Pete rosii pe corp cauzte de BTS?

Boli cu transmitere sexuala Boli de piele Purpura trombocitopenica Sifilis HIV Hepatita B Hepatita C
Intrebare postata de MembruMobileApp1480239741 cu 6 ani in urma

Buna ziua!

In luna Mai au inceput sa imi apara pete pe corp. Ma mananca doar in ziua aparitiei, nu se umfla, nu se infecteaza, nu contin lichid. O singura pata dureaza 6-7 zile si incepe de la rosu, devine purpurie, apoi maronie. Perioada in care au tot aparut aceste pete a fost de 3-4 luni. Au reaparut in Octombrie si inca le am.
Singurele locuri in care NU au aparut inca sunt: talpile, palmele, gat-cap și organele genitale. In rest, au aparut peste tot: picioare, fund, burta, spate, maini, sub brat. De obicei, primele apar in apropierea zonei inghinale (mai sus - pe burta sau mai jos - pe pulpa/sold).
Am facut analize BTS (HIV, HBV, HCV si sifilis), la 6 si 11 luni de la ultimul contact sexual riscant.
Medicul dermatolog a crezut ca este alergie, dar acum cauta o alta cauza, interna. Am o serie de poze (dar nu le pot atasa) din care se poate vedea ca aceste pete arata ca o ciupitura de insecta, unele rotunde, de 1-2 mm, dar si unele mai mari, de 5-6 mm.
Am mai remarcat ca aceste pete nu se albesc la apasare, ca apoi sa se inroseasca la loc, ca o ciupitura obisnuta
Bazandu-ma pe corectitudinea rezultatelor analizelor BTS de pana acum, ce credeti ca ar putea fi?

Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

SfatulMedicului (acum 6 ani)

Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/aspectul-pielii-10-indicii-despre-sanatate_8353

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1480239741 (acum 6 ani)

Buna ziua!
Multumesc pentru recomandare si pentru link. Bineinteles, am fost la medicul specialist (dermatolog), cum am amintit mai sus. Vreau sa mai mentionez ca aceste pete nu sunt generalizate pe corp (gen bolile copilariei), ci apar in diverse locuri. Pe masura ce unele dispar (de exemplu, pe picioare), altele apar pe maini sau pe burta.
Sper ca sa gasesc un raspuns aici de la persoane care au trecut prin asa ceva sau cazuri similare, intalnite de specialisti.
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11548840270 (acum 5 ani)

Bună!Astfel de pete am si eu.As dori sa cunosc mai mult despre ele.Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11586260778 (acum 4 ani)

Si eu am la fel,ai incercat antibiotice?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Borza ionela (acum 8 luni)

Buna mă confrunt cu aceași problema și asi vrea să știu dacă se transmite sexual

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: