Piele si mucoase uscate, gat iritat iremediabil, psoriazis sau alta boala autoimuna?

Boli autoimune
Intrebare postata de Andra55121856 cu un an in urma

Buna ziua!

O sa o iau in ordine cronologica:

- Undeva prin 2008-2009, am inceput sa am dishidroza palmara si o iritatie (roseata ingrosata) pe coate, cu mancarime. Initial nu stiam ce este, apoi, dupa cativa ani (cred ca prin 2010-2011) am fost la dermatolog si acesta a spus ca fie e eczema, fie psoriazis. Dupa ce mi-am schimbat dieta (explica mai incolo), mi-au aparut mai rar (am observat ca aparitia acestor iritatii sunt favorizate de caldura si frecarea hainelor in timpul verii si de consumul excesiv de zahar/miere). Au aparut mai rar, dar au aparut si in alte zone: pe abdomenul inferior si pe gambe.
- De prin 2012 mi-am schimbat dieta treptat: din decembrie 2011, n-am mai consumat carne; din martie 2013, n-am mai consumat zahar tos (decat exceptional, de exemplu in medicamente/siropuri); din vara lui 2015 n-am mai consumat lactate; si din 2018 n-am mai conumat oua.
- De ceva timp am o usoara uscaciune in gat (nu as putea stii exact de cand pentru ca am ignorat-o pana acum) si o usoara raguseala (cred).
- De cand ma stiu am pielea destul de uscata. (Mai ales iarna, daca nu ma dau cu crema pe maini, imi crapa pielea si imi da sangele.)
- Iarna trecuta am avut sangerari cam frecvente (cred ca cam o data pe luna) ale nasului. (Am inteles ca de la frig se usuca mucoasa si aceasta ar putea cauza sangerarile. Peste vara, nu am avut probleme, asa ca nu m-am ingrijorat prea tare. Desi in iernile trecute nu mi s-a intamplat la fel. M-am gandit ca "asta e, imbatranesc")
- Anul asta, la inceputul lui iunie, m-am trezit cu un rosu in gat. Problema este ca de atunci si pana acum (sfarsitul lui octombrie), nu mai imi trece. Adica m-am simtit mai bine o saptamana sau doua, apoi iar mi-a revenit si tot asa. Acum am gatul rosu, uscat, si cu tuse seaca rara (o data la doua nopti ma trezesc tusind si foarte rar, aproape deloc, in timpul zilei) de vreo 4 saptamani. Am fost la medicul de familie si la ORL si momentan nu mi-au dat o cauza. M-am tratat si naturist si cu medicamente, insa fara nicio imbunatatire. Am incercat: ceaiur calde (de galbenele, de musetel, de ghimbir, de menta, de tei, de calmotusin, de soc, etc.), inhalatii cu ceai cald, gargara cu apa sarata, gargara cu apa cu bicarbonat, gargara cu apa cu otet, limonada cu miere, miere cu propolis, miere cu uleiuri esentiale, Septosol cu albastru de metilen, Faringoxin, sirop de patlagina, Laridep, Loroblis, Nurofen raceala si gripa, Trachisan forte, Aerius, suc de sfecla rosie ... nu stiu daca am uitat ceva.
- In plus, in ultimul timp ma mananca scalpul mai mult decat normal si, parca imi si pica mai mult par. (Ma gandesc ca am si scalpul mai uscat ca pana acum. Oricum, il aveam uscat.)
- Iar ieri s-a racit vremea (15-16 grade ziua, pana la 0 grade noaptea) si ieri ... mi-a sangerat nasul iara. Desi folosesc Nazomer.

Ce ma deranjeaza cel mai mult este acet gat rosu de care nu mai scap. Am precizat si restul simptomelor in in ideea in care poate au legatura?

Am 41 de ani, 1.65m, cca 73 kg.

Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Andra55121856 (acum un an)

Intre timp am mai studiat pe cont propriu si, cautand dupa "piele uscat", "mucoase uscate", "gat iritata" etc., am dar peste "epuizarea suprarenalelor". Intr-adevar, multe lucruri imi indica faptul ca asta ar putea fi (lucruri pe care nici nu m-as fi gandit sa le mentionez in descrierea simptomelor de mai sus):
- De ani de zile dorm putin (in medie 6 ore pe noapte). E un cerc vicios: sunt foarte obosita, lucrez incet, nu reusesc sa-mi termin treburile intr-un timp scurt, asa ca ma culc tarziu, dorm putin, ma trezesc obosita si o iau de la capat. Deci ... oboseala cronica. O am de ani de zile si nu m-as fi gandit ca are legatura cu gatul meu rosu care nu mai trece.
- Desigur, imunitatea scazuta se pare (din cate am citit) ca este unul simptomele epuizarii renale (ceea ce ar explica de ce gatul meu e asa sensibil).
- "Ceata" pe creier - am avut-o o perioada indelungata. Senzatia aceea cand incerci sa citesti, dar nu te poti concentra si te ia destul de repede somnul. Atunci am pus-o pe seama oboselii. Acum imi dau seama ca s-a atenuat cand am inceput (din cauza racelilor) sa consum mai multa miere (ca tratament cu propolis, ca indulcitor in ceaiuri sau limonada, ca fagure de miere sult pentru gat etc.). Cum eu nu beau cafea, mierea (zaharul din miere) a fost stimulentul meu (sursa de extra energie). Si am consumat destul de multa miere ca sa ma ingras (vreo 10-12 kg)! Acum, insa, mi-e teama ca atunci cand nu voi mai consuma la fel de multa miere, ceata pe creier si lipsa de energie vor reveni. (Nu le-am vindecat, doar le-am mascat.)
- Alt simptom: durerile musculare generale cu care ma trezesc in fiecare dimineata. Erau vechi si nu ma gandeam ca au legatura cu gatu rosu. Credeam ca sunt din cauza ne-odihnei si a insuficientului exercitiu fizic (de care, evident, nu mai am timp).
- Dezechilibru hormonal ... cred ca am. (Ma gandesc simptomele pre-menstruale pe care le am, precum si la faptul ca in ultimul timp intervalul dintre 2 menstruatii e foarte variat: +/- 3.5 zile; adica uneori poate fi cu 7 zile mai lung decat luna precedenta, de exemplu.) Ma gandeam ca, na, am 41 de ani, oi fi la pre-menopauza, dar acum ... ma gandesc ca o avea totusi legatura cu suprarenalele.
- Despre faptul ca parca imi cade mai mult par, am scris mai sus, deja.
- In plus, e adevarat ca am avut multe situatii stresante in viata mea in ultimi ani (parinti/ bunici bolnavi, chestii de genul asta) dar ... cine nu are, nu-i asa?

Nu stiu daca vreun medic va citi tot ce am scris, nu stiu daca voi primi vreun sfat avizat, vreo confirmare sau infirmare, vreo indicatie spre alta directie, dar ... poate postarea mea si comentariul meu vor fi de folos cuiva. (Desi sper sa nu aiba nimeni nevoie si toti sa fiti sanatosi!).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: