IMA

Boli de inima
Intrebare postata de Tycu cu 13 ani in urma

Sunt nefumator, am observat ca de la un timp dupa ce tusesc , saliva [ flegma de la tuse ] este cu sange [rosu inchis inchegat } Intreb , este in legatura cu IMA care l-am avut , sau din cauza medicamentelor , sau de la alltceva ???????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (28)

gaby (acum 13 ani)

parerea mea nu are legatura cu IMA ,fa un control la plamani, stomac gat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gaby (acum 13 ani)

sau vezi sa nu ai vreo sangerare gingivala sotu meu a patit asa si ne-am speriat pana la urma era o gingie imflamata cu infectie care sangera rau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tycu (acum 13 ani)

Multumesc, bine ca nu are legatura cu IMA, de asta mi-a fost teama,probabil la stomac din cauza medicamentelor, trebuie sa fie un Dumnezeu si pentru noi cei cu IMA, adica sa nu fie nevoie sa luam toata viata medicamente mai ales ca tin regimul alimentar cerut la IMA !!!!!! ! O sa fac de luni control stomac , plamani !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana (acum 13 ani)

sincer...nu vreau sa te sperii, insa bunica mea a tusit timp de doi ani, in cele din urma a inceput sa tuseasca cu sange. Doua luni mai tarziu a murit. Ea avea cancer la plaman in metastaza. Doctorii i-au spus in tot acest timp ca are o simpla raceala.
Nu vreau sa denigrez munca grea pe care o depun foarte multi doctori in romania, si sunt sigura ca si ei mai gresesc, ca toti oamenii, de aceea spun ca e bine sa deschizi ochii cat cepele,cand ai o problema medicala, pentru ca nu se stie niciodata cand poti sa previ o boala grea.
Daca nu ai tu grija de tine, nu o va face nimeni, cu atat mai putin doctorii in romania.
Multa sanatate, si nu mai asetpta. Du-te la doctor, si daca diagnosticul nu te satisface du-te la mai multi sa afli mai multe pareri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tycu (acum 13 ani)

Aveti perfecta dreptate,sunt de acord cu dvs. e mai usor sa prevenim boala decat s-o vindecam,cand e vorba de boala nu e de joaca ,asa am sa fac, sper sa nu am boala si soarta bunicii dvs !!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gaby (acum 13 ani)

ia si dumneata un protector pt. stomac,de exemplu OMEZ ,unii doctori prescrie aspirina si plavix ceea ce e vital dupa IMA,care-ti nenoroceste stomacul si uita sa prescrie si un omez sau alt protector stomacal,experienta proprie,oricum fa investigatii ca nu e de gluma cu expectoratia de sange.Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tycu (acum 13 ani)

Multumesc, adevarul e ca nu am nici un protector stomacal, merg pe faptul ca iau medicamentele dupa ce mananc , sa nu fie pe stomacul gol !!! !!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Sfatul meu este sa renunti la a mai cere consultatii, pe forum. Mergi in primul rand la cardiolog sa-ti faca o electrocardiograma si o echocardiografie, pentru a vedea starea inimii in urma IMA, daca nu s-a complicat cu o regurgitare mitrala. Aceasta ,la randul ei, se poate complica cu un edem pulmonar, care poate avea printre alte simptome si aceasta tuse cu sange. Dupa rezultatul de la cardiologie, este bine de facut si radiografia toracica............Deci, mergi de urgenta sa faci aceste investigatii, nu este de amanat. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tycu (acum 13 ani)

Da, dar la cardiologul unde am fost internat se merge cu pogramare si eu am programare la sfarsitul lunii aceasta !!!! Bine inteles ca voi merge si la cardiolog, dar acum nu inima [IMA }m-a deranjat ci acea saliva cu sange !!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Ai citit cu atentie ce am scris ? Toata problema poate porni de la acel infarct, din una-n alta. Nu cred ca pana la sfarsitul lunii se va intampla ceva iremediabil..........important este sa mergi la control si sa-i spui medicului ce simptome ai si el va hotara in consecinta. Multa sanatate ! Numai sa nu te culci pe o ureche si sa iei de bune sfaturile de pe forum, cum ca nu ai nimic sau ,cel mult o banala intoleranta gastrica la medicamente.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tycu (acum 13 ani)

Multumesc , asa am sa fac, sper sa nu am ceva grav !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

In alta ordine de idei..........daca un hipertensiv obisnuit este nevoit sa ia tratament toata viata, pentru a nu ajunge sa faca infarct, cum poti crede ca cineva, care are deja un infarct la activ, isi poate pune intrebarea daca poate renunta la un tratament pentru tot restul vietii si sa se bazeze doar pe dieta alimentara ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tycu (acum 13 ani)

M-am luat si dupa medicina nutritionista, naturala, !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Suplimentele naturiste se iau ca adjuvant la tratamentul alopat, pentru ridicarea imunitatii, etc. Nu se renunta niciodata in boli atat de grave la tratamentul specific, in favoarea celui naturist...........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tycu (acum 13 ani)

Multumesc , aveti dreptate !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gaby (acum 13 ani)

adrienne draga spune parerea ta si nu te mai lua de parerea altora.Atat eu cat si Diana i-am spus sa mearga la doctor.Aici fiecare isi spune parerea din experiente proprii sau auzite,nu dam diagnostice pur si simplu o parere,un sfat sau o indrumare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Am recitit raspunsurile proprii cat si pe celelalte. Consider ca am facut niste comentarii de bun simt si cu responsabilitate.........daca te simti jignita sa stii ca nu intentionez sa-mi cer scuze. Cand cineva pune o intrebare atat de serioasa, in legatura cu o afectiune pe masura , este bine sa nu ne jucam de-a " d-na doctor " . Exista persoane care abia asteapta sa le spuna cineva " din neant " ca nu-i nimic,etc. In primul rand ti-ai spus parerea ca nu are legatura cu infarctul...de unde stii ? .....ca ar putea fi o sangerare gingivala........ai fost atenta la ce a spus ? ca este ca urmare a tusei ?......apoi ,daca ar fi sangerare de la stomac ar fi vorba despre o afectiune gastrica, care ar avea si alte simptome.............recomanzi medicamente, denigrand competenta medicilor,nestiind exact ce fel de medicamente i s-au prescris, pentru infarct. Vorbesti despre experienta proprie.........esti macar hipertensiva, esti sub tratament cumva ? Am citit multe mesaje postate in care persoane, sub protectia anonimatului, isi permit sa-i faca pe medici in toate felurile, irijandu-se in "a tot si toate stiutori ". Este adevarat, este un forum pe care-si poate spune parerea fiecare,dar cred ca si aceste pareri trebuiesc spuse cu responsabilitate............pentru ca ,chiar pot fi persoane care sa le ia " de bune ". Ti-am raspuns pentru ca mi te-ai adresat personal, nu am de gand s-o mai fac.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gaby (acum 13 ani)

deci nu m-am simtit jignita si nici nu ma dau dna doctor.,citez:PAREREA mea nu are legatura cu IMA .,nu i-am recomandat nici un medicament inafara de omez si stiu ca dansu dupa discutiile de la alte intrebari ale dansului ia aspirina si plavix,deci stiu ce tratament ia,pe care le ia si sotu meu si am specificat ca din experienta proprie nu i s-a dat si un protector stomacal(sotultui meu).deci cand dai 3 aspirine pe zi ,timp de trei luni cred ca e necesar si un protector stomacal,repet asta e cazul sotului meu.nu denigrez medicii si nu sant anonim.ti-am explicat inca odata si asta nu este un forum unde sa ne certam.la-s ruga pe d-nu Tycu sa ne spuna ce are

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tycu (acum 13 ani)

La control dupa ce am baut un pahar de creta,si pus la raze , m-a linistit ca am un inceput de ulcer gastroduodenal, din cauza aciditatii, [ eu am demult probleme cu acidul, trebuia sa fac tubaj o data la luna ] si a medicamentelor reumatismale, multa aspirina !! mi s-a indicat sa beau mult lapte, si sa iau Ulcoran , Omez capsule, Losec capsule, si regim alimentar adecvat ! Oricum eu nu voi lua niciun medicament ca sunt deajuns cele de IMA, !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gaby (acum 13 ani)

si saliva cu sange de la ce e?de la inceputul de ulcer?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2