Probleme cu inima? raspuns medic

Boli de inima
Intrebare postata de Gabriel218105400 cu 14 ani in urma

De ceva timp am inceput sa am ceva preobleme cu inima.Mai exect seara cand merg la culcare nu pot dormi decat cu cel putin doua perne sanatoase sub cap,mai precis dorm aproape la 45 de grade cu corpul..Daca incerc sa dorm pe o parte,mai ales pe stanga,simt cum m-i se zbate inima si incepe sa ma doara si ma sufoc.De aceea a devenit un calvar somnul,trezidu-ma de cel putin 6 ori pe noapte pt a-mi rearanja pozitia.In rest,in timpul zilei,am episoade scurte cand simt bataile inimii puternice,un nod in gat,si o usoara senzatie de ameteala.Pulsul si tensiunea m-i le-am verificat de cateva ori,in timpul acestor episoade, pe la aparatele automate de la farmacii,si este intre 60 si 90 iar tensiunea intre15/11 si 13/9.
Mentionez ca am 105 kg,185 cm ,si sunt destul de activ fizic.Nu am fost niciodata la cardiolog si a-s dori sa aflu cam ce anume a-r putea provoca aceste probleme,inante de a dacide daca consult un medic de specialitate.
Singurele probleme medicale pe care l-e am sunt de natura gastroenterologica,adica am intestin iritabil si reflux gastric.
Va multumesc anticipat pt raspunsuri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (40)

Mioara (acum 14 ani)

Eu patesc cam la fel dupa ce mananc.Am 1.80 si 75 de kg.....si nici eu nu am fost niciodata la un cardiolog...insa cred k ar fi cazul sa mergem ambii...:)Si eu imi simt batailie inimii de multe ori pur si simplu in gat si nu pot sa stau intinsa in pat.Insa repet....in general aceste stari le am dupa ce mananc si beau apa multa.NU STIU CARE AR FI CAUZA...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Calin Vuia-medicina generala (acum 14 ani)

Sfatul e meu este sa consumati multe fructe citrice,portocale,lamai,grapefruit...un altul ar fi sa sa faceti o luna cura cu magneb6 sau un complex de vitamina b....nu e neaparat de la inima,poate fi din cauza agitatie sau stresului interior care nu multi il dezvolta....poti sa consulti un cardiolog dar si un examen la plamani neaparat...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriel218105400 (acum 14 ani)

OK.multumesc frumos pentru indrumari.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Durerea descrisa de Dv se poate datora: unei afectiuni cardiace, pulmonare sau posibil sa fie de origine nervoasa, din regiunea toracica. Pentru a pune un diagnostic cat mai corect v-as recomanda sa faceti un consult la cardiologie care sa constea in eco cord, EKG si daca trebuie si un test de efort. Pentru plaman v-as recomanda pentru inceput o radiografie toracica si daca se observa ceva atunci sa continuati cu alte investigatii.
Simptomelel descrise de d-voastra se pot datora valorii crescute ale TA - 150/110 - necesita regim hiposodat, tratament farmacologic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de inima.

sabau marinela (acum 14 ani)

Am 36 de ani , 62 de kg si 1.64 m . In urma cu 3 lunii cam asa am avut o ameteala ft puternika ,am fost la cardiolog mi s-a facut EkG.Tensiunea imi era oscilatorie intre 140 respectiv 150/90 am primit tratament NOLIPREL in urma consultului mi a pus diagnostic spasmofilie ,am luat tratamen iv cu ca b1,b6.
Dar in continuare nu ma simt bine ametellile apar din nou .in URMA tratamentului tensiunea skade 100/60 si mai mult !!! am plpitatii la inima uneori ma strange la inima in timpul somnului imi amorteste maxilarul imi pulseaza creierul . AS DORII O EXPLICATIE . VA MULTUMESC.!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marius (acum 13 ani)

Daca ai spasmofilie intradevar trebuie sa faci tratament 10 zile in fiecare luna timp de 7luni cu Calciu cu D3 ,Magneziu si Potasiu si Spirulina efectele se vad in timp .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Este posibil sa nu tolerati valorile scazute ale tensiunii arteriale. Consultati medicul curant pentru ajustarea terapiei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARIANA ALEXE 42 ani 69 de kg 166 (acum 14 ani)

lucrez in invatamant ,si din toteauna am zis ca tototul se datoreaza stresului .pe 24 01 2010 mi-a venit rau la servici cu o tahicardie care a inceput din cosul piepptulu si simteam ca imi iesea inima din piept. am ajuns la serviciul de urgenta am primit primul ajutor si mi-au dat ca tratament cate 1/2 mertroporol de doua ori pe zi si aspacardin de doua ori pe zi
ritmul inimii am inteles ca a fost de peste160 de batai pe min
,dar mi-au zis ca pot singura sa ma controlez cand reapare cu cateva sfaturi utile
va rog din suflet daca puteti sa-mi spuneti ce este
o boala a inimii s-au pe baza stresului sau o explicatie mai buna este ca am slabit dar fara prea mult efort fara cura vre o 15 kg .am citit foarte mult si unele chestii se indreapta mai mult spre tiroida.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Probabil ca a fost o aritmie extrasistolica ac***a frecventa de 160/min. Orice aritmie trebuie investigata astfel: ekg repaus, holter ekg (monitorizare ekg pe 24/ore). De asemenea sunt necesare investigatii de laborator - inclusiv explorarea gladei tiroide - ac***a in vedere scaderea ponderala 15 kg si episodul de aritmie. Sfatul meu este sa va adresati unui medic cardiolog pentru investigatii si tratament de specialitate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela Onea, 23 ani, 1,66 si 51kg (acum 14 ani)

In urma cu 2 ani aveam probleme cu tensiunea... era intotdeauna mare iar pe 26.12.2008 am facut o criza de tensiune, pur si simplu m-am trezit din somn cu o durere puternica in piept si mana stanga, mi se inclesta gura... am ajuns la spital dar nu am fost consultata de un medic cardiolog ci de un pediatru pentru ca nu era de garda... mi-a dat ca tratament injectabil calciu, B6 si B12 ceea ce-mi accentua starea de rau... dupa 2 saptamani am ajuns spitalul judetean din Ploiesti si mi-au spus ca-i un fleac desi eu deabia ma tineam pe picioare chiar slabisem 5 kg iar serile si noptile imi erau de cosmar aveam crize de tahicardie iar dupa imi petreceam timpul mergand la baie pentru ca urinam din 5 in 5 minute, ca tratament mi-au dat metroprolol si aspacardin... abia dupa 4 luni am ajuns la spitalul militar pentru ca nu mi se ameliorase starea si nu puteam iesi din casa... acolo mi s-a confirmat ca am tahicardie extrasistolica iar tratament aspacardin si magne B6... si pana in prezent am luat zilnic un aspacardin si un magne B6 ... de 4 luni beau in fiecare seara ceai de paducel indulcit cu miere si o cana cu lapte cald... acum ma simt mult mai bine, nu am mai avut nici o criza dar mai am dureri si intepaturi in piept, nu pot dormi pe partea stanga, nu pot face efort... Nu fumez, nu beau, nu pierd noptile, inafara de operatia de apendicita nu am mai avut nici o problema medicala... nu pot da vina decat pe stres si suparari... Intrebarea e... o sa ma vindec, imi va afecta o eventuala sarcina? Este o solutie ablatia? Am multe intrebari dar nu am cui sa le pun, pentru ca inca nu mi s-a explicat ce mi s-a intamplat iar la medicii care am fost mi-au spus ca nu au timp de raspunsuri... mi se pare firesc ca atunci cand te duci la un consult medicul sa cunoasca putin situatia din trecut a pacientului si mai ales sa dea explicatii... e corpul nostru si noi suferim, e important sa intelegem ce ni se intampla.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionut (acum 13 ani)

noapte dorm daua ore si ma treezesc si stau in fund dc?:-\\

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ramona (acum 13 ani)

Va rog ajutati-ma!! am aceasi problema k si Gabriel,d fiekre data knd incerc sa ma pun in pat sama odihnesc nu pot respira...ma sufoc si imi simt bataile inimii f puternice pana in gat...ma si sperii si cred k incepe sa bata si mai tar...am 21 d ani 53 d kg...q tensiunea stiu k stau bn...dar am o problema....fumez d 7 ani...si f mult 1 pach p zi,ma gandesc sa nu fie d la tigari,si obosesc f rpd....daca ridic plapuma obosesc d parca am alergat 5 km...la dr imi este frik sa merg...c sa fac?HELP ME PLZ!SANATATE MULTA TUTUROR

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marius (acum 13 ani)

Poate fi doar stres incerca sa iei niste Magneziu cu B6 ceai de valeriana odihna si respectarea meselor...fructe si legume si daca nu sunt remedi mergi la un medic..sti poate fi spasmofilie lipsa de calciu sau pur si simplu foarte obosita si stresata....sanatate Ramona.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florin (acum 13 ani)

Buna !! Am aproape 17 ani, 1.83-1.84 inaltime si vreo 65 de kg. A inceput sa ma doara la inima de vreo 1 sapt jumate ....doar nu ma doare tare doar un pic...nu ma inteapa sau cv de genu simt o durere scurta si mana stanga ma cam doare. Am facut handbal 4 ani de zile mam lasat in urma cu 4-5 luni pt ca nam vrut sa mai continui. Si am si niste probleme cu cosul pieptului mie iesit afara...pt ca, knd eram mic am fost rahitic multa lipsa de calciu...si am crescut dintr-o data..si acu am ramas cu sechele.Dar cu timpul o sami treaca. Ametesc si eu 1 data pe zi..knd ma ridic instantaneu din pat de exemplu. Dar knd fac efort nu ma doare.. :.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 12 ani)

Simt o durere in spate cand respir..adanc...stie cineva ce ar putea fii??!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrian11 (acum 12 ani)

Buna si eu am probleme asemanatoare , deci daca mananc dupa 10 min simt inima cum imi bate puternic , si seara nu pot sa dorm pe partea stanga ca simt cum imi bubuie,si daca pun mana sub mine mai jos de "sfarc" in stanga simt ca si cum impinge cineva din corp si bate puternic, am 22 ani 70 kg, am facut un ekg acu 5 luni si nu aveam nimica, oare ce este ? va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bya (acum 12 ani)

am si eu o intrebare daca puteti sa ma ajutati
am 13 ani,38 kg.,1.45 si ma gandeam sa fac un ekaghe la inima.zilnic ma inteapa inima si nu prea stiu,daca este ceva normal pt k sunt in crestere sau poate ca sunt cardiaca.si as dori sa stiu de la ce varsta poti face un ekaghe

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana Maria (acum 11 ani)

Buna ziua! De cateva luni iubitul meu acuza o durere in dreptul inimii,sau cum zice el,il strange ceva la inima,il tine. Durerea nu este continua, in strange foarte tare,de aproape ramane fara aer,apoi ii trece si tot asa,la intervale relativ scurte. Prima data a patit asa din cauza nervilor,apoi a inceput din ce in ce mai des,indeosebi cand consuma alcool. Aseara am crezut ca-mi moare in brate,iar azi spune ca il doare pieptul tare. Va rog din suflet,dati-mi un sfat,el e foarte incapatanat,nu vrea la doctor. Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dan (acum 11 ani)

sfatul meu pt toti este sa mergeti la un Dr cardiolog....si io la fel am patit - pot spune ca deja m`am obisnuit cu dureri in piept si batai apsate...in prezent iau cate un aspenter pe zi si mananc mai putin seara....ma simt mai bine...tutunul si alcoolul inrautateste situatia va spun din proprie experienta !!! sanatate la toata lumea !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maruska (acum 11 ani)

Am si eu un bunic in varsta de 84 ani,are probleme cu inima,desi nu prea mananca seara,efort fizic nu face,ia si tratament,...adoarme foarte greu,se trezeste sufocandu-se,respira foarte greu,nu suporta caldura,si nu poate dormi in orice pozitie, are insa si diabet,as dori sa stiu ce ar putea lua,sau ce ar putea face sa scape de aceste nonconformitati?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2