Probleme cu pulsul si tensiunea raspuns medic

Boli de inima
Intrebare postata de Papillon5 cu 12 ani in urma

Mentionez ca sufar de hipertensiune arteriala,diabet de un an ,am 37 de ani siiau urmatorul tratament, dimineata: concor 5 mg,aspenter 0.75,siofor 500 seara prestarium de 5mg . crestor de 10 si siofor de 500. pulsul fluctuaza..dar cateodata al am 52, 53. cu tensiunea 11,5 cu 8.5 .....intodeauna am tensiunea ..diastolica (cea mica) mai mare decat normalul...adica 13 cu 9 s-au 14 cu 10...am avut si 13 cu 10....bineinteles si 18 cu 11. asta sub tratament. am si probleme cu emotivitatea..ma sperii foarte repede si devin panicos
problema care vreau so stiu e cea cu pulsul...si cu tot ...ma puteti sfatuii cu ceva,pot sa ma ajut printrun anume stil de viata...cum si ce ar fi cel mai bine pt mine...va ror ajutati-ma cu sfaturi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

ion (acum 12 ani)

Nu stiu cum a-ti fost depistat si diagnosticat cu afectiunile sus mentionate de dvs.Pt un sfat treuie facuta anamneza,posibil problemele dvs de sanatate sa fie rezolvate prin administararea unui tratament corect pt combaterea emotivitatii si atacului de panica prin urmare aduceti la cunostinta medicului de familie si sub indrumarea dumnealui sa primiti o trimitere la pshiatru si psiholog . In momentul in care rezolvati aceasta problema, posibil sa rezolvati si cu puseele de tensiune. Referitor la diabet trb sa stiti ca : daca sunteti supraponderal, trb sa slabiti ,daca diabetul s-a declansat pe fond de stress si suparare trb sa ignorati aceste situatii si cu un regim alimentar bine stabilit , cu multa vointa si sport probabil ca rezolvati o mare parte din problemele de sanatate pe care le aveti .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adina (acum 7 ani)

Statinele, respectiv crestorul si medicamentele in general provoaca diabetul. Iar crestorul distruge ficatul, stomacul si chiar inima. Asadar consultati un medic naturist si faceti-va bine. Tensiunea scade daca schimbati regimul de viata si nu mai mancati sare. Repet eu am luat crestor si mi-a crescut diabetul. ATENTIE maxima medicamentele chimice aduc beneficii majore celor care sunt implicati in c***aa lor si intreg sistemului medical deoarece creeaza pacienti dar nu aduc beneficii persoanelor!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Pulsul reflecta activitatea ritmica a batailor inimii (este determinat de cresterea ritmica a presiunii sanguine in timpul sistolei ventriculare, care determina o expansiune ritmica a peretilor arteriali).
Are o frecventa normala intre 60 si 100/ min. In mod obisnuit pulsul creste in timpul activitatilor fizice, in stres emotional.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de inima.

Gabriella (acum 8 ani)

Eu am pulsul foarte mare: in mod normal :90-120, iar in timpul activitatilor fizice depaseste 137. Cu sartani doar imi scade tensiunea maxima, iar cu betablocanti tensiunea max, min si pulsul ajung la normal, insa tusea provocata de medicatie este obositoare, ajung sa respir greu din aceasta cauza. Din acest motiv am intrerupt tratamentul. Ce pot face in aceasta situatie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AVRAMESCU FILOFTEIA (acum 8 ani)

Ma ingrijoreaza si pe mine pulsul mic am descoperit acum ,am tensiunea 11 cu 7,pulsul 53,am diabet...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dyya85 (acum 8 ani)

Buna ziua nu stiu daca te ajuta dar eu am tensiune mica 9 cu 5 si puls mare 150 in repaos 75 si am fost diagnosticata cu trahicardie . Am luat concor dar l-am intrerupt deoarece tensiunea scadea la 6 cu 4 . Mi s-a prescris Corlentor 10 mg pe zi si e ok !

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21637688128 (acum un an)

Nu sunt specialist, dar vreau să dau un sfat. Cardiform, m-a ajutat, capsule pe bază naturală. Mă lupt cu hipertensiunea de 20 de ani, am încercat diferite lucruri. Cardiform funcționează cu adevărat și nu are efecte secundare, ca majoritatea pastilelor, de exemplu, de la unele aveam dureri de cap. Cu toate acestea, efectul Cardiform nu vine imediat, deoarece nu este chimie. Cursul standard de administrare - 3 luni. Dar după aceea, nu numai că mi s-a îmbunătățit tensiunea arterială, dar mi-a dispărut și insomnia. Deci, în teorie, atacurile de panică ar trebui să ajute, deoarece acestea sunt și probleme cu nervii. Pulsul este acum stabil 75-80 (îl măsor în fiecare zi).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: