DISKINEZIE BILIARA

Boli pancreatice si de ficat
Intrebare postata de crinaf cu 10 ani in urma

Buna. De cativa ani buni ma stiu cu fiere lenesa care imi face probleme in fiecare toamna si primavara cu urmatoarele simptome: gust amar, balonare, durere sub coaste in dreapta si la stomac,regurgitatii acide, durere de cap, stare de rau si slabiciune in tot corpul. la ecograf fierea e plina de mal, pietre nu am . si cand ma apuca simptomele astea nu se mai termina 2 luni, indiferent ca tin regim , indiferent de ce medicamente iau, am luat tratament prescris de dr cu motilium, triferment, colebil, anghirol dar degeaba. pentru ficat iau hepatoprotect forte 1 pe zi, se vedea un pic marit la eco dar analizele mi-au iesit bune numai GGT foarte putin marit. Nu stiu ce sa ma mai fac pentru ca ma termina starile acestea mananc numai paine prajita, iaurt, ceai, pufuleti supe usoare deci numai la regim si nici o imbunatatire. Intrebarea mea este daca nu cumva oi avea ceva paraziti sau lamblia ori sa imi fac testele de intoleranta alimentara?In afara de aceste probleme ma mai stiu anemica dar iau fier si magnerot. Daca ma puteti ajuta cu un sfat v-as fi recunoscatoare, in spital nu pot sa stau pt investigatii pt ca am un copil mic si nu sta fara mine iar dr mea da din umeri si imi spune ca daca as tine regim mi-ar trece si nu se implica foarte mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

antoneta142936 (acum 10 ani)

N-am facut-o dar am auzit ca ar fi eficienta.
http://lataifas.ro/medicina_naturista_alternativa/8173/detoxifierea-ficatului-cu-ulei-de-masline-si-lamaie/
Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crinaf (acum 10 ani)

multumesc mult , am incercat punand o cescuta de ulei si vreo 2 linguri de lamaie am baut fortat apoi am crezut ca dau in hepatita asa mi-a venit uleiul in gat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

reteta de scos pietre si namol de la ficat si colecist (acum 10 ani)

http://s*****a/t2768-cum-sa-scoti-pietrele-de-la-fiere-fara-operatie
citeste de la coada la cap.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diadora (acum 10 ani)

Gresesti foarte mult cu painea prajita...pufuletii barem...sint cei mai pacatosi fetito,sint plini de ulei...ei te baga in boala si daca esti sanaos...iar iaurtul e la fel...cu problema....cautati alte mincaruri! :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diadora (acum 10 ani)

Gresesti foarte mult cu painea prajita...pufuletii barem...sint cei mai pacatosi fetito,sint plini de ulei...ei te baga in boala si daca esti sanatos...iar iaurtul e la fel...cu problema....cautati alte mincaruri! :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana balasoiu (acum 8 ani)

favibil .este un ceai de 9 lei foarte bun eu beau si ceai de coada calului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1508682413 (acum 2 ani)

Și eu am fost diagnosticata cu dischinezie biliara. Am înțeles ca dacă ții regim și slăbești simptomele se ameliorează, trec. Nu avem voie mancare grasa, peste gras, cașcaval. Este voie șuncă de Praga, puțin unt, lapte degresat, iaurt slab, fructe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11642607762 (acum 2 ani)

Faceți anticorpi anti transglutaminaza IgA și IgG. Plus o endoscopie gastrica pentru celiachie! Între timp puteți lua Curcuminul Phytosome ( de la Secom) 2- 3 capsule pe zi.Sa nu aveți tratament cu aspirină că dacă îl luați foarte multi ani, există riscul de hemoragie! Sănătate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Edy (acum un an)

Este numai de la stres! Am aceeasi problema, toate analizele perfecte. La mine tine si cate 4 luni starea asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionut (acum o luna)

Salut!Imi poți explica ce simptome ai,eu deocamdată sunt în Danemarca și nu pot face analizele doctorii de aici sunt foarte ciudați și numai dacă de vaiți de durere insuportabilă te iau puțin în considerare,eu am durere în partea dreaptă fix sub coaste,aproape de capul pieptului,greață,gust amar,balonare,stare de rău la stomac,de vomitat nu vomit,starea asta e deja de o lună jumate când țin regim cat de cat se ameliorează dar reapare la mâncăruri puțin grase și mă ține 2 săptămâni cu durere în partea dreaptă nu-i o durere foarte mare dar simt ca și cum ceva mă apasă acolo ca o presiune,mi-am făcut testul Helicobacter și mi-au dat 2 antibiotice dar îmi este foarte rău de la ele.Imi poți spune dacă ai aceleași simptome ca și mine sau ar trebui să mă îngrijorez pentru altceva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11708274541 (acum o luna)

Ionut, ai urmarit scaunul? Ce culoare are? Este cumva maro mai decolorat spre galben? Ai simptome de diskinezie biliara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11708274541 (acum o luna)

Da, la fel si la mine, pe stres

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dănuț Matei (acum 6 luni)

Adică vrei sa spui că starile de greață și că nu poți mânca mai niik se datorează stresului ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11708274541 (acum o luna)

Da, am avut si eu aceeasi problema. Pe stres a fost afectata functionarea tubului digestiv. Stari nasoale de rau, greata balonare. Au trecut cu tratamente de calmare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: