Buna ziua raspuns medic

Autism
Intrebare postata de radulescu3130681 cu 15 ani in urma

Am un baietel de 6 ani.am mers cu el la mai multi doctori si diagnosticul pus a fost de autism.copilul prefera sa fie lasat singur, retras fata de ceilalti copii,nu vorbeste (doar cateva cuvinte dar nu stie ce inseamna)face miscari repetitive(leganare),este agitat,isi concentreaza atentia asupra unor obiecte(se uita foarte atent la ele)nu stie sa arate care sunt ochii ,urechile.i s-au prescris si niste medicamente :encephabol-suspensie,torendo q-tab,tanakan -sirop.in loc sa-i faca bine aceste medicamente iau facut mai mult rau.este autism ?va rog foarte mult sa-mi spuneti ce sa fac,cui trebuie sa ma adresez.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (24)

carmen658 (acum 15 ani)

Buna,
Imi pare rau ca un copil de 6 ani sa fie diagnosticat cu autism. Din cate stiu asa se manifesta precum scrii tu. Tratamentul pentru aceasta boala il da numai medicul psihiatru. Banuiesc ca ai fost la um medic psihiatru. Multa sanatate si sa ne tii la curent cu ceea ce vei face in continuare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IULIANA-ANA (acum 15 ani)

BUna winx
poti afla mai mult detalii despre autism la aceastra adresa
//sfatulmedicului.ro/articole/Psihiatrie/Autismul/Tratament_513_76.html
Multa sanatate si multa rabdare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loredana186 (acum 15 ani)

autismul se trateaza uneori cu rezultate bune prin sedinte de psihoterapie. nu se renunta la medicatia data de medicul psihiatru .verificati daca in orasul unde locuiti exista centru logopedic si mergeti acolo sa va interesati ce trebuie sa faceti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

silvia153 (acum 14 ani)

Buna,
rezultate foarte bune in cazul copiilor diagnosticati cu autism a dat terapia cu celule stem despre care iti pot da info si recomandari, in caz ca doresti.
Vorbesc despre un tratament 100 % natural (capsule, adica NU se injecteaza), cu produse revolutionare avizate de Ministerul Sanatatii. Cercetarile au demonstrat eficienta la copii diagnosticati cu autism, in strainatate si in Romania.
Adresa mea: [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cata_mp (acum 14 ani)

Nu exista terapii minune si nici pastile care sa vindece autismul.Cea mai intalnita terapie pentru ameliorare in cazul autismului este ABA. Eu lucrez cu copii cu autism in Constanta.Pt mai multe raspunsuri astept in trebarile dumneavoastra poate va pot fi de folos cu ceva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eliza catana (acum 14 ani)

buna ziua,sunt asistent maternal si vreau sa iau in plasament o fetita cu sindrom autist...nu stiu nimic din ce ma asteapta dar imi este f draga fetita si voi face acest pas...as vrea sa stiu la ce sa ma astept cand va avea varsta adolescentei,acum are 9 ani ,e linistita si are mare nevoie de afectiune;daca-mi puteti spune ceva,va multumesc.adresa mea [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monica (acum 10 ani)

buna ziua asi dori sa vb cu dvs va rog eu am un baietel de 3ani si are autism nu vb vreu sa stiu daca autismul are leac se poate face un copil noemal sau nu.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

steluta ciobanu braila (acum 14 ani)

am un baietel de 6 ani il tratez de 3ani la un med specialist din galati f bun nu mi l a diagnosticat cu autism ci cu tulburare in dezv vorbirii mai accentuata dar inca nu vorvbeste spune citeva cuvinte in schimb intelege tot la televizor isi schimba singur programele scriie tot ce vede si in limba engleza parca ii este frica sa vorb am fost cu el la mai multi med logopezi care pur si sinplu nu stiu cu ce il pot ajuta unul dintre ei chiar mia spus ca un 35 ani de cariera nu a avut un caz cum este copilul meu sa scrie su sa nu vorbeasca iam facut si tomograf la galati si nu ia iesit nimic la cap vreau sa mai ajung la bucuresti ca sa i fac un RMN LURA spitalul MARIE CU la RIE din BUC unde am inteles ca sunt si specialisti in aceste boli nu stiu incotro sa o mai iau toata lumea imi spune sa am rabdare ca o sa vorb dar nici la gradinita nu mi l primeste nimeni din cauza ca nu spune cind vrae la toaleta incotro sa o mai apuc va multumescz 444....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FlorentinaE (acum 14 ani)

Sunt mama unui baietel autist de 9 ani si jumatate.Terapia comportamentala e totul,medicamentele nu vindeca,cel putin pana in ziua de azi.Steluta, ma poti contacta si dezvoltam subiectul..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana (acum 13 ani)

trimite-ti-mi va rog niste date de contact la adresa [email protected], va pot ajuta cu cateva sugestii/sfaturi/informatii.
o zi buna si sa ne auzim cu bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

panait.marian (acum 12 ani)

vreau sa stiti ca si eu am 9 ani si e can greu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MANUELA (acum 14 ani)

VA INTELEG DISPERAREA SI VA INDRUM LA DL. DOCTOR RADU NAGHIU.DUMNEALUI ARE CABINET LA BUCURESTI DAR ESTE UN MEDIC DEOSEBIT
L-AM VAYUT LA TV SI VREM SI NOI SA MERGEM LA DUMNEALUI CU BAIETELUL NOSTRU.NU VA GANDITI PREA MULT.ACTIONATI
VA DORESC MULT SUCCES SI SANATATE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Geanina (acum 14 ani)

Am si eu un baietel in varsta de 4 ani,cu diagnosticul de autism .Mergem la pshiolog dar mari rezultate nu se prea vad.Copilul intelege anumite lucruri de exemplu daca ii cer sami aduca matura imi aduce imita anumite lucruri spune cuvinte ca : mama , apa, pa ,isi striga fratele pe nume dar vorbele ii sant foarte reduse .Merg cu el la medic psihiatru lunar pentru liniste mi sa dat timonil dar nu-i dau decat seara, patru ml.Va rog frumos sa-mi spuneti si mie un doctor sau un specialist pentru ane imbunatati situatia .Contactatii [email protected] Va multumesc !!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Luminita Purice MPsih. Luminita Purice este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

buna Eu sunt siholog cu specializare in psihoterapie si lucrez zinlic cu copii care au aceeasi problema ca si baietelul tau. Din experienta iti pot spune ca doar cu foarta multa incredere , munca si consecventa vei reusi sa iti ajuti baiatul impreuna cu specialisti si oameni cu suflet bun. MA refer aici la psihologi/psihoterauti, logopezi alaturi de un neuropsihiatru care sa confirme diagnosticul si sa urmareasca tratamentul medicamentos. Iti mai pot spune ca pot aparea progrese evidente mai ales la inceputul terapiei dar pot exista si lungi perioade de stagnare in evolutie pe parcursul terapiei care sunt descurajante . De aceea iti spuneam ca trebuie sa ai incredere.
Mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Autism.

alina (acum 14 ani)

buna eu lucrez ca educator specializat la un complex de servicii comunitare pentru copilul cu handicap ,lucrez si cu ,copiii cu autism iti recomand sa mergi la un centru pentru sedinte de logopedie ...trebuie lucrat foarte mult si acasa ...primii pasi pe care trebuie sa-i faci sunt :ARATA( exemplu:arata ochi,gura,nas)trebuie sa insisti foarte mult ..trebuie sa fii puternic in voce....succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madi (acum 13 ani)

Buna!Si eu am o fetita cu sindrom autist,are 11 ani,face logopedie de la 5 ani si terapie ocupationala de la 3ani Rezultatele sunt minore fata de asteptarile mele dar exista si asta e important.Nu-ti pierde increderea, copilul tau se poate recupera cu tratament si terapie!Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

grigore catalina (acum 13 ani)

am si eu un baietel de trei anisori care are o forma de autism. este foarte greu sa accepti in prima faza ca s-ar putea copilului tau sa i se intample. cu multa dragoste si rabdare si cu incredere in Dumnezeu reusesti sa treci peste tot si sa depasesti toate fazele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana (acum 13 ani)

buna ziua,

sunt foarte multi parinti aflati in situatia de a nu sti pur si simplu ce sa faca...e greu pentru cei care au copii de varsta atat de inaintata, fiindca e pacat ca s-a pierdut atat de mult timp, la fel cum e greu pentru cei care au copii de varste mici, insa nu resesc sa gaseasca solutia potrivita in timp util si simt cum li se scurge timpul printre degete. lucrez cu copii din spectrul autist de aproape 5 ani si stiu ce inseamna sa ASTEPTI un pas in plus cat de mic, sa cauti o noua solutie, CALEA potrivita pentru ACEL copil. tot ce pot sa va spun e ca se poate face ceva. nu totul, uneori mult, alte ori mai putin, in schimb ceva pentru ca acelui copil sa-i fie un pic mai bine, sa inteleaga sau macar sa se descurce in lumea noastra complicata cu siguranta se poate! multa sanatate si putere celor in mainile carora se afla acesti copii!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Suciu Simona (acum 13 ani)

Buna! Sunt mama unui baietel diagnosticat cu autism si care de un an beneficiaza de terapie comportamentala individualizata la un centru specializat din oras. Progrese sunt dar nesemnificative. La terapie executa toate sarcinile dar nu poate generaliza achizitiile in viata de zi cu zi. Are 3 ani jumate, nu vorbeste, are scutec in permanenta, nu are deloc sentimentul pericolului si nu poate fii lasat nesupravegheat nici o clipa. A luat Celebrolysin si Risatarun, degeaba. Daca mai stiti ceva ce nu am incercat, va rog, scrieti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela (acum 12 ani)

buna ziua..am terminat facultatea de psihologie si lucrez cu copii cu autism si adhd,,recomandarea mea este sa faceti terapie acasa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2