Vreau sa Stiu ce s-a Intamplat cu Mama Mea Va Rog !

Boli de inima
Intrebare postata de florinmc cu 14 ani in urma

Mama mea a murit de curand ,mai exact pe 20 ian anul curent.
Totul s-a intamplat in timp ce a adormit,acasa nu a fost decat tatl meu cu ea,amandoi dormeau,cnd tatal meu a spus ca ea a inceput sa respire greu,el sa trezit speriat,si cand a ridicat-o in fund,pentru ca nu raspundea,a lasat capul pe spate,dupa ce el ia asezat capul ei pe umarul lui ,ea a vomitat,,si nu a raspuns la nici un fel de intrebare,apoi a chemat ambulanta care a venit oricum tarziu la vreo 27-30 minute,apoi ei au mai chemat o alta ambluanta,dar totul a fost in zadar.(au facut masaj cardiac,a fost intubata,si tacica-miu zicea ca iau facut si injectii cu amfetqmina,atat tine si el minte,e de inteles)
Avea 49 de ani si totul sa intamplat in jurul orei 02:30 a.m.
In urma rezultatelor de la autopsie , au scris urmatoarele (nu am hartia la mine acum cand va scriu ,e numai ce tin eu minte)la pct c :
ateromatoza aorto-coronariana apoi la punctul b : miocardofibroza si la punctul a : stop cardio-resporator acut,nu mai tin minte exact ce scria la fiecare punt a,b,c ce inseamna,dar tin minte perfect aceste 3 diagnostice sa le zic asa.Practic C-> B-> A deci toate erau corelate ca fiind cauze ce au dus la moartea ei.Sper sa ma intelegeti si va rog mult sa imi puneti orice fel de intrebare daca este nevoie.
Motivul pentru care apelez la voie este fiindca vad ca aveti o comunitate activa aici si sper sa inteleg si eu ce s-a intamplat cu ea.
In momentul cand sau intamplat toate acestea eu am eram plecat din tara ( 5 luni) si vorbeam saptamanal prin video chat pe skype,si nu mi s-a parut niciodata ca ar avea ceva,probabil ca a tinut ascuns.De acea vreau sa stiu motivele care au putu duce la moartea ei.
Va multumesc din suflet pentru rabdarea care a-ti avut-o sa cititi si intrebarea mea,imi cer scuze daca nu m-am exprimat prea bine ,si sper sa gasesc macar un raspuns.
Dumnezeu s-o ierte !
P.s.

Mi-am adus aminte ca le-am scanat in calculator,atasez aici cetificatul de la autopsie,am sters doar amanunte ce mi s-au parut mai private.
Va multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (28)

roxic (acum 14 ani)

Eu nu lucrez in domeniu dar vreau sa-ti spun ca acelasi lucru s-a intamplat si cu mama mea. In urma examenului m-l s-au stabilit cam aceleasi diagnostice ca si in cazul tau. Diferenta este ca mama a fost multi ani tratata de ulcer cand de fapt ea suferea de afectiuni cardiace si nimeni niciodata nu a stiut sa faca o legatura intre simptomele pe care le descria (ma refer la medici aici). I s-au facut mereu numai EKG-uri care nu aveau cum sa arate aceste afectiuni. Cand am intrebat asa ca si tine, cu disperare, ce s-a intamplat mi s-a raspuns din toate partile ca asa a fost sa fie... Este cumplit de greu sa accepti un asemenea raspuns, eu nici dupa 6 luni nu ma pot obisnui cu gandul ca pur si simplu mama nu mai e si nici nu cred ca am sa mai fiu vreodata la fel. Poate vei avea mai mult noroc ca mine si vei afla un raspuns sau poate vei avea taria sa depasesti mai usor momentul acesta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DIANNA1979 (acum 14 ani)

Draga Florin!
Inteleg cat de dificil iti e sa accepti realitatea ca mama ta a murit subit si nu ai putut face nimic sa impiedici asta:nu sunt in domeniul bolii ei dar crede-ma chiar daca vei afla ce s-a intamplat defapt ce te vei face daca un medic iti va explica pe limbajul tau, nu medical, ce s-a intamplat si realizezi ca s-ar fi putut face cv?ar face ca ea sa revina?nu!
Deci, eu zic ca ai o sansa sa ai grija de tatal tau si sa pui in vedere faptul ca a murit in bratele lui, poti tu evalua acest lucru cu adevara sau te gandesti numai la tine?
In loc sa te macini..si cu asta iti macini poate propriul tata cu nesiguranta ta si poate faci mai mult rau decat deja este!
Fii adevarat barbat si fiu al tatalui tau si fiti alaturi unul altuia va aveti unul pe altul si incearca pe viitor sa fii mai atent cu tatal tau, mai mult decat erai cu mama ta :)
s-ar putea sa ai norocul in felul acesta sa va mentineti puternici si cu adevarat iubitori, iubirea conteaza, apreciaza-ti parintele in viata si mama ta sa se odihneasca in pace, roaga-te ptr ea si invata din greseala ei:
cand vei avea vreo neliniste pe bune sau o oricat de nesemnificativa durere sau oft spunei personei iubite nu ascunde, ptr ca sa poti fi ajutat la timp:
iubirea NU inseamna sa privezi pe cei dragi de problemele de sanatate CI sa le imparti cu cei dragi, sa rezolvati baiul si ptr a avea viata mai lunga impreuna!
Iubeste-ti tatal si fii alaturi ca nu cumva in scurt timp sa se duca si el, nu odata s-au intamplat cazuri de acest gen..din cauza durerii vin probleme de inima daca nu se accentueaza!!!!
Ai grija de el si el va avea grija in felul lui de tine, nu uita parintii ne-au cerscut cum au putut ei mai bine, suntem datori din iubire sa oferim iubire, intelegere si comfort la urma urmei asta e cel mai bun lucru in viata
Cu drag,
Dianna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florinmc (acum 14 ani)

Va multumesc pentru raspunsuri !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luma (acum 14 ani)

Condoleante, pacat asa tanara.......Dumnezeu sa te aiba in paza!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ludovic (acum 14 ani)

mergi mai departe astai soarta pacat ca asa medici avem nici eu nu stiu cum a murit tatal meu dupa o operatie de stomac bafta si mergi inainte

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DIANNA1979 (acum 13 ani)

ludovic, crede-ma ca tocmai 3 medici-profesori au salvat viata tatalui meu, a avut anevrism cerebral si practic sange pe tot creierul si la Cluj l-au scapat de moarte!
Dumnezeu sa va ajute pe tine si pe tatal tau sa va stiti pretui unul pe altul
Mult bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ELENA VASILESCU (acum 14 ani)

Iubitul mamii baiat...,florinmc!
Eu sunt o mama, aproximativ la varsta mamei tale...! I-ti inteleg durerea. Stiu, este surda...! Tot ce poti face, este sa mergi mai departe, si, sa-ncerci sa fii puternic si fericit! Stiu, este greu! Dar, de undeva, de-acolo de sus, mama ta, te priveste...!Daca tu vei fi fericit, si ea va fi, pentru tine...!Poate a ucis-o, chiar dorul de tine...!I-ti spun asta, pentru ca eu insa-mi sunt departe de copilul meu, si simt cate-odata, cum dorul ma ucide! De-o parte dorul de el, de-o parte dorul de mama mea! Incerc sa depasesc de fiecare data momentul, desi, cate-odata, nu mai gasesc resurse...!VIATA ESTE DURA, TREBUIE SA REUSIM! TREBUIE SA INVINGEM VIATA, CU TOATE GREUTATILE EI...!SI TU VEI REUSI...! Ai grija de tatal tau, si spune-i o vorba buna. Cu siguranta sufera si el, foarte mult...!
Datorita tineretii, tu, esti mai puternic! FLORIN, ITI DORESC SANATATE SI LINISTE SUFLETEASCA, DUMNEZEU SA-TI FIE ALATURI...! DOAMNE AJUTA...!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florinmc (acum 14 ani)

Vă mulţumesc din suflet, pentru comentariile voastre , unele dintre ele chiar m-au trezit la realitate.....din durerea în care mă cufundam.
Nu pot uita două citate, care acum îmi vine mereu în minte :

Mihai Eminescu - Odă (în Metru Antic)
Nu credeam să-nvăţ a muri vrodată;

PETRE ŢUŢEA
"Să te autodispreţuieşti zilnic,pentru ca în golul lăsat în tine,să poată intra Dumnezeu"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabi (acum 14 ani)

Pe 4 ian prietenul meu a facut infarct,are doar 38 ani,asa ca iti inteleg durerea,acea frica,disperare sa nu pierzi pe cel drag,din fericire el a avut noroc.Lupta si ai grija de tatal tau.Inima nu da semne ingrijoratoare inainte de un infarct,e totul normal pana se intampla nenorocirea,eu am trait-o pe pielea mea.Tot ce pot sa iti spun e LUPTA SI AI GRIJA DE TATAL TAU:

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 14 ani)

florin,inteleg durerea ta in urma cu 15 ani am pierduto si eu pe mama mea nici acum nu ma impac cu gindul ca nu mai este. Dar sa stii ca deacolo de unde este mamele vegheaza copii oricit timp a trecut de cind nu mai sunt oricit de invirsta sunt copii.Eu spun cu toata convingerea ca parintii vegheaza copii oriunde sar afla te rog credema.Am 60 de ani am fost internata la institul inimi Iasi si pe 01 feb pf dr a spus la vizita ca sunt programata a doua zi pentru coronografie investigati aminata de multe ori in decurs de 3-4 ani .Acum nu mai puteam amina oricit de frica mia fost,starea de sanatate se agravase.Noaptea am visato pe mama mea intr-o camra inpletind dupa ce am intrat eu in camera ea sia strims impletitul n-a vorbit cu mine dar a plecat era tare suparata coronografia am facuto pe 3 feb 2010 mi sa pus si stent sa rezolvat si alte probleme care erau acum sunt acasa in cu tratament.Florin si mama ta va veghea asupra ta oriumde vei fi si orice vei face fii alaturi de tatal tau fii prietenul lui aveti amindoi nevoie unul de celalalt.Noroc in viata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARIA (acum 14 ani)

as vrea sa stiu ce s-a intamplat cu tatal meu, care a fost cauza decesului??? TATAL MEU SUFEREA DE INSUFICIENTA CARIACA, ULCER GASTRIC, ULER VARICOS , SCHIZOFRENIE. INT-O BUNA ZI S-A DERANJAT LA STOMAC, A LUAT FURAZOLIDON, URMATOAREA ZI S-A CONSTIPAT A LUAT DULCOAX, APOI IAR S-A DERANJAT LUAN FURAZOLIDON. ASTA S-A PETRECUT IN 3 ZILE, DUPA CARE ACUZA DURERI DE STOMAC, IN CAPUL PIEPTULUI SI PE PARTEA DREAPTA
A LUAT OMEZ, TRIFERMENT, METOCLOPRAMID,S-A MAI AMELIORAT PUTIN, A MANCAT CEVA SI S-A CULCAT. TRANSPIRA SI AVEA DURERI DE CAP, RESPIRA FOARTE SCURT SI SACAdat.
am plecat de la el pe la orele 16,30 pe la orele 19.35 m-am intors, l-am gasit cazut jos inconstient si vomase ceva maroniu in cantitate mare de parca era ficat tocat amestecat cu apa. l-am tras de o parte l-am udat cu apa i-am dat cu otet i-am FACUT masaj cardiac, a venit salvarea si a consatat decesul ( stop crdio respirator).AVEA 80 ANI IN MARTIE 2010.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cornelia BUCURESTI 42 ANI (acum 14 ani)

DRAGA MARIA STIU UN CAZ ASEMANATOR CU AL TATALUI TAU DANSUL NU A FACUT STOP CARDIO RESPIRATOR ASA CUN S-A SPUS SI DUPA CUM SPUI TU CA VOMASE CEVA MARO ACELA ERA UNUL DINTRE PLAMANI TATAL TAU FACUSE IN ACEL MOMENT PNEUMOFIZIOLOGIE CEEA CE TI-AU ZIS MEDICI PUTEA FI SI O PROBABILITATE PT CA IN TIMP CE A VOMAT RESPIRATIA I S-A BLOCAT SI A FACUT ASA ZISUL STOP CARIO RESPIRATOR SI EU AM PROBLEME DE SANATATE LA 37 DE ANI AM FACUT UN INFARCT MIOCARDIC DIN CAUZA SUPARARILOR PT CA TATAL MEU A DECEDAT CAND EU AVEAN 27 DE ANI A MURIT IN URMA UNUI ACCIDENT RUTIER O MASINA DACIA L-A LUAT DE PE REFUGIUL DE TRAMVAI SI L-A OMORAT PE LOC IAR MAMA A MURIT CAND EU AVEAM 31 DE ANI ERA VARSTA CAND EU AVEAM CEA MAI MARE NEVOIE DE PARINTII MEI PT CA AM 2 BAIETI SI NU A AVUT CINE SA MA AJUTE . DAR DUPA CUM SPUI TU CA TATAL TAU AVEA APROAPE 80 DE ANI NU LASA TRISTETEA SA TE INVALUIE BANUIESC CA AI COPII MARI SI POATE CHIAR SI NEPOTI BUCURATE DE EI SI ROAGA-TE SA FII SANATOASA SA-I POTI AJUTA EU TE SARUT DACA AM PUTUT SA-TI FIU DE AJUTOR CU CEVA MA BUCUR DAR CRUDUL ADEVAR STII CARE E SI TE ROG SA NU TE SUPERI MACAR SA APUCAM NOI FRUMOASA VARSTA A TATALUI TAU CU VREMURILE CARE SUNT SI MAI GANDESTE-TE LA O CHESTIE BINE CA NU A ZACUT LA PAT SA TE CHINUI CU DANSUL ASA A VRUT DUMNEZEU FII TARE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 14 ani)

eu am fost zilele astea diagnosticata cu metastaza fibrocistica laterala sunt putin speriata am primit tratament cu ceva gel vitamina A forte si vitamina E dar nu pot sa le iau fiinca am ceva la picior nu stiu ce e dar mie frica sa nu fie tromboza daca iau pastilele e riscul mai mare sa mi se agraveza trombaza daca e trombaza nu stiu ce sa fac?cat despre parinti tatal meu a murit cand aveam patru ani eu am 20 si mama mea ma lasat in grija bunici care a murit si ea dumnezeu sa o ierte deja de un an jumate eu am suferit foarte mult din cauza asta am cazut intro depresie aveam ganduri sinucigase dar am avut noroc ca atunci lam cunoscut pe barbatul care mi-a aratat ca ma iubeste enorm si are rost sa traiesc fiinca nu mai sunt singura acum asteptam sa facem la anul nunta si am ganduri mari vreau sa ma apuc de invatat si sa nu mai fiu asa moale in fata nimanui recunosc ca nu era bine cum gandeam dar am avut alaturi persoana potrivita si acum datorita lui sunt in viata si mi-am recapatat increderea in mine asa ca fiti tari nu va lasati asa usor in viata trebuie sa lupti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florinmc (acum 14 ani)

Multumesc tuturor care au raspuns la intrebarea mea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 14 ani)

nu mai spuneti pacat nu e bine .eu cred ca mama ta ar fi avut o boala care sa o fi tinuto secret ca voi sa nu suferiti(daca mai ai frati+tatal)sau sa va speriati si sa o stresati sau in cel mai rau caz sa fi avut un dusman care sa se duca la o femeie care stie vraji si sa ii faca ceva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina d (acum 13 ani)

Acum am citit intrebarea ta, iar raspunsul medical e unul simplu. In certificatul de deces, la punctul a se scrie cauza imediata, deci mama ta a facut "stop cardiorespirator acut" adica i s-a oprit inima si nu a mai respirat dintr-o data, asta inseamna. De asta a si murit, nu ? La pctul b se spune cauza care a dus la incetarea respiratiei si a functiei inimii, deci la dansa a fost miocardofibroza, adica muschiul inimii se fibrozase, nu mai era elastic si nu se mai contracta la fel de bine ca un muschi tanar si sanatos. La punctul c se scrie cauza care a dus la situatia de la pct b, deci la dansa a fost "ateromatoza coronariana". Coronarele sunt vasele care duc sange la inima si hranesc inima. La dansa, probabil ca avea tensiune, iar cand ai tensiune sau cand mananci prea gras, pe peretii vaselor de sange se depun grasimi. Ca orice deseu depus pe o teava, teava se ingusteaza. Asa a fost si cu aceste vase de sange care, cand s-au umplut de deseuri (ateroame) nu au mai lasat sangele sa treaca. Muschiul inimii, nehranit, a inceput sa se "strice" (a facut fibroza) si inima nu a mai putut sa bata. Asta a fost cu mama ta si nu aveati niciunul ce sa faceti. E o boala care la unii apare, la altii nu, iar factorii de risc sunt mancarea prea grasa sau tensiunea crescuta. Arterele se infunda cu timpul si, cand ajung la un nivel incompatibil cu viata, omul moare fara sa fi avut semne pana atunci. Poate ca mama stia, poate ca nu. Deci nu o invinovati nici pe dansa ca v-a ascuns ceva, ca nu ai de unde sti ce a fost. Deci... impaca-te cu gandul, ai grija de tensiune, ia-ti-o din cand in cand, sa nu o lasi sa-si faca de cap si nu manca mancare p***a sau prea grasa in exces.
Sa te ajute Dumnezeu in toate si, cum ai spus, lasa-i Lui loc sa intre in golul din sufletul tau!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florinmc (acum 13 ani)

Iti multumesc mult de tot pentru raspunsul tau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

amy (acum 13 ani)

e ciudat caci sunt un copil de 10 ani.... eu am 10 xD

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madalina (acum 13 ani)

ami pare rau pt tine si DUMNEZEU SA O IERTE DACA VREI SA VB CU MN FAMI UN BEP PE NR MEU SI TE SUN EU ASTAI NR MEU0751833212 MADALINA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florinmc (acum 13 ani)

Madalina, iti multumesc pentru mesaj dar nu cred ca este o idee buna ca ti-ai lasat nr de telefon aici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2