Insuficienta aortica (regurgitarile de valva aortica)

Boli de inima Insuficienta aortica sifilitica
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Va rog sa-mi spuneti daca insuficienta aortica de gr 1 este grava.am fost diagnosticata cu prolaps de valva mitrala si insuficienta aortica de gr 1.sunt putin speriata din cauza crizelor .dar poate fi fatal?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

Marinela27 (acum 15 ani)

mirela dc ai aflat ceva intre timp scrie te rog. Am fost si eu diagnisticat cu aceeasi kestie, am crize ... nu stiu ce sa fac / cred.

Iti multumesc anticipat pt raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela65111086 (acum 15 ani)

Complicatiile insuficientei aortice includ endocardita si tulburarile de ritm de genul fibrilatiei atriale sau ventriculare. Dar cu un tratament adecvat aceste afectiuni pot fii prevenite. Trebuie evitat efortul fizic mare, restrictie sodata. Se administreaza medicamente pentru tulburarile de ritm si trebuie discutat cu medicul cardiolog daca aveti indicatie de schimbare de valva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna ziua,
Exista legatura intre infectia cu Helicobacter p. si unele afectiuni dermatologice?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

umfl??turile la ochi reprezint?? simptome ale infec??iei cu helicobacter Pylori?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

as vrea sa stiu si eu care ar fi modalitatile de transmitere a helicobacter pylori..multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am fost operata de ulcer perforat in 27 oct.2008.Asi vrea sa-mi dati o alimentatie corecta ptr. aceasta boala.Deci vreau sa stiu ce am voie sa mananc si ce nu.
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am fost diagnosticat cu gastrita cronica si infectie cu helicobacter pylori in data de 27.01.2009.
De ceva vreme, inainte de a primi diagnosticul, ma confrunt cu niste arsuri foarte puternice in stanga cordului. Ac***a in vedere ca la cardiologie nu mi-au gasit nimic, ma puteti ajuta? nu stiu ce este cu aceasta arsura si cum sa scap de ea. este posibil sa o am de la gastrita si HP?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

sunt diagnosticata cu insuficienta aortica de gr.3 si si trebuie sa urmez o interventie chirurghicala de inlocuire a valvelor aortice.sunt foarte speriata.as dori informatii.multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

imi cer scuze ... nu prea inteleg prea mult termenii medicali ... dar as vrea daca ati putea sa ma ajutati . mama s-a simtit foarte rau in ultima perioada .... a avut dureri de inima ii amortea mana piciorul toata partea stanga mai bine zic ... acest lucru se intampla asta vara . .... nu prea merge des la medic ... adica maim utl merge cand e o problmea foarte grava .. si atunci s-a simtit foarte aru .. i s-au facut diferite analize i-au spus ca e de la calciu ... au indopat-o cu calciu o perioada .. parca se simtea mai rau ... si ... a afcut un control mai amanuntit ... si i-au descoperit la inima ca are 3 valve care nu se inchid bine . doctorul i-a dat sa faca un tratament, si i-a spus sa il reia daca se simte iar rau .... a afcut prima adta tratamentul... s-a simtit putin mai bine... iar apoi au inceput iar acele simptome ....a facut iar tratament , l-a terminat ... dar nu vad nici o ameliorare .. parca tot mai rau este ... mie imi este foarte greu sa o conving sa mai meargala medic ... oricum .. medicul ii spune tot cam acelasi lucru ... sa reia tartamentul ....as vrea sa ma ajutati sa imi spuneti ce e bien de facut ... ce are mai exact ... cum se poate trata ... care sunt riscurile si care este riscul major... daca din cauza acestor valve se poate ajunge la preinfarturi... infarturi...daca trebuie un regim alimentar strict ... va rog mult de tot sa imi raspundeti deoarece chiar nu mai stiuu ce sa afc .. nu o vad deloc bine si imi fac griji sa nu cumva Doamne fereste sa o pierd !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna tuturor as dori sa stiu si eu daca de la o respiratie urat mirositoare se poate ajunge la pyroli?si cum se manifesta pyroli?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 14 ani)

Salut tuturor! As vrea sa intru in contact cu o pers care are acelasi diagnostic ca al meu, si anume: gastrita cronica cauza fiind infectia cu helycobacter pylori,suspecta de reflux gastro-esofag.As vrea sa compar modul in care se manifesta si la alte persoane. EU una am gatul imflamat de aproximativ 8 luni,amigdalitele arata groaznic, si lucrul care e cel m incomod e ca in gat se formeaza un lichid transparent, de o cosistenta f mare( am uitat termenul medical ). Si am terminat tratamentul ac 4 luni.E-mail [email protected]. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 14 ani)

am fost diagnosticat cu INSUFICIENTA AORTICA GRII trebuie sa merg la o clinica in CLUJ pentru investigatii suplimentare ce credeti se poate trata fara operatie.Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

As. medical Anca (acum 14 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

Citat:
imi cer scuze ... nu prea inteleg prea mult termenii medicali ... dar as vrea daca ati putea sa ma ajutati . mama s-a simtit foarte rau in ultima perioada .... a avut dureri de inima ii amortea mana piciorul toata partea stanga mai bine zic ... acest lucru se intampla asta vara . .... nu prea merge des la medic ... adica maim utl merge cand e o problmea foarte grava .. si atunci s-a simtit foarte aru .. i s-au facut diferite analize i-au spus ca e de la calciu ... au indopat-o cu calciu o perioada .. parca se simtea mai rau ... si ... a afcut un control mai amanuntit ... si i-au descoperit la inima ca are 3 valve care nu se inchid bine . doctorul i-a dat sa faca un tratament, si i-a spus sa il reia daca se simte iar rau .... a afcut prima adta tratamentul... s-a simtit putin mai bine... iar apoi au inceput iar acele simptome ....a facut iar tratament , l-a terminat ... dar nu vad nici o ameliorare .. parca tot mai rau este ... mie imi este foarte greu sa o conving sa mai meargala medic ... oricum .. medicul ii spune tot cam acelasi lucru ... sa reia tartamentul ....as vrea sa ma ajutati sa imi spuneti ce e bien de facut ... ce are mai exact ... cum se poate trata ... care sunt riscurile si care este riscul major... daca din cauza acestor valve se poate ajunge la preinfarturi... infarturi...daca trebuie un regim alimentar strict ... va rog mult de tot sa imi raspundeti deoarece chiar nu mai stiuu ce sa afc .. nu o vad deloc bine si imi fac griji sa nu cumva Doamne fereste sa o pierd !

draga mea,
daca mama ta vrea sa traiasca si sa se faca bine trebuie sa se duca la doctor de preferat ar fi sa consultati un alt specialist in cardiologie poate asa va capata mai multa incredere
incearca sa ii explici ca poate de un simplu consult depinde viitorul vostru..
multa bafta si sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Nu i s-a spus ca un tratament pentru o anumita afectiune cardiaca se face toata viata, fara intrerupere ? Numai medicul hotaraste ,eventual, o schimbare de tratament. Nu exista in bolile de inima .."a terminat tratamentul ". Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marcel andronache (acum 8 ani)

Acelasi diagnostic l-a primit si tata. A fost la spital la Cluj i-au dat o gramada de pastile dar a mers si la medic naturopat si mananca multe tipuri de cereale seminte si legume,carne de pasare si peste si ia dimineata o singura pastila care are doua enzime. Medicamentul ia fost recomandat de medic si la inceput, vre-o 3 luni a luat cate doua pastile pe zi apoi a ramas cu una singura dimineata. Enzimele se numesc Natto Serra Max si sunt facute de Doctor Bio. Le-a cumparat de la o farmacie din Cluj dar am gasit si farmacii online care au medicamentul. Are deja vre-o 10 luni de cand e pe alimentatie sanatoasa si medicamente naturale si se simte ca la 25 de ani zice el. Sper sa va ajute si pe voi experienta noastra.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 7 ani)

Buna.Sunt Mihaela din Botoșani.Anul trecut am aflat din întâmplare ca am bicudpidie aortica cu insuficienta aortica gr.1 si insuficienta mitrala gr.1. Pot să vă spun că sunt îngrozită de când am aflat.Am 36 ani.M- am documentat mult despre aceasta boala.As vrea pe cât posibil să nu ajung la operația de schimbare de valve.Am găsit intr- un tratat de cardiologie ca un tratament naturist pe baza de Lacramioara ar trata acest început de boala a inimii.In prezent nu mi-a recomandat medicul cardiolog nici un fel de tratament.As vrea să vă întreb dacă cunoașteți pe cineva care să fi folosit acest tratament cu Lacramioara sau cu med.homeopate si ce rezultate a avut.Va mulțumesc anticipat!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: