Anemia la copii

Boli ale sangelui
Intrebare postata de iuliana mirela147616 cu 14 ani in urma

Buna ziua!ma numesc iuliana si am o fetita de 2ani3luni care de la varsta de 7luni i sa descoperit anemia hipocroma carentiala. i sa prescris fier hausman o luna de zile, dupa care la 1an la o urmatoare internare i sa pus acelasi diacnostic pe langa angina si infectie urinara cu e_coli. iam dat iar 2luni fier hausman 20pic zi. si de atunci la fiecare internare sau analize efectuate i se pune acelas diacn de anemie hipocroma carentiala.sfatuitima ce sa fac si ce trat sai mai dau.fetita se imbolnaveste foarte des, tremura timp de 30 aproximativ 35 min cand se trezeste si nu a mai luat in greutate de la varsta de 1an.are 10kg500gr.credeti k anemia nui da voie sa ia in greutate?astept un raspuns urgent.va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

armagan (acum 14 ani)

Citat:
buna ziua!ma numesc iuliana si am o fetita de 2ani3luni care de la varsta de 7luni i sa descoperit anemia hipocroma carentiala. i sa prescris fier hausman o luna de zile, dupa care la 1an la o urmatoare internare i sa pus acelasi diacnostic pe langa angina si infectie urinara cu e_coli. iam dat iar 2luni fier hausman 20pic zi. si de atunci la fiecare internare sau analize efectuate i se pune acelas diacn de anemie hipocroma carentiala.sfatuitima ce sa fac si ce trat sai mai dau.fetita se imbolnaveste foarte des, tremura timp de 30 aproximativ 35 min cand se trezeste si nu a mai luat in greutate de la varsta de 1an.are 10kg500gr.credeti k anemia nui da voie sa ia in greutate?astept un raspuns urgent.va multumesc

tı-am maı postat un mesaj dar nu a ajuns.
sıngura ın masura ce te poate ajuta e doctorıta personala a copıluluı ce ıı urmareste evolutıa. analıze de sange se fac cam la 3 lunı o data sau sı maı tarzıu. daca e anemıc, nu are pofta de mancare, corpul slabeste, sıstemul ımunıtar slabeste sı copılul e maı tot tımpul bolnav. Am un baıetel de 2 anı sı 7 lunı. a facut e collı de toata frumusetea anu trecut sı ıa scazut fıeru f tare. pe langa tratamentul dat de doctorıta sa-i daı alımentatıe bogata ın fıer. eu asta am facut de la ınceputu anuluı sı nu ıa maı curs nıcı nasul de 8 lunı.
sa cerı o tura doua de vıtamıne ( polıvıt ) de la doctorıta sa ı se ıntareasca corpul. ( eu ıı dau la a meu )
pentru FIER-banane!-produce celule rosıı, reduce celulele albe., carne rosie-muschı vıta, fıcat, puı, curcan, peste, spanac, patrunjel!, stafıde, prune, galbanus de ou, rosıı, fasole, mazare...strugurı!
sa nu-ı daı cu fıer 2 ore ınaınte sau dupa lactate, cacao, cıocolata, ceaı. dar potı saı daı cu alımente cıtrıce, brocolı, varza pt a asımıla maı repede.
la copıı maı fıravı se ıntalnesc des carente de fıer, maı ales ca sunt ın crestere.
bafta
alimente ce produc anemıa: lapte de vaca-peste 500g/zı, grısul cu lapte.
Vıt.C- pt anemıe,, ıntarırea sıst. ımunıtar, scaderea pofteı de mancare, tulburarı de crestere - macese, portocale, lamaıe, mandarıne, grapefruıt!,varza,capsunı, zmeura, fıcat, creıer, lapte praf . sa nu uıtam mıerea !sı propolısul !dar se da ın fct de varsta
Vıt A -pt dezvoltare sı crestere-fıcat de vıtel, galbanus, lapte de vaca,morcov, spanac, roii, ceapa verde
omega 3!!!!!!!!!- nuca, ou,lapte.

sı ca sa-tı fıe maı usor , eu am facut asa:
la 7 mıc dejun-lapte, 6 bıscuıtı de bebe, 1/2 lgt mıere( ıntreab-o pe doctorıta daca potı sa-ı daıdaca nu ı-aı maı dat), 1/2 lgt dulceata, 2-3 lgt branzuta vaca, polıvıt, (zıncover-sa cerı sı zınc ca ıntareste ımunıtatea corpuluı), un fruct prın mıxer( o zı portocala , una altceva)
la 11- un mar sau banana cu 2 bıscuıtı, fıerul ıntre mancare
la 14-supıca cu carne
la 17-lactate-budıncı, grıs, ıaurt cu fructe(zınc se da cu lactate sı mi-a fost ımpartıt de 2 ori pe zı)
la 20.30 mancarıca cu carne, salata cu un strop de lamaıe, fıer ıntre mancare
la 22-23-laptıc

atentıe. sa nu-i admınıstrezı nıcı un medıcament fara acordul doctoruluı sı numaı cantıtatea data de el.

sa stii ınsa ca ınfectııle fac sa scada celulele rosıı dın corp...maı ales e colı

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuliana mirela134517 (acum 14 ani)

Va multumesc pt sfaturi si incuajari

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

armagan (acum 14 ani)

Citat:
Va multumesc pt sfaturi si incuajari

sper sa-ti foloseasca. eu am facut cu nervıı pana mı-am vazut copılul maı bıne, am slabıt 10 kg. ma gandeam deja ca are ce e maı rau sı doctorıı nu vor sa-mı spuna...dar nu era chıar asa....:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lefter carmen (acum 14 ani)

am un cotil de 2 si 6 luni are amenie si mi s-a recomandat in timp ce ii dau ca sa ii dau si fierul in acelasi timp.credeti ca este bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lefter carmen (acum 14 ani)

in timp ce ii dau calciu pot sa ii dau si fierul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

amitroaie sanziana (acum 13 ani)

am un prieten cu anemie,si are inceput de leucemie...cum poate face?doar pastilele ajuta,sau maduva si altele?nu vreau sa moara

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

amitroaie sanziana (acum 13 ani)

dupa cate stiu din cate am stiu,el are anemie,dar din pacate se apropie de leucemie,prin transplant de maduva sau altceva?si el poate muri?el are 13 ani,si dup cate stiu,.dup cate vad este ff slab...nu poate manca sii treb cv sal ajute...
astept un raspuns urgent...el

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 13 ani)

am o finuta care la 1 anisor are 8 kg si are anemie si probleme cu inimioara de knd ii da osteocare a inceput sa ia in greutate fierul i vigantolul de la nastere nu a facut pauza kci asa a zi medicul si e mai ok acum incercati poate merge dar sfatul meu e sa consulti medicul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 13 ani)

baietelul meu racea tot timpul si nu avea pofta de mancare mia zis medicul de fam sai dau lapte de capra si cum socrii mei stau la tara au cump o kpra iar de atunci cam de 3 luni nu mai am probleme cu el e ok si nu mai stim cei aia raceala sau lipsa poftei kci e foarte bun lapticul sil bem crud asa cum a spus d nul dc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11572792561 (acum 4 ani)

Buna ziua! Cum ati solutionat aici? Copilul este bine? Aceeasi problema o avem si noi.Fetita mea are 2 anisori si i s-a descoperit carenta de fier di vitamina D.La fel face si ea cand se trezeste, tremura.Ati descoperit din ce cauza se intampla acest lucru? Sanatate multa va dorim!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11572792561 (acum 4 ani)

Buna seara! Exact aceeasi problema o avem si noi.Carenta de fier si vitamina D si acel tremurat la trezire si dupa cca 30/40min.Va rog sa ne apuneti si noua cum ati rezolvat aceasta problema? Care este cauza acestui tremurat?Va dorim multa sanatate si toate cele bune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11572792561 (acum 4 ani)

Buna seara! Exact aceeasi problema o avem si noi.Carenta de fier si vitamina D si acel tremurat la trezire si dupa cca 30/40min.Va rog sa ne apuneti si noua cum ati rezolvat aceasta problema? Care este cauza acestui tremurat?Va dorim multa sanatate si toate cele bune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11572792561 (acum 4 ani)

Buna ziua! In primul rand va doresc sanatate si Sarbatori Feeicite! Cum ati solutionat aceasta problema? Vad ca au trecut 10 ani de atunci.Cum este fetita?Va rog sin suflet sa imi raspundeti deoarece cu aceeasi problema ne.confruntam si noi.Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: