Ce sa facem?? raspuns medic

Autism
Intrebare postata de geeanina52 cu 13 ani in urma

Avem o fetita de 4 ani jumate diagnosticata cu autism ,ii dam RISPOLET dar avem probleme cu starea ei,este de jumatate de an agresiva,tipa tot timpul nu prea doarme ,daca nu ii dai ceva arunca cu obiecte in tine ,in zona la noi logopezi nu sunt si nu stim ce sa facem sa mai imbunatatim starea macar sa nu fie violenta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

anonim_167794 M este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,
Dupa parerea mea ar fi bine sa mergeti cu fetita la medicul care i-a prescris Rispoleptul si sa ii explicati comportamentul fetitei , acesta fiind in masura sa modifice dozele medicamentului sau sa schimbe acest medicament cu un altul sau puteti merge la un alt medic specialist psihiatrie pediatrica pentru o reevaluare a simptomelor . In plus se recomanda si terapia ABA, dar depinde in ce zona locuiti si daca va permiteti din punct de vedere financiar.

Va doresc multa sanatate!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Autism.

Psih. Laura Daniela Popescu MPsih. Laura Daniela Popescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Consultati un medic psihiatru pentru reevaluarea medicatiei. Ac***a doar 4 ani si jumatate, terapiile ABA , PECS, TEACH pot conduce la rezultate deosebite! Este de dorit sa apelati la sprijinul unor terapeuti, deoarece problemele de comunicare genereaza de cele mai multe ori frustrare in randul copiilor cu autism, iar frustrarea se traduce de cele mai multe ori in agresivitate. Sa ne punem in locul lor...ce s-ar intampla daca n-am putea sa ne exprimam dorintele!? Invatandu-i sa comunice, ii ajutam sa-si exprime dorintele si atunci comportamentele inadecvate se diminueaza! Nu lasati sa treaca timpul fara sa actionati ....pe masura ce inainteaza in varsta, rezultate inregistrate in urma terapiei apar mai greu! Poate vi se pare un obiectiv de neatins, insa copiii cu autism care beneficiaza de terapie, pot ajunge sa comunice!

Popescu Laura
Psiholog & Logoped - Constanta
www.psihoterapie.art-fi.ro
[email protected]
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geeanina52 (acum 13 ani)

nu avem posibilitati financiare si mai avem 2 fetite de 7 ,11 ani care se simt neglijate din cauza amaliei ca ea vrea si televizorul si calculartoru si nu o lasi sparge tot.la suceava ne a dat depekine dar se inegreste la ochi cand ii dam.noi am inteles ca tratamentele cu terapeuti sunt foarte scumpe.noi am incerca acasa dar nu stim cum? va multumim

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Laura Daniela Popescu MPsih. Laura Daniela Popescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Da, din pacate terapia in cazul copiilor cu autism este costisitoare...tot cu parere de rau, va spun ca indiferent cat de mult mi-as dori sa va sprijin, acest lucru nu este posibil pe internet, deoarece inainte de orice fetita d-voastra trebuie evaluata, iar evaluarea se realizeaza la contactul direct cu copilul...in plus, trebuie identificare resursele fetitei si in functie de aceastea se alege metoda care i se potriveste cel mai bine. Bineinteles ca rolul parintilor este unul esential pe parcursul terapiei, obligatia lor fiind sa continue acasa munca terapeutului...Imi puteti spune din ce oras sunteti?

Popescu Laura
Psiholog & Logoped - Constanta
www.psihoterapie.art-fi.ro
[email protected]
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geeanina52 (acum 13 ani)

din campulung moldovenesc, noi ne gandeam ca sunt carti care sa ne poata cat de cat sa ne ajute.sa incercam cat ne este in putinta. va multumim

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Laura Daniela Popescu MPsih. Laura Daniela Popescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Sfatul pe care vi-l ofer este urmatorul, in lipsa unei situatii financiare care sa permita terapia adecvata pentru fetita d-voastra, va puteti adresa Directiei Generale de Asistenta Sociala din Suceava sau din oricare alt oras care va este mai la indemana. Puteti obtine mai multe informatii referitoare la serviciile oferite de Directia respectiva, persoanelor cu autism. Este posibil ca la nivelul institutiei sa existe specialisti pregatiti sa lucreze cu copiii diagnosticati cu autism: un logoped, un psiholog sau poate chiar un terapeut specializat in ABA, PECS, TEACH. Merita sa va informati, poate exista chiar un centru de zi pentru copiii cu autism. Serviciile oferite de D.G.A.S.P.C din cate stiu eu, nu sunt platite de parinti, singura cheltuiala pe care ar trebui sa o suportati ar fi transportul. Cat despre informare, puteti accesa site-ul www.autism.ro. Sunt cateva date care va pot fi de folos, insa va asigur ca rezultatele unui program derulat sub supravegherea unor specialisti pot conduce la progrese remarcabile. Aveti un mare avantaj, de care va sfatuiesc sa profitati, VARSTA FETITEI D-VOASTRA! Este posibil ca peste ceva vreme sa va doriti sa intoarceti timpul inapoi!

Popescu Laura
Psiholog & Logoped - Constanta
www.psihoterapie.art-fi.ro
[email protected]
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geeanina52 (acum 13 ani)

va multumim ,incercam sa vedem ce rezultate obtinem.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AnaMaria Oprea (acum 13 ani)

" Lasa-ma sa-ti aud glasul - Povestea unei familii care a invins autismul"- este o carte foarte buna in care arata cum o familie a invins autismul prin terapia ABA. Merita citita. o puteti gasi aici http://www.librarie.net/carti/102036/Lasa-aud-glasul-Povestea-unei-familii-care-invins-autismul-CATHERINE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmenalinai (acum 13 ani)

Exista o terapie in cazul copiilor cu autism violenti 0729897110

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nita Ramona-Liana (acum 13 ani)

Sfatul meu este sa intratii pe www.autism.ro pe forumul de acolo si o sa gasiti o multime de parinti care au trecut sau inca trec cu copiii lor pe acelasi drum ca si dumneavoastra cu copiii lor.Acolo veti gasi cum puteti sa va ajutati copilul ca si parinti daca nu va puteti permite terapie. O sa gasiti multe despre cum puteti sa faceti voi terapie, multe materiale gratis care sa va ajute pt aceasta.Cititi mult si aveti grija si la persoanele cu rea intentie.D-zeu sa va dea curaj si sanatatae familiei d-voastre!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nita Ramona-Liana (acum 13 ani)

Cat imi va permite timpul va pot da informatii daca doriti; scrieti-mi pe adresa [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: