DURERE abdominala severa raspuns medic

Boli intestinale
Intrebare postata de andreea41659073 cu 12 ani in urma

De 3 saptamani simt o durere severa in partea superioara a abdomenului (parca as avea o piatra mare ce se misca dintr-o parte in alta ).durerile apar seara si pot dura intre 6 ore si 24 de ore continuu .mentionez ca durerea nu trece cu nospa.tin regim sever (de fapt nu pot manca decat branza dulce si cartofi )ce poate fi?am facut tratament pentru tratarea bacteriei Heliobacter dar durerile inca persista .vin si trec o data sau de doua ori pe saptamana chiar daca mananc aceeasi mancare zilnic,deci nu au o cauza anume.nu am greturi,nu am febra doar cate o data pe saptamana putina diaree cu eliminare de mucus(atunci am crampe mari).sunt programata saptamana viitoare la ecograf si radiografie cu bariu.nu consum alcool si nu fumez.va multumesc anticipat pentru raspuns!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Achitei MDr. Achitei este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Se pare ca e vorba de o stare hipersecretorie gastrica de tip gastrita/ulcer. E bine de facut ecografie abdominala pentru excluderea altor cauze. Exameul cu bariu personal nu il agreez. Medicul dvs poate decide pentru un tratament de proba cu un antisecretor gastric sau pentru o evaluare endoscopica daca considera necesar.

Dr. Dorin ACHITEI
medic specialist gastroenterologie
Arcadia Hospital Iasi
Tel. programari: 0232 920
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli intestinale.

andreea41659073 (acum 12 ani)

va multumesc pt .raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11552932916 (acum 5 ani)

buna seara ! am si eu o durere la palpare in zona apendicului mentionez ca am apendicul scos .. cand apas simt ceva tare si daca apas mai tare incepe sa ma doara .. imi puteti spune ce credeti ca este?
seara faina!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana-Maria (acum 10 ani)

Am dureri foarte mari de stomac si se manifesta prin dureri de umeri, transpiratie si simt ca am o mana in stomac care vrea sa iasa afara. Nu consum alcool si nu fumez. Aceste dureri dureaza aprox. 10 min si apar cam de 2 ori pe saptamana.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: