Suspect de autism?

Autism
Intrebare postata de Maria cu un an in urma

Buna ziua, m as bucura tare mult dacă mi ar Răspunde cineva. Am un băiețel de un an și 8 luni in urma cu doua luni am fost la un control și ne au spus ca este suspect de autism, eu sunt speriata pentru ca locuim in Anglia iar aici foarte greu sa te creadă sau sa te înțeleagă cu așa problema. O sa vi l descriu in câteva cuvinte și țin sa Menționez ca am văzut ceva schimbări de când am oprit desenele. Se întoarce atunci când este strigat, are cât de cât contact vizual ca de exemplu atunci când ii cant nu are o problema sa se uite in ochii mei, nu vorbește dar încearcă sa imite anumite vocale sau sunete pe care i le spun, înțelege atunci când ii spun ca mergem sa ne spălam, sa spălam dinții, ca punem masa și mâncam, ca mergem afara și dacă ii cant un anume cântecel știe sa mi aducă cartea din care cânt. Mănâncă singur dar nu cu furculița sau lingurița ci cu mâna, mănâncă aproape orice. Teama mea este ca nu înțelege chiar tot ce ii cer, tot ce vb cu el, mai are momente cand pășește pe vârfuri și se învârte Dar asta nu o face des. Înțelege atunci cand ii spun ca nu are voie undeva, este și o fire as spune eu mai nervoasa. V as ruga mult dacă ați putea sa mi dați o părere … va mulțumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Frunza Mihaela (acum un an)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

Buna ziua
In Anglia poate poti sa faci sedinte cu NeuroOptimal . Este un program de Neurofeedback dinamic care il ajuta sa inteleaga, sa stea atent si sa gandeasca in prezent . Este un antrenament mental si nu o terapie.
Eu cu asta lucrez cu acesti copiii si sunt chiar rezultate.
Mult succes.

Da
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum un an)

Va mulțumesc mult ❤️ o sa ma interesez

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1509799456 (acum un an)

Eu am 2 nepoti 1.8 luni 2.3 luni si i-am crescut pe ai mei trei si inca.
La varsta copilului dv nu stiu sa manance cu instrumente, deabea dupa 2 ani incep incet incet sa duca lingurita la gura dar ineficace, le curge tot.
Nu este autist, nici discutie.
Contactul vizual mai concret in jurul varstei de 2.5 luni.
Vi l-a consultat un medic din Anglia? E clar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: