ani)

Apendicele este jos, catre soldul drept, nu sub coaste. Eu cred ca este ceva pe fond psihic, sincer sa va spun, dar nu strica sa faceti niste analize la un medic de medicina interna (sange, ecografie abdominala etc) si vedeti ce va spune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriel2010 (acum 13 ani)

Nu stiu ce sa zic , o sa incerc sa imi fac analize , problema este ca nu prea pot in mom de fata , din mom ce sunt operat de apendicita si nu am avut probleme pana acum. Multumesc pt raspuns , multumesc mult Iuli , si pt sfatul anterior vis a vis d fosta mea problema. Tot ma rog sa nu fie cva p fond psihic si sa fi degenerat in vreo ipohondrie cva :(. pe mine ma deranjeaza durerile din zona ficatului , capul pieptului , si am uitat sa mentionez ca mai simt unele intepaturi si junghiuri si in zona inimii ....Multumesc mult oricum , o sa incerc sa consult un medic si o sa fac un set de analize

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Nu inteleg ce legatura are faptul ca esti operat de apendicita si nu ai avut probleme cu faptul ca nu poti sa iti faci analize. De ce nu poti? Ce treaba are? Mergi de fa-ti analize ca nu e mare lucru sa iti ia niste sange si sa te palpeze medicul, eventual sa iti faca o ecografie. Ia intre timp niste magneziu (Magne B6), o sa iti faca bine. Ceea ce descrii nu seamana a nimic, de aceea spun ca par a fi manifestari pe fond psihic (o mica ipohondrie). In principiu, daca e pe fond psihic, cand esti ocupat nu ai nimic si apar simptomele numai cand te gandesti. Daca te pune cineva sa faci ceva tot asa simti? Sau simti aceste discomforturi numai cand stai degeaba? Ar fi un test bun. Oricum nu iti strica niste analize.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Aaaaaaah!! Esti tipul cu sarcina sau boala fetei cu care te-ai culcat o singura data!! Ah pai e clar ca e pe fond psihic! Ti-am raspuns la intrebare fara sa stiu cine esti si am cam avut dreptate. Ti-am zis sa mergi la un psiholog...vezi ca persista ipohondria.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriel2010 (acum 13 ani)

Eu sunt vinovatul ,si ai dreptate , doar cand stau prea mult , lenevesc , stau la pc parca incep lucrurile astea , faza e ca merg si la sala si pot sa spun ca fac exercitiile bine , fara oboseala si chiar fortez nota in unele fara probleme...Si cu problema veche , am discutat cu fata direct , daca are ceva , grav care se poate sa imi fi dat , am avut norocul ca este o fata intelegatoare si comunicativa , m a linistit , pot sa spun ca am trecut peste problema mare , hepatite , sarcina , hiv ....dar tot imi incolteste cva in cap din cand in cand . Dar acum chiar simt ceea ce am spus mai sus , cu siguranta nu imi imaginez ... cu toate ca acu dau atentie sporita oricarui simptom , oricarei senzatii , si o banala balonare , e foarte aiurea . Si legat de prob analizele , am o sit financiara aiurea acum si nu prea pot , nu mai sunt prins nici cu scoala sau munca sa beneficiez de trimitere . O sa vad c fac , multumesc mult Iuli , ai fost un srprijin bun pt mine, si mai e un baiat Jan care m a inseninat mult cu rasp la prob. veche .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr Laurentiu Ungurianu MDr Laurentiu Ungurianu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Va astept pentru completarea investigatiilor si luarea unei atitudini corespunzatoare la Clinica de Chirurgie Digestiva a Sp. Clinic CF Witing Bucuresti . tel. 0722549395

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli pancreatice si de ficat.

Utilizator11617346401 (acum 3 ani)

Mam trezit cu o durere la mișcări, și respirație în partea Dreapta zona pieptuluisub coaste, ma gindesc ca poate am dormit într-o poziție rea vreau sa știu ce e multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: