Ce cauze posibile pot fi pentru o durere in partea stanga a pieptului, in zona inimii?

Boli de inima
Intrebare postata de Utilizator11644949941 cu 2 ani in urma

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru problema mea de sanatate pe care voi incerca sa o detaliez cat mai bine.
Am o durere in partea stanga a pieptului, in zona inimii, care are urmatoarele caracteristici:
-durerea s-a instalat acum doi ani
-durerea nu se intensifica la efort, din contra, pare ca cedeaza la efort uneori
-este o durere intermitenta, dar care nu are un tipar clar de intermitenta, de exemplu, pot avea un episod de durere care tine cateva ore, apoi dispare cateva ore, dar durerea poate fi prezenta si toata ziua, sau cateodata toata saptamana, incontinuu. Durerea apare in majoritatea zilelor, sunt rare zilele in care nu o resimt deloc pe parcursul unei zile, sau poate m-am obisnuit cu ea si trece neobservata.
-este o durere surda, nu este ascutita, este ca o apasare
-uneori, cand durerea este mai intensa aceasta se extinde si la umarul stang
-am efectuat acum un an analize la cardiolog si analize de sange, care au iesit bune. La cardiolog am facut EKG si ecografie. Inainte de aceste analize am fost si la urgente intr-o noapte, pentru ca devenise destul de intensa, mi s-a facut un EKG acolo si mi-au spus ca sunt ok.
-uneori dimineta, cand ma trezesc, durerea e prezenta inca de la trezire, alteori se instaleaza ulterior.
-nu am observat un tipar foarte clar al imprejurimilor in care apare durerea. Aceasta pare ca se intensifica putin la stres, dar ea apare si in zilele cand doar ma relaxez, si e de intensitate ridicata uneori chiar si cand nu sunt stresat.
-varsta mea este de 28 de ani, sunt nefumator, nu consum cafea sau bauturi energizante, greutate normala, in ultimele luni am mai facut si putina miscare (merg cu bicicleta), dar fara efect asupra durerii..
-precizez ca sunt o persoana destul de stresata la locul de munca, si ma consider oarecum anxios, desi nu am fost diagnosticat de un doctot cu aceasta problema, insa am avut si perioade in care nu am fost stresat, dar durerea tot nu a trecut.
-durerea nu se modifica cand inspir adanc, imi misc toracele sau apas pe zona respectiva.
-tensiunea arteriala o am undeva inte 80-90 cu 120-130, pulsul pe la 70-80 de obicei.

Va rog sa imi spuneti ce afectiuni posibile ar putea cauza aceasta durere si la ce specialitate ar trebui sa mai merg, tinand cont ca am fost deja la cardiolog. Momentan nu am medic de familie in orasul in care sunt acum, deci nu are cine sa ma indrume si de aceea va cer ajutorul aici.

Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

Admin SfatulMedicului (acum 2 ani)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/principalele-afectiuni-asociate-durerilor-in-piept_16822

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristi Z (acum un an)

La fel ca tine sunt si eu in tot ce ai descris mai sus
Am fost si la doctori si tot nu imi trece
Sunt curios daca pana la urma ai gasit un tratament ceva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maxim (acum un an)

Ai mai rezolvat cumva problema ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgiana (acum un an)

Buna! Aceeasi problema o am si eu de cateva ziel, sunt curioasa daca ai gasit cauza

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Teodora (acum un an)

Aceasi problema o am si eu…ai gasit cauza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maxim (acum un an)

Ai mai găsit vriun răspuns fix așa simptome am si eu ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tatiana (acum un an)

Am si eu deja de o luna fix aceeasi problema,însa dupa vreo 5 EKG si analize bune,mi-au spus sa ma adresez unui medic neurolog,însă nu am facut-o încă,sînt în Germania,caut abia medic vorbitor de limba română.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maxim (acum un an)

Dar va spus măcar cauza ce poate fi ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tatiana (acum un an)

Dacă pe mine mă întrebați,atunci vă spun că principala cauză din spusele medicilor este STRESUL MARE care afectează muschii inimii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maxim (acum un an)

Nu va sfătuit să plecați la un psiholog sau psihoterapeut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tatiana (acum un an)

Nu:)Doar la cosultarea unui neurolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maxim (acum un an)

Eu acum merg la psihoterapie
Și ajută sunt probleme psihosomatice

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maxim (acum un an)

Da cum de rezolvat încă problema nu va dat un sfat ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: