Băsică pe cerul gurii in urma unui contact sexual neprotejat?

Boli de inima
Intrebare postata de Bogdan cu 5 luni in urma

In urma unui contact sexual neprotejat, cam la o saptamana, mi-a aparut o bășică pe cerul gurii care timp de 2 luni tot apare si reapare exact in acelasi loc (apare 2 zile, dispare 3 zile, cam asa). Nu este dureroasa si nici zona nu este inflamata. Nu am mai avut asa niciodata. Ma puteti ajuta va rog cu ce ar putea fi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum 5 luni)

Buna ziua,

Este dificil sa se ofere un diagnostic precis fara a vedea basica sau a cunoaste detalii medicale suplimentare. Cu toate acestea, basica care reapare pe cerul gurii dupa un contact sexual neprotejat poate fi asociata cu diverse conditii, cum ar fi:

1. Herpesul oral: Basica recurenta pe cerul gurii poate fi un simptom al herpesului oral, o infectie virala cauzata de virusul herpes simplex (HSV). Herpesul oral este transmis prin contactul direct cu o persoana infectata. De obicei, basica este insotita de dureri si poate provoca disconfort.

2. Aftoasa stomatita: Poate provoca ulceratii recurente sau basici pe cerul gurii si pe alte parti ale cavitatii bucale. Cu toate acestea, aceste ulceratii obisnuiesc sa fie dureroase, ceea ce nu pare sa fie cazul tau.

3. Traumatism sau iritatie locala: Un act sexual neprotejat poate provoca traumatism bucal sau iritatii in zona, care pot rezulta in formarea unei basici. Cu toate acestea, reaparitia ciclica timp de 2 luni nu este tipica pentru un traumatism.

Este important sa solicitati consult medical de specialitate pentru evaluarea simptomelor si obtinerea unui diagnostic precis. Un medic stomatolog sau medic specialist in boli infectioase ar putea fi cea mai buna optiune.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/cauzele-umflaturilor-de-la-nivelul-boltii-palatine_17191

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan (acum 5 luni)

Buna ziua, multumesc pentru raspus.
Atasez link cu 2 fotografii cu zona unde se afla basica.

adresa_web_filtrata /tp4c3TT

adresa_web_filtrata /fqNMxt6

Ma puteti ajuta va rog cu ce ar putea fi?
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: