Ce pot face????

Boli ereditare si congenitale
Intrebare postata de Angela6994713 cu 16 ani in urma

SUNT O MAMICA DISPERATA IN MOMENTUL ASTA..BAIETELUL MEU DE 5 ANI SI 8 LUNI ASTA MA FACE SA FIU FOARTE FERICITA DAR SI TRISTA IN ACELASI TIMP..MA SIMT NEPUTINCIOASA IN FATA UNOR SCHIMBARI APARUTE IN COMPORTAMENTUL BAIETELULUI MEU DE O VREME IN COACE...DEFAPT DECAND ERA MICUT AM OBSERVAT CA ARE O PROBLEMA..CLIPEA FOARTE DES...CA SI CUM CEVA L-AR FII DERANJAT LA OCHI..AM FOST LA CONTROL DAR DPDV MEDICAL TOTUL ERA OK...APOI ASTA ATRECUT..A INCEPUT SA SE SCARPINE LA NAS F F F DES....A SCAPAT DE ASTA APOI A INCEPUT SA SE PRINDA DE PUTULICA...A SCAPAT DE ASTA..ACUMA TUSESTE ...F DES..DERANJANT FARA O CAUZA MEDICALA{VREO BOALA} DA DIN CAP DESA INTR-O PARTE SI CLIPESTE CU OCHII...ARE TOT FELURI DE TICIRI NERVOASE...MIE TEAMA CA ODATA CU TRECEREA TIMPULUI PROBLEMELE SE VOR AGRAVA...ASA CA AS FII FOARTE RECUNOSCATOARE DAC CINEVA MIAR DA UN SFAT IN ACEST CAZ...AM HOTARAT SA MERG LA UN PSIHOLOG..DAR AS VREA SA VAD SI ALTE PARERI POATE CAZURI SIMILARE CARE MA POT AJUTA SA ALEG DECIZIA CORECTA..MAI ALES CA AM INCA UN CAZ IN FAMILIE..CARE LA 35 DE ANI ARE ASEMENEA TICURI...MIE TEAMA SA NU FIE MOSTENITE GENETIC? OARE?
IN FINE ASTEPT RASPUNSURI VA MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

ovidiu2085686 (acum 16 ani)

Draga d-na, in toata povestea aceasta legata de fiul d-voastra ma regasesc si eu deoarece fiul meu in varsta de 8 ani si jumatate a trecut prin toate astea. A avut tot felul de ticuri ( se tragea de puta apoi isi impletea degetele), iar educatoarea lui ma stresa si pe mine tot timpul si ma sfatuia sa merg la psiholog. Nu spun ca-i gresit sa cereti sfatul unui specialist, dar fiul meu a scapat pe rand de toate astea dupa ce l-am ignorat total. O prietena care studia psihologia m-a sfatuit sa nu-i mai spun mereu "nu mai fa asa", ci sa-l ignor total si astfel isi va uita,Si chiar asa a fost. Cred ca n-ar strica sa incercati aceasta metoda , la noi chiar a functionat.Iar vis-a-vis de mostenire genetica nu cred ca e vorba de asa ceva pentru ca sunt foarte multi copii cu diferite ticuri, in special cei energici. Succes ! Simona I.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adriana18388917 (acum 16 ani)

aceste ticuri au cauze diferite si se prea poate sa stii asta.Una din cauze ar putea fi un soc emotinal puternic sau o sperietura.Eu cred ca metoda recomandata de Simona ar trebui coroborata cu multa afectiune manifestat fata de copil,insa nu ar strica parerea unui specialist sau chiar a mai multora.Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniel7107642 (acum 15 ani)

scurt:psiholog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARIA LAURA1 (acum 15 ani)

De acord cu lorena: atat poti face: psiholog. Nu trebuie sa incerci tu sa facai ceva, pentru ca nuesti, probabil specializata in psihologia copilului. Un psiholog il poate ajuta sa sape de ticul pe care il are si de asemenea, sa nu se apuce de altul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: