Cardiopatie ischemica raspuns medic

Boli de inima
Intrebare postata de daniela.rodica cu 10 ani in urma

Se poate sa ai aceasta boala desi tensiunea este normala tot timpul?
La EKG mi-au iesit urmatoarele modificari:usoara deviatie stanga a axului QRS la - 30 de grade, subdenivelari si supradenivelari ale segmentului ST, inversari ale undelor T.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Adrienne (acum 10 ani)

Tensiunea arteriala normala, la varsta de peste 18 ani, este cea care are valoarea mai mica de 120/80 mmHg. Valori intre 120-139 indica o prehipertensiune arteriala. Peste 139 este hipertensiune in diferite stadii [ I,II] .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela.rodica (acum 10 ani)

A mea este 125/75.Uneori mi-a iesit si 11/70.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Da, puteti suferi de cardiopatie ischemica fara a avea valori tensionale ridicate. Descrierea electrocardiogramei: subdenivelare de ST si T negativ ( inversare undaT) sunt sugestive pentru aceasta afectiune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de inima.

daniela.rodica (acum 10 ani)

Se poate ameliora aceasta boala?De la ce apare?Are vreo legatura cu stresul si supararile?Sufar si de o anemie feripriva destul de mare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Cardiopatia ischemica consta in scaderea circulatiei sangelul prin vasele care iriga inima ( numita ischemie). Cea mai comuna cauza este formarea placilor de aterom. Cu tratament, afectiunea se poate tine sub control. Prezenta anemiei poate accentua ischemia cordului. Stresul contribuie si el la dezvoltarea si progresia bolii.
//sfatulmedicului.ro/Cardiopatia-ischemica-si-Infarctul-miocardic/cardiopatia-ischemica-angina-pectorala-si-infarctul-miocardic_146

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela.rodica (acum 10 ani)

Descrierea electrocardiogramei mi-a facut-o cineva pe un forum.As vrea sa o postez aici dar nu stiu daca pot.Sincera sa fiu,sunt cam surprinsa ca am asa ceva.Nu sunt atat de grasa.Am 66 de kg la 161 iar colesterolul mi-a iesit 209,trigliceridele 166.Greutatea maxima pe care am avut-o vreodata a fost 73 de kg.Am vrut sa slabesc nestiind ca sufar de aceasta cumplita boala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 10 ani)

Formarea placilor de aterom, nu este altceva decat colesterolul marit plus trigliceridele care si acestea sunt peste 150, valoarea maxima. Nu are nicio legatura cu greutatea.......si eu am fost tot timpul la o greutate ideala........intre 3-5 kg sub inaltime. Daca nu ai o alimentatie bogata in grasimi nesanatoase, atunci cauza este o disfunctie hepatica, asa functioneaza ficatul tau. Cum se spune si mai sus........cu tratament situatia se tine sub control, nu trebuie sa te panichezi asa de tare......am patru ani de cand iau zilnic tratamentul prescris si totul este ok, nu ma deranjeaza nimic.......Totdeauna am dus o viata sanatoasa si colesterolul a fost peste limita superioara......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela.rodica (acum 10 ani)

Analizele la ficat au iesit bine.Nu am probleme cu el.Intr-adevar,regimul alimentar este de vina in cazul meu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 10 ani)

Disfunctia la nivelul ficatului consta in sinteza colesterolului, care are loc la nivelul celulelor hepatice. 80% din colesterolul sanguin provine din ficat si doar 20% din hrana. Analizele GPT si GOT nu au legatura cu acest lucru. Daca, cauza este un regim alimentar nesanatos sunt toate sansele de scadere prin schimbarea dietei. In cealalta situatie nu prea este mare lucru de facut. La mine cauza este de disfunctie hepatica, asta nu inseamna ca ficatul meu nu este sanatos din celelalte puncte de vedere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela.rodica (acum 10 ani)

In luna iunie,mi-am facut primele analize din acest an si am avut colesterolul 245 iar trigliceridele in jur de 260.Deci,foarte mari.Am schimbat dieta,am scos uleiul aproape de tot din alimentatie.Mananc mai multe legume si fructe proaspete sau fierte la abur si ficat de pasare sau de vita pentru ca am si anemie feripriva.Le-am refacut acum,in august,iar colesterolul a inceput sa scada(e drept,mai trebuie!),a ajuns,cum am spus mai sus,la 209 iar trigliceridele au scaut la 166.Colesterolul nu a scazut extraordinar de mult pentru ca am mai savurat si ceva inghetata cateva zile.Eu zic ca la mine ar fi dieta.Trebuie sa mananc mai putin gras.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

petronela galateanu (acum 10 ani)

Buna ziua!
Ma puteti contacta la [email protected],pt a discuta in amanuint cazul dvs.
O zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: