Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Anemie

Membru anonim · acum 17 ani
Cum se manifesta anemia?
Raspunde
Raspunsuri (9)
R
raluca
acum 17 ani
cum se manifesta anemia?
0 Raspunde
Membru anonim
acum 17 ani
Anemia reprezinta diminuarea cantitatii de hemoglobina functionala circulanta totala. In practica nu se tine seama de variatiile eventuale ale volumului plasmatic, astfel ca anemia este definita ca o scadere a concentratiei de hemoglobina din sangele periferic sub 12 grame/100 ml la femeie sau 13 grame/litru la barbat.
0 Raspunde
M
Maria C
acum 17 ani
Uite cateva simtome
Simptome - Simptomele anemiei sunt: oboseala, dispnee, paloare si rezistenta scazuta la infectii. Definirea anemiei se face inexact doar ca o scadere a numarului de hematii, deoarece, in unele anemii (ex: anemia hipocroma) numarul de globule rosii este normal, dar concentratia corpusculara medie in hemoglobina este scazuta. De asemenea modul de viata, altitudinea, varsta si sexul, pot influenta semnificativ atat numarul de hematii, cat si concentratia hemoglobinei. Daca evolutia anemiei este lenta, organismul se poate adapta, fara tulburari importante, pana la o valoare a hemoglobinei de 6 grame/100 ml. Cel mai frecvent, anemia este un simptom al unei boli.



Citat:
Anemia reprezinta diminuarea cantitatii de hemoglobina functionala circulanta totala. In practica nu se tine seama de variatiile eventuale ale volumului plasmatic, astfel ca anemia este definita ca o scadere a concentratiei de hemoglobina din sangele periferic sub 12 grame/100 ml la femeie sau 13 grame/litru la barbat.

Simptome - Simptomele anemiei sunt: oboseala, dispnee, paloare si rezistenta scazuta la infectii. Definirea anemiei se face inexact doar ca o scadere a numarului de hematii, deoarece, in unele anemii (ex: anemia hipocroma) numarul de globule rosii este normal, dar concentratia corpusculara medie in hemoglobina este scazuta. De asemenea modul de viata, altitudinea, varsta si sexul, pot influenta semnificativ atat numarul de hematii, cat si concentratia hemoglobinei. Daca evolutia anemiei este lenta, organismul se poate adapta, fara tulburari importante, pana la o valoare a hemoglobinei de 6 grame/100 ml. Cel mai frecvent, anemia este un simptom al unei boli.
0 Raspunde
M
Maria C
acum 17 ani
Uite cateva simtome
Simptome - Simptomele anemiei sunt: oboseala, dispnee, paloare si rezistenta scazuta la infectii. Definirea anemiei se face inexact doar ca o scadere a numarului de hematii, deoarece, in unele anemii (ex: anemia hipocroma) numarul de globule rosii este normal, dar concentratia corpusculara medie in hemoglobina este scazuta. De asemenea modul de viata, altitudinea, varsta si sexul, pot influenta semnificativ atat numarul de hematii, cat si concentratia hemoglobinei. Daca evolutia anemiei este lenta, organismul se poate adapta, fara tulburari importante, pana la o valoare a hemoglobinei de 6 grame/100 ml. Cel mai frecvent, anemia este un simptom al unei boli.
0 Raspunde
M
Maria C
acum 17 ani
Uite cateva simtome
Simptomele anemiei sunt: oboseala, dispnee, paloare si rezistenta scazuta la infectii


Citat:
Anemia reprezinta diminuarea cantitatii de hemoglobina functionala circulanta totala. In practica nu se tine seama de variatiile eventuale ale volumului plasmatic, astfel ca anemia este definita ca o scadere a concentratiei de hemoglobina din sangele periferic sub 12 grame/100 ml la femeie sau 13 grame/litru la barbat.
0 Raspunde
R
raluca
acum 17 ani
Va multumesc pt raspuns

Citat:
Uite cateva simtome
Simptomele anemiei sunt: oboseala, dispnee, paloare si rezistenta scazuta la infectii
0 Raspunde
C
Ciprian M
acum 17 ani
Citat:
Va multumesc pt raspuns


Anemia reprezinta diminuarea cantitatii de hemoglobina functionala circulanta totala. In practica nu se tine seama de variatiile eventuale ale volumului plasmatic, astfel ca anemia este definita ca o scadere a concentratiei de hemoglobina din sangele periferic sub 12 grame/100 ml la femeie sau 13 grame/litru la barbat.
0 Raspunde
G
george
acum 14 ani
am aceleasi simtome enumerate mai sus..si palpitatii la inima ..astea ma ingrijoreaza
0 Raspunde
E
elena
acum 12 ani
Buna ziua am o antrebare si miar prinde bine niste raspunsuri din cauza anemiei poti avea ameteli poti lesina sau pierde apetitul eu am toate aceste simntome dar nimeni nu ami poate spune ce am cu adevarat toti ami spun tot felul de lucruri dar nimic nu ma poate ajuta cand am fost mica am avut hepatita dupaia am fost anemica dar acum au anceput toate din nou. Poti deveni anemic si din cauza la stres sau insomnie . Va rog sa ami raspundeti

VA MULTUMESC
0 Raspunde
Raspunde la intrebare
Scrie raspunsul, apoi te autentifici rapid (sau iti faci cont) ca sa-l publici — textul nu se pierde.

Raspunsurile oferite prin intermediul site-ului sunt de natura educationala si informativa si nu pot fi considerate, in nici o situatie, ca fiind asimilate unor consultatii sau analize medicale de specialitate.

Datorita insusi modului in care functioneaza comunicatiile intermediate de internet, o consultatie medicala amanuntita nu este posibila, prin urmare, informatia medicala prezentata de site-ul nostru nu trebuie folosita ca alternativa a consultului medical realizat in persoana de un medic specialist.

SfatulMedicului.ro, precum si toti colaboratorii ale caror sfaturi sunt recepţionate prin sfatulmedicului.ro, nu pot fi considerati raspunzatori pentru nici un prejudiciu/pierdere de orice fel. Pentru a putea utiliza site-ul SfatulMedicului.ro trebuie sa fiti de acord cu Termenii si conditiile.

Ai si tu o intrebare?

Comunitatea Sfatul Medicului e pregatita sa raspunda, gratuit.

Urmareste Sfatul Medicului

Aboneaza-te la Newsletter