Varice de la 20 de ani

Boli de inima Venografie
Intrebare postata de Laura202140071 cu 14 ani in urma

Buna ziua!
Am 28 de ani, dar am observat aparitia varicelor de mai multi ani, pe picioare, in special pe partea exterioara, de la genunchi in sus. Chiar daca sunt transmise genetic, eu tot sper sa scap de ele. Am folosit diverse creme si unguente, dar fara rezultat! Poate imi recomandati ceva mai eficient, chiar si tratamente naturiste! Sunt inestetice si am inteles ca nu e bine sa ne epilam cu ceara calda daca avem varice, desi eu asta fac! Astept sfaturi! Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (45)

Sheila (acum 14 ani)

Trebuie sa ti cont de cateva lucruri pt a evita evolutia lor
-evita statul in picioare fara miscare
-cand stai in pat tine mai sus decat corpul
-evita expunerile prelungite la soare
-fa cat mai multa miscare, regulat, mers pe jos, gimnastica, inot
-fa dusuri alternative cu apa rece si calda
-ai grija la alimentatie, consuma cat mai multe fructe si legume
-nu uita de lichide, apa ajuta f multsi sucul de lamaie facut in casa
Poti incerca si cateva remedii naturiste:
-frunzele de varza aplicate pe varice au actiune decongestionanta
-argila- se amesteca cu apa pana se obtine o pasta moale si se aplica pe pertile afectate unde se tine 3 ore
- ceai de salvie sau papadie, se beau 2-3 cani pe zi
-masaj cu suc de lamaie, se face in fiecare dimineata
Sper sa te ajute
Spor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirel23 (acum 14 ani)

buna ziuaa ma numesc mirel si am varice pe piciorul sting am niste dureri ingrozitoare ,am fost operat dar degeaba nimic nici un rezultat
adevarul ca sint si gras 1,24 kg am si nu stiu cum sa fac sa slabesc eu am incercat dar vad ca nici un rezultat cred ca eu depun foarte usor pe mine si dau greu vreau si eu un raspuns la ceasta problema.va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Buna,
Incearca sa mananci mai putin, ultima masa sa fie pana in ora 18.00, si trebuie sa faci sport. Fara sport nu poti sa slabesti. Mai poti incerca sa mergi la un nutritionist, el va stii cu siguranta ce reteta trebuie sa urmezi pentru a da jos cateva kilograme. Mult succes si sanatate. Astept vesti noi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eulexx (acum 14 ani)

Citat:
buna ziuaa ma numesc mirel si am varice pe piciorul sting am niste dureri ingrozitoare ,am fost operat dar degeaba nimic nici un rezultat
adevarul ca sint si gras 1,24 kg am si nu stiu cum sa fac sa slabesc eu am incercat dar vad ca nici un rezultat cred ca eu depun foarte usor pe mine si dau greu vreau si eu un raspuns la ceasta problema.va multumesc

vreau sa vorbesc cu tine, [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

xadela (acum 14 ani)

Eu iti recomand o metoda care din cate am inteles este destul de noua, tratarea varicelor cu laser de lunga pulsatie. Mama si-a tratat varicele cu un astfel de laser la Esthera iar efectele au fost rapid vizibile. Nu este dureros, si nici nu dureaza mult, trebuie facute cateva sedinte la interval de 3-4 saptamani, dar la final poti fi fericita ca nu mai ai varice. Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

robert7291 (acum 14 ani)

laserul e bun doar daca e endovenos, am facut eu la proestetica si a fost excelent

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 13 ani)

buna eu am 21 ani si am de asemenea varice pe piciorul stang dar e vb de o mostenire medicii din strainatate spun ca nu e cazul unei operatii.ce e de facut am si 2 copii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

robert7291 (acum 13 ani)

buna. opereaza-te. cauta un chirurg bun si scapa de ele. ai abia 21 de ani si nu merita sa te chinui. daca au aparut asa devreme sigur se vor complica. si medici p***a sa stii ca exista si in strainatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

robert7291 (acum 13 ani)

poti sa-ti pui colagen si-n ghete, degeaba. defectul de colagen duce la distrugerea valvelor, distrugere permanenta evident, si de aici umflarea venelor, sub presiunea ce trebuia blocata de valve. ulcerul apare prin deficit circulator, singele stagneaza in zona, nu mai e dus la inima de venele bolnave si evident ca pielea din zona sufera si in final apare ulcerul varicos. el se poate inchide prin pansamente locale, dureaza luni de zile, si ciorapi elastici dar fara sa-ti operezi varicele ce l-au provocat, va apare din nou in toate cazurile. indiferent cit colagen, cartilaj de broasca, si papadie bagi in tine. defectul de colagen e genetic, mostenit, deci nu prea ai cum sa-ti schimbi colagenul cu cartilaj de pinguin. colagenul se sintetizeaza in organism dupa propria formula, mostenita si, din pacate, deficitara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

robert7291 (acum 13 ani)

arterele coronare nu au valve bai tichie! nu mai incerca sa le amesteci, esti varza. de fapt de ce naiba se baga un inginer in medicina? nu te duci si la nationala, poate ai mai mult noroc. colagenul este sub 18 - 24 forme!? sau 37 - 89? sa stii ca poti sa afli mult mai exact de pe goagle, intreaba-l pe vanghelie. imbatrinirea incepe din primii ani de viata, esti total in aer, treci la strung si lasa retetele la aia care stiu sa le scrie. sa stii ca 9 luni e un timp enorm de vindecare chiar si pentru ulcerele neglijate, tu-l prezinti ca mare succes terapeutic, mori de ris. nu am mai auzit de palgi deschise 18 ani, dar suna misto pentru reclama ta de doi lei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danandrei (acum 13 ani)

Se vede ca plesnesti de inteligenta. Mergi cu Domnul si prezinta realizarile pe care le ai si nu contrazi pe cei ce au realizari, nu contrarii la realizari Excita-te unde trebuie si nu verbal. Daca esti destept si cu rezultate profesionale prezinta-le, te va cauta lumea.
Noi dam bani grei pe tratamente si gasim infatuati si promisiuni iar rezultatele nu mai vin. Daca ai avea masura, ai tace si ai cauta cauzele situatiei in care sint bolnavii, situatie in care am fost si eu. Nu va mai supotam in infatuarea si micimea voastra. Ne amenintati cu exodul, sinteti atit de neaveniti in tari ca Germania, Franta, Italia, Elvetia etc. acolo medicul este in slujba bolnavului nu jacmanitorul lui. Serviciile sint impecabile. A o fata in Garmania si 2 in Romania, cae din Germania a nascut in ianuarie 2010 fara nici un cost, i s-a facut cezariana fara sa solicite a fost chemata sa-si aleaga culoarea salonului si spitalul unde doreste sa nasca. In Romania fara a se calcula ca toate cheltuielile sint ale pop**atiei prin impozite , a platit 27 milione de lei, iar igiena si serviciile au trebuit sustinute financiar suplimentar. TREZITIVA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

robert7291 (acum 13 ani)

se spune contrazice nu contrazi si nici contrarii la realizari nu exista, dar poti incerca esece. iar in loc de jacmanitor se spune jecmanitor. se vede ca dai bani grei pe p***ai dupa cum scrii. de unde nu e nici dumnezeu nu cere. banii din sistemul de asigurari nu ajung in spitale bai felie, ajung la p***ai aia din parlament votati de agramati ca tine.
iar daca vrei timpenii din sistemele de sanatate straine sari cu banul si-ti scriu eu citeva volume, doar ca acolo bizonii sint mai inteligenti ca tine si inteleg ca doctorul nu e dumnezeu, inca. ai uitat sa-mi spui, bai gheara, cit avea salariul doctorul din germania ca in romania e in jur de 2 lei. eu nu lucrez in sistemul sanitar romanesc dar stiu cit se cistiga si pot sa-ti spun ca pentru banii aia pot sa-ti dau cel mult o clisma, rece, nu servicii ca-n germania
ai avut noroc ca fii-ta nu a ales spitalul ala din germania unde au murit in august 12 bebelusi de la o infectie, ma intreb ce culoare or fi avut peretii.
succesuri in germania

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danandrei (acum 13 ani)

Daca bei tu apa dupa clisma se aproba

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pinky87 (acum 13 ani)

Buna tuturor,

Ma numar si eu printre persoanele cu astfel de probleme.Am 23 ani si am varice, din pacate ereditar.
Din punctul meu de vedere, nu cred ca poti scapa de problemele acestea decat printr-o interventie chirurgicala.Eu m-am programat saptamana viitoare la Stefan Jianu, de la Proestetica si promit sa postez un mesaj imediat dupa operatie.

Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alice (acum 12 ani)

asteptam comentariul de dupa operatie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alice (acum 12 ani)

Si eu m-am operat acum 8 zile la Proestetica in Bucuresti(dr Jianu).....am ales laserul endovenos cu anestezie locala cu sedare.Totul a decurs f bine, n-am simtit nimic, dureri minime dupa, mici hematoame ,totul suportabil.. Astazi, la 8 zile, am trecut la ciorapii de compresie si abia acum am senzatii neplacute in picior(intepaturi, dureri si la repaos, senzatia ca sangele navaleste in picior cand ma ridic sa merg)
Doresc sa aflu(de la cei operati mai demult) cat timp dureaza aceste senzatii neplacute? Poate am trecut prea repede la ciorapi de compresie?(pana acum am purtat bandaj elastic)
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

robert7291 (acum 12 ani)

La 8 zile de la operație e normal sa mai simtiti cite ceva, ar fi bine sa luați ceva, un antiinflamator ușor. Senzatia de singe care navaleste on picior este mai mult subiectiva, nu exista receptori care pot monitoriza viteza singelui si in plus daca ar navali, va asigur ca s-ar umfla piciorul cam cit un butoi. Poate ar fi bine sa purtati inca vreo doua zile bandajul elastic, cu care va simteati bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crustina (acum 11 ani)

buna am 24 de ani si am varice de 8 ani ce sa fac sa scap de ele va rog sam spunet va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rafael3 (acum 11 ani)

Dupa ce relatati dumneavoastra nu cred ca aveti varice ci venectazii ( vase sparte). Pentru ca ele sa dispara se poate face scleroterapie.
La Spitalul Medicover se face scleroterapie la preturi promotionale.
Cu Stima,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rafael3 (acum 11 ani)

Dupa ce relatati dumneavoastra nu cred ca aveti varice ci venectazii ( vase sparte). Pentru ca ele sa dispara se poate face scleroterapie.
La Spitalul Medicover se face scleroterapie la preturi promotionale.
Cu Stima,
Dr Rafael Halpern
www.e-varice.ro
tel.0740.19.5363

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3