Va rog nu sariti peste problema mea raspuns medic

Boli de inima
Intrebare postata de tesla cu 11 ani in urma

De cca. 2 saptamani am o durere in partea inimi, suportabila dar destul ca sa ma panichez ,parca as avea o caramida pe inima , ar m-ai fi la culcare cand dau sa ridic mana deasupra capului simt ca ma tine ceva in partea inimi ,.....m-ai rar parca mi-e si frica sa trag aer mai mult in piept ca am aceias senzatie de durere ,nu-mi amortesc mana, piciorul stang cum m-ai citeam pe forum , nu am consultat nici un medic specialist. Pun repede la suflet orice problema dar in ultima perioada chiar nu au fost nici un fel de probleme.Va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Este recomandat sa efectuati un consult cardiologic pentru a exclude o afectiune cardiaca ( ex:cardiopatie ischemica) in care sa efectuati o electrocardiograma, eventual un test de efort si o ecografie cardiaca. Daca se exclude o cauza de natura cardiaca poate fi vorba de o afectiune musculoscheletala. Prioritar este insa consultul cardiologic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de inima.

tesla (acum 11 ani)

Am citit despre cardiopatie ischemica ,dar nu pare a fi" competitiva " cu mine si nici afectiunea musculoscheletala nu se potriveste cu simtomele mele ,poate nu am fost eu prea explicit.........,cred ca trebuie sa prind curaj sa merg la un specialist, si sincer sa fiu daca voi primi un rezultat negativ cred ca ma voi inbonlavi mai tare . Multumesc foarte mult pt. raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tesla (acum 11 ani)

Am prins curaj si am fost la medic, concluziile medicului: 1 cavitati cardiace de dimensiuni normale 2functie sistolica si diastolica normale 3fara valvulopatii semnificative hemodinamice 4fara semne indirecte de hipertensiune pulmonara , la rubrica observatii.........TDIINEL MITRAL SEPTAL ;Sm=8cm/s,Em=12cm/,s,Am=11cm/sVmax aorta descendenta =97cm/s Presiune AP 240Hg acestea fiind rez. unei radiografii cardiace.........mi sa zis ca am o durere sufleteasca si sa recomand un med. psiholog, ca inima mea e ok,ca o paranteza va m-ai dau un ex. ,de cca. 7,8,9ani am o ameteala care ma chinuie acum vr-o 3 ani am prins curaj si am consultat nu un medic ci 2 neurologi si unul cardiolog si un tomograf si totul a iesit ok ,am primit un raspuns ca e pe sistem nervos.....ameteala o am si in ziua de azi cat despre inima sa vedem . Dumneavoastra ce parere aveti? va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zoltan15140273 (acum 11 ani)

tesla am exact aceiasi problema ca tine daca te-ai dus la doctor spunemi te rog ce ti-ai spus ,eu nu ma duc la doctor ca mie frica :(:(:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tesla (acum 11 ani)

Sa stii ca nu e o gluma ceea ce am scris m-ai sus ,ex. acest raspuns l-am primit chestia cu durerea sufleteasca ca inima mea e ok si sa consult un medic pshigolog s-au un preot m-ai pe scurt sa-mi deschid sufletul cuiva,am primit si o reteta naturista (ceruta de mine ,nu inghit pastilele conventionale)si anume 20 pastile CALMOGEN plant se numesc am platit 15 lei,am inghitit doar 2 pastile deci nu-ti pot spune ce efect au.Sa auzim numai de bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: