Probleme de inima

Boli de inima
Intrebare postata de marceloranzotti cu 10 ani in urma

Fumasem cu 3 ani in urma marijuana , luand o data o doza prea mare a inceput sa mi se zbata inima foarte repede , am crezut ca o sa mor si am fost speriat foarte tare de atunci au inceput problemele mele cu inima , cand manincam piperat sarat daca beam cafea sau fumam inima incepea sa mi se zbata foarte tare citeodata ma intepa , in special seara inainte sa adorm aveat batai foarte mari ale inimii insotite de niste miscari involuntare ale bratelor picioarelor si cu niste impulsuri de la inima cu o senzatie de lesin ameteala sperieturi si frica ca in acel moment as putea sa mor . Au trecut 3 ani de atunci dar problemele au ramas si acum cand consum alcool sau fumez am probleme dar numai seara inainte de culcare inima cateodata inteapa sau mi se misca bratul involuntar .Vara aceasta am plecta in vacanta in UAE iar de la caldura foarte mare la fel am avut batai foarte foarte mari si ridicate ale inimii si o senzatie si frica ca as putea sa mor in orice moment am facut un control la inima acolo am dat si analize de inima si mi au spus ca nu am nici o problema credeti ca ar putea fi glanda tiroida de vina ce as putea sa fac sa scap de aceste probleme ..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

got2know (acum 10 ani)

si eu am avut relativ aceeasi experienta cu marijuana.

Am fumat o doza prea mare, am facut atac de panica iar zilele urmatoare am avut aceleasi stari ca cele descrise de tine. Am facut investigatii peste investigatii, analize de pus in rama. Problema a fost una psihologica si am facut tratament.
Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marceloranzotti (acum 10 ani)

da asta mi au zis si prietenii totul e in capul meu dar vezi au trecut 3 ani de atunci
poti sa mi zici si mie ce fel de tratament ai facut , mai fumezi mari eu daca simt numai mirosul deodata incepe inima sa mi se zbata si simt ca mor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

got2know (acum 10 ani)

eu dupa ce am avut episodul cu atac de panica din cauza la marijuana, pana si simplul miros de iarba imi cauza atac de panica :)
nu conteaza ca a trecut 1,2,3, 10 ani, trebuie sa scapi de problema asta ce tine strict de psihic.
Du-te la psihiatru si spune i despre problema ta si iti garantez ca se va gasi un tratament.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marceloranzotti (acum 10 ani)

Eu la fel stateam cu un prieten in camera si ala fuma iar eu de la miros aveam niste senzatii
la fe lca si cum as fi fumat iarba heheh inseamna ca e totul pe fon psihic dar eu imi faceam griji de glanda tiroida DDD ok am sa ma duc la psihiatru alta solutie nu am thx for help bro
As dori sa te intreb dar seara inainte de somn cand abia atipesti incepe inima sa bata mai repede si ai niste senzatii de parca ai lesina ti se misca bratele picioarele niste impulsuri musculare ai asa ceva? cand faci sport inima ce zice dar cand consumi alcool
o data faceam sex ca nebunul si mi a parut ca fac infarct asta nu cred ca e legat de psihic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

got2know (acum 10 ani)

n-are treaba man, totul e pe fond psihic :)
Da, simteam cum imi bate inima si cum imi pulseaza fiecare vena. Aveam impulsuri musculare si tot felul de senzatii ciudate, imi era frica sa adorm ca nu mai ma trezesc :)
Am stat foarte prost cu somnu'' si obisnuiam sa ma extenuez psihic si fizic ca sa pot sa adorm imediat, sa nu mai ma confrunt cu gandurile..

Nu e o rusine sa ajungi la psihiatru du-te si rezolvati problema si nu mai sta aiurea cu ea.
Cand am facut tratament nu mai beam asa mult alcool fiindca imi interziceau pastilele (vreo 6 luni abstinenta :))) iar sport nu faceam asa mult oricum.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marceloranzotti (acum 10 ani)

thx man , da o sa merg la psihiatru numaidecat daca imi rezolv problema cand ai trag un fum mhhh de 4 ani nu am tras sa fii sanatos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

got2know (acum 10 ani)

asemeni, bafta :D

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carmen (acum 10 ani)

Dragi domni,
Nu am nici o indoiala ca e pe fond psihic. Se numeste tulburare de anxietate (anxiety disorder). Marcelo, nu ai de ce sa fi jenat, nu ai idee cati oameni sufera de anxietate si nici macar nu stiu! in primul rand, nu e boala psihica, e boala emotionala, dar e o boala. Nu te lasa asa ca deocamdata ai doar cateva fobii care iti genereaza starea asta, insa daca ai tendinta sa te stresezi mult, vei acumula alte fobii. La mine a inceput acu'''' doi ani in urma stresului. Mi-au venit senzatiile respective cand faceam dus cu apa fierbinte si am crezut ca e de la apa fierbinte, asa ca am inceput sa fac dus cu apa mai rece. Al doilea atac de anxietate a fost cand mancam si dupa aceea imi era frica sa mananc: am slabit 10 kg in luna respectiva si mancam fortat ca sa nu mor. Nu glumesc, cu lacrimi in ochi inghiteam fortat si uram gandul ca peste cateva ore va trebui sa manac din nou. Apoi mi-am scos cainele la plimbare si m-am intalnit cu un vecin care m-a inrebat simplu ce mai fac. M-au apucat iar senzatiile respective si apoi mi-am evitat vecinii toata luna respectiva. Nu mai dau exemple, insa netratata, boala asta te limiteaza din ce in ce mai mult. Acum, dupa doi ani si incercari infinite de a scapa de anxietate, pot sa te sfatuiesc sa nu iei medicamente, decat in prima faza daca suferi grav si asta in timp ce faci terapie. Eu sunt bine si nu iau medicamente, insa mi-a luat doi ani sa realizez ca anxietatea nu se vindeca niciodata, insa poti sa ai o viata normala fara medicamente atunci cand inveti sa accepti simptomele anxietatii. Sunt fericita si cand ma panichez, stiu ca e din cauza anxietatii si trece daca nu ma panichez ca ma panichez.
Bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marceloranzotti (acum 10 ani)

as prefera mai bine sa fie un atac de panica dar posibil sa fie problema si a anxietatii de mic am fost mai retras nu prea comunicabil probleme de familie asa sint si acum dar nu credeam ca se poate de ajuns din asta chiar la o boala

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

delia (acum 9 ani)

asa mi au spus si mie 3 ani ca am atac de panica ... si eu defapt aveam tiroida marita si chisturi asa spun toti idiotii de doctori care nu stiu meserie si nu ti gasesc defapt ce ai . ai atac de panica . nu totul e pe psihic se fac analize amanuntite ,dupa ce se constata ca intr adevar nu ai nimic deabea atunci se poate spune ca e o stare indusa pe psihic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dmitri (acum 8 ani)

Dupa o noapte intreaga de alccol si drog care miau bagat nam dormit vreo 20 de ore ! am venit acasa obosit stateam culcat ... si tocmai peste vreo 4 ore intrun moment a inceput sa se bata inima din ce in ce mai tare ! in vreo 4-5 min mi se pare ca aveam pulsul 250 minim asa de tare nu sa batut in viata mea creadeam ca acus crapa in doua si dura vreo 2 min am iesit afara am inceput a rasufla mai tare dar nu trecea dupa asta am bagat 2 degete in gura sa ma abat cumva sa nu ma gindesc ca inima se rupe in doua ... intrun moment ciudat a inceput sa se linishteaska ... ar fi asta un atac la inima ceva sau un atat psihic cum ziceti ce credeti ? sau de la ceea ca organizmul era supra obosit ? Rasp...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: