Am 22 de ani si motivul pentru care va scriu este ca momentan nu sunt in tara si as dorii din tot sufletul sfatul unui medic roman. In urma cu cateva luni am tinut o cura de slabire si am reusit sa scap de vreo 18 kg (98-80, la 1.86m). Toate bine si frumoase pana acum putin timp cand am inceput sa am niste dureri ingrozitoare la nivelul duodenului (zic eu), sub stern. Cand au inceput durerile eram acasa, insa pe picor de plecare si mama mi-a dat Controloc si dupa 5 minute de dureri ingrozitoare ma lasa durerea complet. Am mai trecut prin niste episoade identice si m-a lasat de fiecare data, insa noaptea trecuta au inceput durerile pe la ora 4 dimineata si acest Controloc nu a mai avut nici un efect (am luat chiar 2 la un interval de o ora.) Nu am dormit toata noaptea, insa durerea a inceput treptat sa ma lase dupa ce am mai luat si Gaviscon, insa pe care l-am varsat. Este ciudat faptul ca daca stau in picioare si merg acum nu ma mai doare, insa daca ma asez pe pat si incerc sa dorm durerea revine treptat. Va multumesc anticipat pentru un eventual raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (21)

Sari (acum 10 ani)

Zona de sub stern, din punct de vedere energetic, corespunde plexului solar, locului unde se intersecteaza fluxul ce vine dinspre zona abdomenului, raspunzatoare cu prelucrarea si sinteza alimentelor, si fluxul ce vine din zona cerebrala, unde au loc toate comenzile ca functionarea sa fie echilibrata.Daca plexul solar este blocat, atunci, apar blocaje si in asimilarea alimentelor, te ingrasi, dar si zona cerebrala nu este alimentata suficient. Metode rapide, inainte de a merge la un medic sunt:
- masare foarte usoara a acelei zone, cu uleiuri presate la rece, de cel putin 2 ori pe zi, daca ai avea ulei de catina sau de argan, ar fi excelent
- gimnastica, abdomene, cate 10 bucati, fara sa fortezi, in fiecare zi, cu stomacul gol-
-ceai de paducel, ajuta la reglarea energiilor si echilibrarea lor
- mancare de post, macar 3 zile,fara paine, zahar si carne.
-pe viitor cauta sa mananci alimente bogate in calciu si magneziu, care ajuta la decontractrea tuturor muschilor
-fa-ti singur presopunctura, caut pe net, in talpa, punctul corespondent al plexului solar, este chiar sub podul piciorului, si preseaza-l bine, de mai multe ori pe zi, ca sa il activezi si pe viitor poti face si sedinte de reflexoterapie, te vei insanatosi astfel sigur si nu te vei mai ingrasa.
- plimbari in aer liber, relaxare ajuta foarte mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Incercati un tratament cu 40 mg Controloc zilnic, dimineata, inainte de masa, timp de cel putin doua saptamani. In criza puteti folosi Gaviscon (doua linguri) si un antispastic (butilscopolamina sau drotaverina). Intre timp, ar fi utila o ecografie abdominala (scaderea brusca in greutate se poate solda cu litiaza biliara).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli intestinale.

bogdanberbece (acum 10 ani)

Buna ziua, va multumesc pentru raspunsuri. Intre timp am fost la medic aici in Germania si mi-a dat ca si diagnostic Gastroenterita si picaturi de Metroclopramid (MCP-CT 4mg/1ml) cate 30 picaturi de 3 ori pe zi. De duminica cand durerea a fost insuportabila am mai avut un singur episod de durere cauzat de un iaurt mancat. De atunci sunt bine dar am schimbat si alimentatia, incercand sa mentin un regim destul de strict bazat pe supe de legume, paine usata, banane, biscuiti uscati... In cateva zile voi termina metroclopramidul si doresc sa va intreb daca dupa aceasta perioada pot continua cu ceea ce mi-ati prescris dumneavoastra anterior? Va multumesc inca odata pentru ajutorul acordad. Sa aveti o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Nu e cazul sa va autoflagelati cu un regim atat de sever. Daca simptomele persista, eu zic ca merita facuta o ecografie abdominala si niste anticorpi Helicobacter pylori. Daca se exclude litiaza biliara si infectia cu H pylori, puteti folosi, pentru perioadele dureroase, Controloc 40 mg/zi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Roko2002 (acum 10 ani)

Buna ziua, ma numesc dragos si am28 de ani.am si eu o problema daca ma poate ajuta cineva cu un sfat.acum trei saptamâni am fost la sala dupa ce luasem o pauza de doua saptamâni , am lucrat la fel ca de obicei doar ca eram puti. Grăbit. Dupa terminarea antrenamentului am intrat in sauna umeda,si in mom cand amintește la dus mi sa facut rau , imima a început sa bată foarte tare, poate de la sperietura.am mers la urgente m.au pus la aparate am facut test de sânge si au zis ca e k.de atunci am mai avut o data starea de lesin si imima imi batea repede,dar mereu ma doare câte ceva si ma gandesc ca ar ffi in urma acelui incident.simt presiune in cap,imi amortesc degetele mici si inelar cu durere in brate si piept cateodata , durere in partea stânga in spate, si senzatia ca nu pot sa respir normal cateodata.am fost la urgente de 2 ori au pus aparatul pe monitorizarea inimi , test de sânge si radiografie si au spus ca nu am nimic.sunt in Londra
Sunt simtome pe care nu le aveam înaintea.ma gandesc mereu si cred ca imi fac singur rau.dar medici de aici mi.au dat ibuprofen doar atât. Si programarea la specialist mi.a fost făcută in 17 Februarie .deci doua luni dupa prima mea vizita.
Mi se pare prea mult ,si as merge in tara la un control.

Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Razvan Corleone (acum 9 ani)

Salut Bogdan sunt aceeasi situatie identica cu a ta ,am slabit apx 30kg si acum ma confrunt cu aceeasi problema si din pacate sunt tot in Germania ,spune-mi te rog cum ai luat picaturile si daca acum te simti bine ?! Astept raspunsul tau :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lavinia Andreea (acum 9 ani)

Bună ziua ! Am 15 ani și jumătate .Am de 3 zile dureri groaznice în capul pieptului și de spate .Spatele , pot spune , că geanta mea de la școală e zilnic foarte grea , însă durerea în capul pieptului e însoțită de dureri de cap , amețeli , oboseală ....stresul de la școală .Am dimineți în care neglijez micul de jun , pentru că mă trezesc foarte de dimineață pentru a-mi pregăti temele și lecțiile...De obicei mă bag la culcare târziu pentru că am foarte multe teme., nu știu., dar această durere nu trece și nu mă lasă să mă concentrez sau să mă simt bine....Vă rog ajutați-mă .

VĂ MULȚUMESC ANTICIPAT .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lavinia Andreea (acum 9 ani)

Bună ziua ! Am 15 ani și jumătate .Am de 3 zile dureri groaznice în capul pieptului și de spate .Spatele , pot spune , că geanta mea de la școală e zilnic foarte grea , însă durerea în capul pieptului e însoțită de dureri de cap , amețeli , oboseală ....stresul de la școală .Am dimineți în care neglijez micul de jun , pentru că mă trezesc foarte de dimineață pentru a-mi pregăti temele și lecțiile...De obicei mă bag la culcare târziu pentru că am foarte multe teme., nu știu., dar această durere nu trece și nu mă lasă să mă concentrez sau să mă simt bine....Vă rog ajutați-mă .

VĂ MULȚUMESC ANTICIPAT .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gheorghian roxana (acum 9 ani)

Am 18 ani si ma doare foarte rau an capul pieptului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 8 ani)

buna ziua de cateva zile am dureri foarte mari in capu pieptului si se duce in jos spre burta nu pot sa stau intinsa nu pot sa respir cum trebuie nu pot sa dorm bine nu stiu ce se intampla imi puteti spune ce as putea sa fac? ma gandeam sa ma duc la doctor dar nu prea am timp fiinda am un copil mic si sotu e la munca

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Luci (acum 8 ani)

Pentru cei cu dureri la stomac și in capul piptului, cu aceeași problemă mă confrunt și eu dar o tin sub control. Acum mananc aproape orice. [email protected] adresa mea poate va pot ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 8 ani)

Buna ziua mă numesc Alexandra si am 15 ani si am aceeași problema...de vreo 3 zile am niste dureri sub stern si ca un "guguloi" in locu acela....nu ma lasa sa dorm însă daca merg stau in picioare daca am activitate numai mă doare aproape deloc însă daca ma asez pe pat încerc sa mă odihnesc mă doare mai tare si îmi vine sa vars dar nu pot.
O matusa mi a spus ca poate fi de la nervi,de la oboseala sau de la alimentatie....si tind sa cred ca asa este nu dorm prea bine de mâncat nu mănânc cat ar trebui si cu nervi la fel,este prima data cand patesc asa si nu stiu ce ar trebui sa fac deoarece nu pot sa suport burerea asta ma distruge complet nu pot sa mai fac nimic cat timp mă doare!
V-aș fi recunoscătoare daca a-ți putea sa îmi ziceti ce as putea sa fac!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 8 ani)

In mod cert durerile din "capul pieptului" au legatura cu o dereglare emotionala! Daca ne pregatim pt ceva anume si avem
O stare de neliniste care persista, aceasta se poate transforma in acele dureri insuportabile. Sunt de acord ca trebuie ascultat sfatul medicului, dar dupa cum stim, medicamentele alopate nu sunt intotdeauna benefice pt organismul nostru.
Va voi descrie aici un caz care a dus la o vindecare miraculoasa si definitiva si la care am fost martora directa!
Mama mea tocmai pierduse al doilea baiat datorita unei tumori galopante, dupa care singura fiind in tara, a venit la mine in Statele Unite, unde inca nu avea o asigurare medicala, si dat fiind faptul ca isi pierduse doi baieti ca florile, nici nu vrea sa auda de doctor! Sustine ca doctorul ei e Dumnezeu!
Vreau sa va spun ca intr-o zi a inceput acea durere in plexul solar care nu o mai lasa, si incepuse sa creada ca are ceva grav la stomac si ca probabil daca o mai tine asa asta e sfarsitul! Vreo doua zile la rand a avut episoade lungi de dureri insuportabile pana cand i-a venit o idee! S-a gandit sa roage pe Sfantul Nectarie de la Eghina sa ii amelioreze durerea si s-a rugat asa cum a putut prin dureri. La un moment dat a zis ca a simtit ca o caldura peste ea si ca si cand cineva a luat cu mana durerea! Durerea ei a incetat brusc si definitiv! Nu a mai avut vreodata probleme cu stomacul!
Asa ca, dragii mei, cei care sunteti in imposibilitate de a vizita un doctor, puneti-va increderea in Dumnezeu, sau un sfant care vreti voi si il simtiti aproape! Eu cred ca durerile la stomac sunt un dezechilibru emotional, si ca tot asa cum au venit, se vor duce daca suntem convinsi ca totul va fi bine cu ajutorul lui Dumnezeu!
Va doresc sanatate tuturor, si mult calm!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionica (acum 8 ani)

Baliverne
Stiu pe cineva care avea dureri in capul pieptului, i-au gasit la Fundeni la dr Ditoiu un cancer gastric, iar omul fiind foarte religios si cu o religie care nu permitea transfuzia de sange, a spus ca nu se opereaza, ca se roaga la Dumnezeu sa ii treaca. In nopatea de revelion, dupa trei luni de suferinta si scadere in greutate, s-a hotarat brusc ca trebuie sa se opereze, dar la operatie -cand a si acceptat sangele- avea metastaze peste tot...
Poate nu s-a rugat unde trebuie? Sau cum trebuie? Sau cand trebuie?
Cred ca Dumnezeu te ajuta dar NUMAI prin intermediul oamenilor, iar in cazul problemelor de sanatate numai prin medici.
Dr Ditoiu de la Fundeni, dupa 20 de ani de scoala si 35 de ani de meserie, crede, naiv, ca durerile in capul pieptului sunt date de ulce,gastrita, cancer gastric, etc, si tot naiv, le gaseste la endoscopie si le trateaza ca ... primitivul cu regim si medicamente si chiar se vindeca....fara se recomanda rugaciuni..
Oare de ce?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Roberta andreea (acum 8 ani)

Nu va spun decat atat: ulei de seminte negre. Doar moartea nu o poate vindeca acest ulei. In rest orice problema de sanatate. Eu am avut probleme de la varsta de 10 ani pana acum o luna cand am auzit de acest ulei. Am 28 de ani si multumesc lui Dumnezeu ca ma ajutat sa cunosc persoana care mi-a spus de acest ulei. Din suflet va recomand sa incercati.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 3 luni)

Bună acela ulei de semințe negri ai idee pe el scrie și la ce vârstă se da,am un băiat de 15,ani și tot are probleme cu stomacul.A fost acum 5 ani diagnosticat cu sindromul de colon iritabil.a ținut regim și tratament.nu a mai avut probleme deloc acu înainte de revelion pe 29 la apucat o durere de am ajuns la urgență.i sa făcut perfuzie și ia trecut ia dat drum acasă.cu nospa nexium,și probiotice... Pentru ce este mai exact ulei de semințe negre.te rog spune-mi și mie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 7 ani)

Buna Roberta de ude se ia uleiul de semințe negre am dureri groaznice de stomac Ma tăvălesc pe jos de dureri iau gaviscon si nu imi trece deloc sunt in Anglia si nu stiu ce pot sa iau de stomac va multumesc anticipat

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1492420747 (acum 6 ani)

Ionica,

Sunt cazuri si cazuri. O rugaciune puternica, sincera si cu credinta mare poate face minuni . Insa daca suntem indoielnici si schimbatori, atunci nu primim ajutor prin rugaciune de la Dumnezeu. Rugaciunea nu este o reteta cu date prestabilte, ci dupa caz raspunsurile la rugaciune pot fi diferite. Eu am primit raspuns la toate rugaciunile mele, atunci cand am avut necazuri si probleme.
Desigur, Dumnezeu doreste sa vindece pe om prin alti oameni, dar sunt cazuri cand acest lucru nu este posibil, pentru ca ori nu avem bani pentru doctor si medicamente, sau nu avem un doctor in apropiere si atunci singura salvare este sa ne rugam. Insa chiar si printr-o boala ne putem mantui, daca primim totul cu multumire si smerenie ca pe un mare bine trimis noua din iconomia lui Dumnezeu. Caci nu scrie nicaieri ca trebuie sa traim vesnic sanatosi si tineri, mai ales dupa o viata de abuzuri si felurite pacate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11615682042 (acum 3 ani)

Ma. Doare f tare. În. Coșul. Pieptului., mai al es. Când. Încerc. Sa trag aer sau ma misc. Nu. Pot sa. Merg decât aplecata. Că simt. Ca. Parcă se rupe ceva. Dacă. Ma îndrept u. Pot. Sa. Ma. Întind. Într-o parte Nu. Am. Avut. Accidente. Sau coaste. Rupte. Ceva
Ce. Ar putea. Sa. Fie? Am. Probleme. Și. Cu. Fierea. Și. Cu refluxul
Mulțumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11625102514 (acum 2 ani)

M-a numesc Radu :am o stare ciudate in capul pieptului și îmi ciriie stomacul și fac diaree de doua luni uneor am și arsuri .M-a puteți ajuta cu un tratament? Eu am luat imodium dar nu m-a ajuta numai atunci pe moment citeva ore.mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2