Tahicardii zilnice

Boli de inima Tahicardie supraventriculara
Intrebare postata de oana29 cu 14 ani in urma

Buna ziua,am o mare problema de ceva ani,si nimeni nu m-a putut ajuta.Pentru inceput vreau sa va spun ca fumez de 9 ani,am 23 de ani.In urma cu vreo 5 ani am inceput sa experimentez diverse forme ale atacului de panica datorate unor accidente de masina si probleme in viata sentimentala.Acestea s-au oprit pentru ceva timp si de un an jumatate am aproapte in fiecare zi senzatii similare cu acelea pe care un om le are cand iese afara si merge pe o zi torida de vara:imi bate inima foarte puternic,din senin,si am impresia ca fac infarct.Amfost la multi medici cardiologi si mi au spus ca nu am nimic,mi au dat calmante,si au zis ca sunt crize de anxietate.imi amortesc si mainile,transpir in palma cand patesc asa,si imi frec incheieturile de le maini incontinuu.Analizele la calciu mi au iesit relativ bune,am o greutate normala,si mai nou ma duc la psiholog,dar din pacate aceste reactii ale inimii nu au disparut.Nu va mai mentionez ca am si aritmii,uneori dureroase.as dori sa va intreb daca exista metode prin care as putea sa imi calmez pulsul(am incercat cu respiratia dar nu merge),si daca inima mea ar putea obosi prea tare din cauza acestui puls alert,de fapt a puterii cu care bate.Mentionez de asemenea ca am incetat sa mai fac efort de frica sa nu patesc ceva,pentru ca la orice efort mic incep sa am aritmii si tahicardie.Am intrat intr-un cerc vicios si nu mai stiu cum sa ies,practic m-am baricadat in pat si nu mai vreau sa fac nimic de frica sa nu fac infarct.
multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

alex (acum 14 ani)

ce investigatii ati facut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana29 (acum 14 ani)

am facut EKG-URI,echografii ,analize la sange...nimic nimic..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 14 ani)

Este posibil sa suferiti de o afectiune a glandei tiroidiene. Incercati sa va programati la un consult de specialitate. Aceleasi simptome le prezentam si eu iar diagnosticul a fost de hipertiroidie. Amorteala mainilor este un efect al crizelor de spasmofilie provocate de excesul de hormoni din glanda tiroidiana. De asemenea transpiratia palmelor si tahicardiile.
Va recomand calduros un endocrinolog! Va doresc multa sanatate!!
P.S. Lasati-va de fumat si nu mai consumati cafea si bauturi carbogazoase. Acestia sunt factori negativi excitanti ai tiroidei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana29 (acum 14 ani)

multumesc pentru recomandare..am sa ma duc sa imi fac analizele dar in caz ca ies bune ce ar trebui sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca_maria_bratosin (acum 14 ani)

Si eu am aceeasi problema, mi-am facut toate analizele de sange si mai multe examene la diferiti cardiologi si la fel mi-au spus ca nu am nimic.De ceva timp am inceput sa iau beta-blocante dar imi scade tensiunea si imi da niste stari de ameteala ,oboseala.Cred ca marea problema e fumatul,pt.ca daca nu fumez o zi ma simt perfect,iar cand fumez incepe starea aia de panica,rau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Larisa - Oana (acum 14 ani)

Draga mea, eu am avut mult timp tahicardii, dar le faceam cam o data la 3 luni, insa atunci ajungeam la peste 200 de batai pe minut cu tensiunea 18 la spital.Mentionez ca ekg-urile erau mereu in ordine cand nu faceam criza dar o data mi-au prins criza pe ekg si atunci ma credeau ca intradevar am ceva. Am avut pus diagnosticul de tahicardie supraventriculara. Am fost la Tg. Mures la spitalul de boli cardiovasculare unde am facut un studiu electrofiziologic. In urma acestui studiu te alegi cu un diagnostic clar.Eu pana la urma am sindromul W.P.W si am tratament permanent cu pastile, dar partea buna este ca pot oricand sa fac o ablatie care in mare masura imi garanteaza " vindecarea" permanenta. Asa ca draga mea, daca ai intradevar ceva la inima, doar printr-un studiu electrofiziologic poti sti.O data ce ai un diagnostic sigur, sti ce ai de facut mai departe. Este f.f.f. important sa nu mai fumezi, sa nu consumi cafea, cola, pepsi si restul de sucuri acidulate.Doar putina ciocolata cand si cand, incearca sa eviti excitantele sistemului nervos si sa te odihnesti suficient. Sper ca ti-am fost de folos cumva. Si inca ceva....magneziul tine inima ca sa zic asa "in frau"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 14 ani)

si eu sufar de aceasta boala,nu am facut examenul electrofiziologic dar la fel ajungeam la spital ac***a pulsul 290.doare aceasta investigatie?este costisitoare?eu sunt din bacau.daca vezi acest articol suna-ma larisa,ma numesc alina si sunt din bacau nr.0746645724.c

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dan (acum 13 ani)

oana si eu am fix aceeasi problema care o ai si tu...ma apuca tahicardia de la o secunda la alta..am observat ca singura cale de a ma linisti este sa ma intind in pat sa stau cateva minute cu ochii inchisi si imi trece.oana daca vrei sa vorbim mai mult despre asta id--ul meu de mess e dantomme

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 14 ani)

Trebuie renuntat la fumat.Eu am tahicardie de multa vreme.Fara alcool,fara fumat fara efort maxim,dar nici baricadare in casa. Cat de rau te doare inima? Iti pierzi cunostiinta la crize?? Cazi? Te sufoci? Palpitatiile sunt foarte mari am inteles.Avem ceva in comun.Si eu am facut o criza de inima in timpul unui EKG ca eram nervoasa ca ma lasasera sa astept cam mult.A inceput EKG-ul si era ok, insa dintr-o data o gheara mi-a cuprins inima si am avut o criza care l-a speriat pe medic.Sigur ai inima bolnava, dar frica la orice pas de infarct? Nici chiar asa.Ia aspacardin si sa ai mereu spary cu nitroglicerina,ca la cea mai mica intepatura la inima sa-ti dai sub limba.
Scrie-mi cum te simti si daca ai mai avut crize de inima in ultima vreme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carmen (acum 14 ani)

Buna, s-ar putea sa ai o tahicardie ce se declanseaza din cand in cand. Ar trebui sa te duci sa te vada un medic electrofiziolog. Poate un studiu electrofiziologic va putea induce aceasta tahicardie, pentru a-i afla originea (din care zona a inimii apare si care este mecanismul). Dupa ce o identifica, se poate rezolva prin ablatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 14 ani)

mi-am facut analizele la tiroida si au iesit bune..am avut niste probleme ultimele saptamani si aritmiile s-au amplificat..am sa ma duc acum la electrofiziolog..am sa le incerc pe toate..trebuie sa gasesc un raspuns..multumesc frumos pentru ajjutorul acordat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21600378996 (acum 8 luni)

Buna ! In cautarea unor raspunsuri si pentru mine mi-a aparut acest forum. S-au mai ameliorat simptomele in timp, ati gasit o cauza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 13 ani)

buna am 18 ani si am tare acelerat pulsu la inima am jucat o data pe teren de fotbal si am ajuns la 130 de pulsati pe minut si am intrat in sperieti ca nu am mai stiut sal controlez iar mam pus pe spate si mam relaxat iar mia trecut dar de atunci am numai probleme ce ar trebui sa fac ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stefan (acum 12 ani)

ca si incazul oanei...control..mintea..gandul ...inima...sufletul...vointa multa control ..si nu te mai gandi la inima ..ce mama draq...ma scuzi..gandestete la fete..la cum sa fie la BAC sau altceva..TIMPUL LE VINDECA PE TOATE si TOATE RANILE SUFLETESTI
ai grija de tine si multa bafta si sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claus (acum 11 ani)

salut intru si eu pe forum sa va spun ca si eu am niste stari de rau aproape zilnice....in sensul in care imi bate inima cu putere din senin sunt nervos din aceasta cauza.am facut ekg uri si consult dar mi sa spus ca ar fi pe fond nervos .....cine vrea sa discutam sa intre pe id clausclaus91

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 10 ani)

buna si eu am renuntat la cola energizante am redus cafeaua dar persista simptomele sunt ingrozitoare dau senzatia ca te sufoca banuiesc ca tot ce ne mai ramane e autocontrolul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: