Colon iritabil sau pancreatita raspuns medic

Boli intestinale Pancreatita
Intrebare postata de Tommy1971 cu 8 ani in urma

Buna!
La sfirsitul lunii mai 2015, au inceput problemele mele. Totul a inceput cu o diaree, care alterna cu un scaun normal. La un moment dat mi am dat seama ca am o mica umflatura la anus. Medicul de familie mi a prescris tratament pentru hemoroizi, unguent si detralex. Dupa o saptamina am avut o reactie alergica la hirtia igienica (nu trebuia sa o folosesc). Ma duc la medicul chirurg care imi spune ca am o infectie anala. Intre timp am inceput sa am zgomote intestinale, borborisme, chioraieli si scaun moale (credeam ca de la supozitoare proctoglivenol.) m a duc la medicul de familie ii spun de infectia anala si ca ,,imi merge burta,,. zis si facut . Doctorita imi da debridat si CEFALEXINA de 500mg din 6 in 6 ore, fara sa mi spuna sa mi iau probiotice. 6 zile am luat antibioticele, care mi au terminat flora intestinala, aveam si cite 3 scaune diareice pe zi. am renuntat la antibiotice si am tinut regim orez morcov piie coapta. Dupa o saptamina merg din nou la medic de familie, imi prescrie normix , la fel fara probiotice. nu am rezistat sa le iau decit 2 zile, pt ca nu vedeam nici o ameliorare. ce mincam dimineata, scoateam seara, ce mincam seara scoteam dimineata. Am mers la gastro , hidrasec, zirfos si neaparat colonoscopie pentru a vedea ce este acolo la colon. Am hotarit sa fac colonoscopia la *** Iasi. Am facut o , colonul curat, fara polipi, la biopsie edem in corion. Tratament salofalk si mezym forte. Am luat o data 7 zile, pauza 7 zile ( doctorita in concediu) apoi 7 zile si iarasi pauza si la urma 10 zile salofalk. pina pe 1 august. De la Iasi mi a pus dosarelul in mana, sindrom intestin iritabil, maninci ce ti prieste. Dupa 1 august fara tratament numai cu regim , starea mea a inceput sa se strice. scaune moi in fiecare dimineata si culoare verzuie pe hirtia igienica. Am mers din nou la gastro ( la alt medic) care m a spus ca am o disbioza intestinala , pe ura antibioticelor. sunt in tratament cu sinergin, entrosgel, salofalk plus enamera pentru stomac in urma endoscopiei.
In iunie aaveam 92 de Kg , acum am 82kg, regim fara lactate, fara fructe si legume crude, supe de pui, carne de vita pui fierte sau gratar, peste.
Acum 2 saptamini am inceput sa simt usoare ameteli, eram palid. ceva nu era bine. Am scos alimentele cu gluten din alimentatie 5 zile, am observat o ameliorare in bine, scaun legat, tubular sau care se rupe. a 6 zi am introdus piinea coapta in alimentatie, in 3 orein intestine numai bolboroseli, chioraituri, dimineata scaun fara forma. Am facut endoscopie, astept rezultatul. Ma ingrijoreaza rezultatele la Lipaza si amilaza sunt f putin crecute . Amilaza 105 (limita100) si lipaza 60.932 (limita 60). In aceste 4 luni analizele la sange au iesit ok, colesterolul crescut 240 si atat. la eco in iunie fara probleme, in august colecistul cu tendinta spre bisac ( de la regim ?). NU am mai mult de un scaun pe zi. am mincat spre exemplu o piersica cruda fara coja, dimineata fara forma. Oare sa fie colon iritabil sau altceva!? Ieri am fost și am arătat rezultatele la amilază și lipază, mi s a făcut un eco, dar aveam aerofagie, aer în intestine, stomac. Mi s a spus să repet analizele peste 2 săptămâni. Nu înțeleg de ce nu mi a prescris enzime.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Lavinia Ivanescu MDr. Lavinia Ivanescu este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

Buna ziua , va recomand sa efectuati un examen coprocitologic si o coprocultura pentru a identifica o posibila infectie , de asemenea se ridica suspiciunea de boala celiaca (intoleranta la gluten). Diagnosticul se pune coroborând manifestările clinice cu analizele de laborator (anticorpi anti-transglutaminază, anti-endomisium, anti-gliadină, anti-peptide gliadinice deamidate) şi examenul histopatologic al biopsiei intestinale obţinută prin endoscopie digestivă superioară şi examen histopatologic.
Tratamentul constă în excluderea glutenului din alimentaţie , dietă care trebuie respectată toată viaţa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli intestinale.

Romoe (acum 8 ani)

Multumesc pentru raspuns, D na doctor! La toate analizele copro negativ, giardia negativ, antidiomisium negativ, sangerari oculte negativ, salmonela etc, negativ. La colonoscopie edem in corion fara urme de colita microscopica, astept zilele acestea rezultatul de la biopsia de la intestin si stomac. Aici mi au gasit esofagita de reflux, gastrita si hernie hiatala. Am facut din nou, dupa 2 saptamani din nou analiza la lipaza si amilaza. Amilaza a crescut de la 105, la 109 iar lipaza trebuie sa mi vina zilele acestea, ultima data a fost 60.9 fata de 60. Poate influienta tratamentul cu salofalk pancreasul!?undeva acolo in prospect scrie ,, hipersensibilitate inflamarea pancreasuliu, pancreatita. La analize la sange nu am modificari peste limite, ceva la colesterol LDL si colesterolul total. In rest mici dureri ba in stinga ba in dreapta, dar usoare. medicul nu mi a prescris enzime, am slabit in 4 luni 12-13 kg, de mancat numai regim, acum am mai introdus legume facute pe abur. Boala celiaca si SII poate influienta amilazele si lipazele!?
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1496313341 (acum 6 ani)

Si eu am intestin iritabil si dislipidep***a mixta pe ficat si pancreas,am lipaza 23 si limitele sunt intre 3,00-67,00,fac diaree apoasa de la portocale,grasimi,muraturi,prajeli,anul trecut am facut endoscopia digestiva si a zis ca am pangastrita,am tinut regim regim un an si tin in continuare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1496313341 (acum 6 ani)

Sunt florentina serdin,si din aproape in aproape am colesterolul 250 ldl 190si hdl 38,am gastrita si colon iritabil,am dislipidemie mixta grasime si pe ficat si pe pancreas,si diaree apoasa episodic,cand mananc gras,murat,portocale,dulce

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21600184010 (acum 3 ani)

Salut Romoe
Ai mai dat de capat de la ce ai aceste probleme?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: