Ciroza hepatica b

Boli pancreatice si de ficat Ascita Ciroza Varice esofagiene Ciroza hepatica
Intrebare postata de AndraM cu 13 ani in urma

Buna.in urma cu un an tatal meu a fost diagnosticat cu ciroza hepatica decompensata tip B,care a luat nastere in urma hepatitei avuta in tinerete.A fost internat in spital,medicii neac***a un pronostic exact pt el.a urmat acasa tratament si regimul indicat.intr`o zi a eliminat tot lichidul din cavitatea abdominala,asta insemnanand cam 15 l de lichid de culoare galbuie.asta l-a slabit de tot,nici pe picioare nu se mai putea tine.a refuzat sa mearga la spital spunand ca se simte bine si are tratament acasa.dupa 4 zile a decedat.l-am inmormantat acum o saptamana.daca il duceam la spital mai avea vreo sansa?ce s-a intamplat in momentul in care a eliminat lichidul acela?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Adrienne (acum 13 ani)

Acel lichid [ ascita] se acumuleaza in abdomen, ca rezultat al cirozei hepatice. De obicei, se extrage in spital, se acumuleaza din nou........si tot asa. Nu este eliminarea lui, cauza de deces. Ar fi putut avea varice esofagiene [ complicatie obisnuita a cirozei] si sa se fi rupt unul, producand hemoragie interna, cauzand decesul. La spital ar fi fost acelas deznodamant. Condoleante !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AndraM (acum 13 ani)

Si totusi care ar fi cauza care a dus la eliminarea lichidului asa deodata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Ascita mare, de regula, are indicatie de scos, cu ajutorul acului. Dar ea poate fi eliminata si cu ajutorul medicamentelor. Cred ca medicii si-au dat seama ca este in faza terminala si l-au lasat acasa cu medicatie........lichidul s-a eliminat dar a survenit si decesul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Am avut o cunostinta, in aceeasi situatie. Rudele au vrut sa lupte,dar medicii au spus ca este in zadar,au externat-o si in zece zile a decedat prin ruptura de varice esofagian.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AndraM (acum 13 ani)

Va multumesc frumos.probabil si el si-a dat seama ca nu mai are sanse din moment ce nu a vrut sa mearga la spital.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ion (acum 10 ani)

mama mea la fel a avut aceasta boala...imi pare foarte rau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simonak74 (acum 13 ani)

buna seara....si sotul meu sufera de ciroza hepatica cu virus b.din pacate, este o boala f. parsiva...in urma cu 3 ani, a suferit o hemoragie din varice esofagiene,dar nea ajutat dzeu si am scapat.i sau facut ligaturi de varice ( de doua ori) iar acestea au scazut in grad , la ultima endoscopie facuta doctorul nea spus ca sunt eradicate..neam bucurat f. mult pt. rezultat, insa in dec,anul trecut a aparut o alta complicatie a cirozei...ascita si din nou am inceput sa luptam si cu asta... nu era in cantitate mare, dar ii altera starea generala f. mult , nu avea pofta de mincare si incepuse sa slabeasca f. mult in greutate.in urma cu o luna,am fost iar internati , pt. o noua evaluare, iar in ziua cind trebuia sa venim acasa , din cauza dozelor prea mari de diuretice a facut encefalopatie, si astfel neam mutat pe sectia de terapie inca pt. o saptamina... a fost f. greu, dar multumita lui dzeu, si a doctorilor de exceptie, am scapat si de data asta...acum sa recuperat, maninca bine, acum trebuie sa limitam si cantitatea de proteine din cauza encefalopatiei, dar luptam din nou cu boala pt. ca alta alternativa nu avem...am luat toate complicatiile la rind, dar tot nu ne dam batuti... nu avem voie sa renuntam, avem un copil de 11 ani de crescut, iar dzeu ne va ajuta si de aceasta data....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AndraM (acum 13 ani)

ma bucur f mult pt dvs..din pacate tatal meu nu a avut acelasi noroc ca sotul dvs..a decedat la doar 49 ani lasand in urma 2 copii si un gol imens..care nu se va umple niciodata..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simonak74 (acum 13 ani)

andra...imi pare nespus de rau pt. pierderea suferita...e greu si stiu prin ce treci,pt. ca si noi suntem in aceeasi situatie, dat fiind ca avem aceeasi afectiune.si sotul meu, are 48 ani, nu a consumat niciodata alcool, totul este dat de virusul b.
cred ca decesul tatalui tau a survenit din cauza evacuarii masive si dintro data a lichidului de ascita....aceasta eliminara brusca a decompensat si mai mult boala , starea lui generala sa alterat si mai mult si a intervenit decesul.
iti doresc ca dzeu sa te ajute si sa te intareasca pe tine si familia ta...stiu si inteleg perfect starea prin care treci....
daca vrei sa discutam mai multe... adresa mea de email este [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simonak74 (acum 13 ani)

Buna dimineata...Andra.am observat,ca ai incercat ieri sa vb...insa fetita mea e o nastrusnica si a sters id-ul tau din greseala...putem sa vb.mai multe pe email,sau sa incercam din nou pe mess..sa speram ca de data asta, vom avea mai mult noroc.miar face mare placere sa vb..
cu drag,simona.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

buta traian (acum 13 ani)

am doua pietre la fiere maricele 19 si 9 mm am facut o criza si sau vazut la ecografie dr mi-a sugerat sa le scot dar am zis sa o mai duc asa ca nu ma supara si totusi am mincat o conserva de peste in ulei si am inflamat colecistul iar acum am dureri in spate si in lateral sub coasteam luat omez si nospa sa ma duc la dr sau sa plec in concediu va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura345 (acum 13 ani)

Buna ,in primul rand vreau sa adresez condoleante Andrei M. Vreau sa stiu ,ce doctori sau ce tratamente ar putea mentine(stiu ca este ireversibila) acesta boala deoarece ,acum 3 saptamani tatal meu a fost si el diagnosticat cu Ciroza decompensata -ascita iar pe langa, s-a mai depistat si acele varice esofagiene.Acum este internat in spital si i se face tratament pentru eliminarea apei din abdomen.Boala, din cate am inteles de la medic este in stadiul mediu-avansat si trebuie sa urmeze un regim sever .Ce regim folositi pentru acesti bolnavi sau ce tratamente stiti care au dat rezultate in timp? Va multumesc,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 10 ani)

astazi sotul meu a fost diagnosticat cu ciroza in faza B,lichid ascitic,varice esofagiene mari.Suntem in Spania si ma simt groazniiic.Poate cineva sa-mi spuna ceva...nu-mi gasesc cuvintele.....nu ma pot opri din plins,,,,,multumesc....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carmen Ionescu (acum 9 ani)

Buna ziua poate cineva care a trecut sau trece prin ce treac eu sa ma ajute??Mama mea are ciroza hepatica ascita din hepatita virus c descoperita acum 4 ani.A ajuns la stadiul in care nu mai este constienta de realitate si nu mai vorbeste...este tot mai slabita si vomita negru...sa inteleg ca i este sfarsitul aproape??😢

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: