Intepaturi zona inima

Boli de inima Soc cardiogen
Intrebare postata de mihaibucur cu 13 ani in urma

De ceva vreme am constant dureri si intepaturi puternice in zona inimii. Durerile dureaza cateva ore si se repeta la circa o saptamana. Am fost la cardiolog, am facut EKG, care a iesit normal, doar tensiunea ceva mai ridicata. Per total, mi-a spus ca nu am nici o problema in zona cordului. Mi-a recomandat totusi sa fac o ecografie tiroidiana si o raza pulmonara, ambele iesind de asemenea normale. Totusi durerile mele persista. Ele au loc exact in zona inimii. De cateva ori am avut s junghi in spate concomitent cu durerile, si mi-am simtit si mana stanga amortita, chiar doctorul spunandu-mi ca in acest caz e vorba de inima. Am revenit la medic, iar in urma consultatiei, EKG-ul a iesit din nou normal. Medicul m-a intrebat daca simt durerile in interior sau la suprafata, dar mie imi vine greu sa fac distinctia. In fine, sa spunem ca a reusit sa ma convinga ca nu e vorba de inima. Dar durerile mele persista. Ce credeti ca ar putea fi? Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (51)

mihaibucur (acum 13 ani)

Mentionez ca am doar 24 de ani, nu fumez, cafea beau foarte rar (maxim o cafea-doua pe luna), iar alcool de asemenea consum putin si doar la ocazii. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aurelia (acum 11 ani)

Am avut aceeasi problema si este anxietate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Mihai, parerea mea e ca poti avea o lipsa zdravana de calciu in organism. Si stii de ce cred asta? Simplu: timp de cateva ore, ieri, am avut exact aceleasi simptome ca si tine. Eu sunt fumatoare si beau si destula cafea, si evident m-am gandit si eu ca poate fi inima. Insa m-am gandit si la urmatorul aspect: n-o fi totusi vreun junghi la muschii intercostali? Timp de mai multe zile am avut probleme cu mici junghiuri extrem de suparatoare in diverse parti ale corpului (maini, picioare, spate), amorteli ale membrelor, degetelor insotite si de funicaturi. Totusi, ceea ce am simtit ieri nu s-a comparat nici pe departe cu simptomele de dinainte. A fost mult mai rau. Deci, neac***a ce pierde, am luat totusi aseara, dupa o zi intreaga de chin, o fiola de gluconat de calciu. Vreau sa-ti spun ca mi-a trecut junghiul din zona inimii in aproximativ 10-15 minute. Parca n-as fi avut nimic niciodata.
Cand ai o ''criza'' de felul asta, incearca si tu sa iei o fiola de calciu! Nu are ce rau sa-ti faca, crede-ma. Pierderile de calciu pot fi cauzate de stres in primul rand, apoi alimentatia saraca in lactate si verdeturi care au un continut ridicat din acest mineral, incapacitatea momentana a organismului de a asimila calciul etc.
Incearca sa iei calciu (la fiola, ca este mai puternic si isi face efectul mai rapid) si vezi si tu ce si cum. Daca te lasa junghiurile, inseamna ca ai lipsa de calciu care, netratata, poate duce si la alte simptome mult mai nasoale (citeste pe net si vei vedea despre ce vorbesc).
Multa sanatate iti doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaibucur (acum 13 ani)

Multumesc mult pt. acest comentariu. Si eu m-am gandit ca poate fi un junghi intercostal, dar tot aveam senzatia ca durerile vin mai din profunzime, nu de la suprafata. Si medicul mi-a spus ca ar putea fi si peretele toracelui. Oricum eu m-am mai linistit acum ca stiu ca nu poate fi inima, mai ales ca rezultatele analizei ekg au iesit foarte bune. In ceea ce priveste lipsa de calciu, chiar am in casa tablete de calciu+magneziu, dar voi cumpara si fiole. Le iau prin injectie, sau normal pe cale bucala? Daca e a2a varianta, in ce o dizolv? Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 13 ani)

sa stii ca mullte persoane nu asimileaza calciul daca il iau pe cale orala,cred ca prin injectie ar fi mult mai convenabil.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniel (acum 12 ani)

Si eu am aceliasi sintome as vrea sa vorbim la id meuw bboy_chimo@@@@

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Fiolele de calciu (ma refer la Gluconatul de calciu) au indicatia de a se administra, de fapt, pe cale intravenoasa si nu intramuscular. Evident ca nu te poti duce zilnic pentru a te intepa in vena, deci le iei pe cale bucala, in aproximativ doua degete de apa, intr-un paharut de dimensiune mica (cum sunt cele pentru tuica, eventual). Fiolele nu sunt deloc rele la gust, au doar gust salciu si nu vei avea nici o problema. Si magneziu e foarte bine sa iei, eu sunt sigura ca vei observa imediat o ameliorare: mie una mi-a trecut junghiul care ma chinuise o zi intreaga in aprox. 10-15 minute! Si eu urmez acum un tratament cu fiole de calciu timp de zece zile, 1 fiola/zi, pentru ca ieri am uitat de fiola iar dupa-amiaza m-a apucat din nou un carcel de mi-a intepenit piciorul ingrozitor, de nici nu mai puteam sa ma misc. Si eram in magazin, nu acasa! Deci prima oprire am facut-o la farmacie, mi-am mai luat o cutie de calciu si am baut o fiola atunci, pe loc. Pana sa ajung la masina, imi trecuse total junghiul.
Urmeaza tu un tratament de zece zile (cam asta e durata uzuala) si vei vedea ca nu te va mai supara nici un junghi. Si ar fi cel mai bine daca ai putea purta la tine, pentru orice eventualitate, o fiola de calciu, ca sa o iei daca te simti raupe strada (daca ti se pune vreun junghi excesiv de dureros la inima, spre exemplu).
Multa sanatate iti doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Daca in functie de simptome, au fost excluse alte afectiuni, atunci ar putea fi vorba despre o "nevralgie intercostala ".Aceste nevralgii sunt atacuri severe, dureroase, localizate de-a lungul unuia dintre nervi. Nevralgia intercostala este localizata in spatiul dintre doua coaste .De regula,cauza este necunoscuta. Aceasta afectiune nu este amenintatoare de viata, dar inaintand in varsta, perioadele nedureroase se pot scurta. Tratamentul este de folosire a medicamentelor ce pot ameliora simptomele, tratament recomandat de care medic. O alta procedura este fizioterapia. Ultima solutie este interventia chirurgicala, care consta in distrugerea zonei de iritare a radacinii nervilor. Multa sanatate !.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 13 ani)

Buna. Am intreat pe net pt mai multe informatii in legatura cu durerile din zona inimii. Multe comentarii m-au linistit psihic insa fizic,nu din pacate. De ceva vreme simt intepaturi in zona inimii,mi-am luat tensiunea si pulsul care sunt bunicele zic eu. Sunt fumatoare si beau cafea si de cand am aceste intepaturi am inceput sa fumez mai putin si sa beau cafea mai sp***a insa nu se schimba nimic:(. Cine ma poate ajuta cu un sfat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Ar fi bine sa faci o serie de investigatii , incepand cu cardiologia. Apoi, daca in urma unui EKG si a unei ecocardiografii totul este bine, treci mai departe la o radiografie pulmonara.......si tot asa ,pana se descopera cauza acestor dureri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Cristina, ia incearca tu sa iei niste calciu. S-ar putea sa ai nevoie, iar aceste intepaturi sa fie de fapt niste "carcei" ai muschiului cardiac. Cand ai lipsa de calciu, nu stii ca unul dintre principalele simptome sunt carceii musculari si amortelile membrelor? Daca totusi ai lipsa de calciu?! Fa-ti niste analize de sange pentru a vedea ce si cum. Eu am avut niste junghiuri intercostale ingrozitoare, abia puteam sa respir, si mi-au cedat imediat de am luat o fiola de Gluconat de calciu. Apoi, dupa analize, a reiesit ca am lipsa de calciu. Nu f.mare, dar este. Si, cu transpiratiile astea pe timpul verii, cand pierdem extrem de multe minerale din corp, e posibil ca o mica lipsa de calciu sa devina mare in anumite momente. Fa-ti analizele in special cele pentru calciu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iorgageani (acum 13 ani)

aceleasi simptome le am si eu in zona inimii mai exact in partea exterioara spre subbrat durerea este extrem de suparatoare am si dificultate in respiratie nici sa dorm nu pot mai ales pe partea stanga

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iorgageani (acum 13 ani)

stie cumva cineva vreun remediu pt ameliorare durerilor nu prea as vrea sa umblu prin spitate. Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 13 ani)

Buna seara, am si eu intepaturi si dureri in zona inimii dar in plus am si ameteli si nu stiu daca ma exprim pe intelesul vostru dar imi simt efectiv inima in piept, nu bate mai repede si doar mai tare ...Iau calciu si magneziu cand ma simt rau si imi trece dar iau deja de deca timp si nu trec definitiv. Am zile f rare cand sunt bine si nu ma doare nimic. Mi-am facut eleccrocardiograma si a fost ok, analize gen, calciu , magneziu fier etc si au fost ok... Ma poate ajuta cineva ? Imi este teama sa nu am ceva grav. Indruma-ti-ma va rog la ce medic sa merg sau ce analize sa mai fac ..Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gaby (acum 13 ani)

buna!am si eu de vreo 5 zile intepaturi in inima nu des dar cand ma apuca imi trec fooarte greu adik dureaza cam o ora intepaturile...am 15 ani si mentionez ca iau calciu:d

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulian (acum 13 ani)

Nu vreau sa te sperii, dar acestea sunt simptomele cardiopatiei ischemice (depunerea de placi de aterom pe artere si implicit ingustarea lor in zona inimii). Trebuie sa mergi la un cardiolog bun sa iti faca investigatii mai amanuntite (angiografie). EKG-ul nu poate sa spuna mare lucru. Nu sunt specialist, e posibil sa ma insel, dar nu ai nimic de pierdut daca iti faci investigatiile. Cardiopatia ischemica e o boala periculoasa (cu risc letal), daca nu e descoperita si tratata la timp. Mentionez ca mama mea sufera de aceasta boala de mai mult de 10 ani. Anul trecut i-au fost montate stenturi pe artere (pentru largirea acestora) si trebuie sa urmeze un tratament toata viata. Sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marius (acum 13 ani)

Buna...daca intepaturile de la inima sunt de scurta durata si in acelas loc 1 doua 3 intepaturi scurte fara ca apoi sa asi schimpe pozitia poate fi o problema a inimi daca asi schimba locul atunci nu.Problemele cardiace se manifesta de obicei prin apasare in zona inimi sau sub forma de gheara dar nu este o regula.Daca intepaturile la nima isi schimba pozitia poate fi vorba de o raceala intracostala sau pulmonara sau lipsa calciului dar daca sunt insotite cu slabiciune, insomnie ,amorteala ,mebrelor sau in juru guri atunci e vorba de o dereglare neurovegetativa. Calciu + D3 Magneziu si Potasiu ,Spirulina 10 zile in fiecare luna timp de 7 luni 1\\\\Ca+D3 pe zi 2\\\\Magneziu si Potasiu pe zi 1\\\\Spirulina pe zi 7 luni 10 zile in fiecare luna.Odihna ,legume si lactate multe lichide fara Coca Cola..pa pa multa sanatate tuturor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

victoria (acum 12 ani)

buna! de vreo 5 zile am si eu intepaturi la inima dar dureaza doar cateva secunde. poate sa imi spuna si mie cineva din ce cauza???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgiana (acum 12 ani)

si eu am aceeasi problema cu intepaturi amorteli in zona inimii ,intepaturi care imi taie respitatia si nu pot sa respir pret de cateva secunde sau un minut,si simt cum ceva ca o gheara te strange de gat dar nu am fost la medici si nici nu ma duc ca ei zic ca nu ai nimic .in familia mea sunt cardiaciambii parinti si poate de aceea za zic cu toate ca am simptomele de vreo 10 ani si eu am 27.in fine ce vreau sati spun e ca tatal meu rezista cu o pata neagra pe inima si cu inima marita inca o data in el de 30 de ani datorita unei retete de grau preperata intrun anumit felsi cand face cura asta nui mai trebuie medici absolut cand toti medicii iii spunea ca nu mai avea mult de trait ca putea sa moara in orice moment .si totusi uite traieste de 30 de ani cardiac.nu e o minune.daca doresti sati spun despre ce e vorba sunama siti dau reteta.0733181831

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristian (acum 11 ani)

Dute la doctor! nu mai sta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 3