Autismul raspuns medic

Autism
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Fetita mea are 1an si 4luni si nu vorbeste, spune doar "ba-ba-ba", imita calul, spune "pa-pa" cand vede biberonul ,paine sau alte alimente,"iubeste "ursuletii strangandu-i la piept,dar parca nu comunica asa ca ceilalti copii de varsta ei; cand se trezeste da drumul la tv sau la dvd si cere muzica :bate din palme se leagana si spune "iii"(asa cere orice vrea). sunt semne de autism?ma ingrijoreaza!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (118)

salgian (acum 16 ani)

dar nu inteleg ce este asa grav ca nu vorbeste...si fetita mea are 2 ani si 4 luni si tot nu vorbeste.Abia acum a inceput sa mai rostesteasa cuvintele..in rest stie tot,intelege tot.Am dus-o la cresa ca sa se integreze intr-o forma organizata si sa socializeze cu copii.Si mie imi face impresia cateodata ca nu putem comunica,dar sunt numai toane de moment,este un copil rasfatat,singura nepoata din toata familia.Parerea mea este ca nu ar trebui sa-tifaci probleme.Duceti-o sa stea cat mai mult in preajma copiilor.Bafta multa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina600 (acum 16 ani)

Ar trebui sa mergeti la un medic cat mai repede.Chiar daca este autism trebuie sa stiti ca asta este varsta cea mai potrivita sa incepeti terapia cu ea(de fapt in jur de 2 ani).Terapia se numeste ABA si inceputa cat mai devreme ofera sansa copiilor autisti de a fi recuperati in proportie de aproape 100%.(intrati pe *** si veti gasi acolo foarte multe detalii despre copiii autisti)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am o nepotica in varsta de 2 ani si nu a inceput inca sa vorbeasca. intelege tot ce-i spui da nu scoate un cuvant. am motive de ingrijorare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 13 ani)

Da!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

buna ziua !Am o familie de prieteni care au un baietel de 1 an si 9 luni!eu am o fetitza de 7 ani si stiu cam cum ar trebui sa se comporte un copil de virsta lui!ce nu face:nu raspunde cind il strigi,park nu aude,nu cere absolut nimik,nu se joaca cu copii parca nici nui vede,lam dus la animale catei pisisci iepuri si nu a avut absolut nici o reactie la ele pur si simplu se uita prin ele!si mult mai multe ..are o pasiune teribila pt televizor(reclame)si masina,iar cind se urca face aceleasi lucruri de fiecare data nimik nou!lam pus in leagan iar nu a avut nici o reactie sa se tina macar de minere,statea pur si simplu,nu vorbeste nici macara mama tata papa...nimik.cu jucariile nu se joacaa si dak se joaca invirte la un elicopter elicea cite juma de ora si atit parc nici nu sie ce face elicopterul!!cind inte cineva pe usa nici macar nu aude ca sa deschis usa si nul intereseaza absolut minik,inafara de preocupare aberanta care o ar in acel moment!!si mult mai multe!!Problema este ca mama nu vrea sa recunosca ca este o problema cu copilul si nici nu poti sai spui,doar cu tatal se poate vorbi..a spune ca este normal!!am vrut sai auc un copil de virsta lui poate vede diferenta si nu a fost de acord!imi este tare mila de acest copil si nu as vrea a fi prea tirziu pt el!!m-am documentt foarte mult in privinta autismului si are EXACT simtomele care sunt descrise!Va raog astept un raspuns!!!INDRUMATI-MA CE SA FAC!!!va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cosmina (acum 2 ani)

Buna! Pana la urma ce s-a întâmplat cu copilul? Avea autism ?a fost diagnosticat ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

fetita mea implineste luna viitoare 2 ani.este ca un copil normal,se joaca cu copii, cu jucariile, o pasioneaza cartile colorate,pixurile,telefoanele,nu suporta viteza, plange in masina, tren :zicemama, tata, nana si alte cuvinte pe care nu le inteleg.ce ma ingrijoreaza este faptul ca nu reactioneza cand o strig pe nume, nu intoarce capul,nu raspunde la comnezi, stiu sigur ca aude ca-i plac melodiile, reclamele si plange daca se termina melodia preferata.am fost la medic npi si mi-a zis ca nu este autism ci posibil o tulburare de comportament. ramne sa mai consult un orl-ist si un psiholog.daca ma poate sfatui cineva sau daca mai exista un caz asemnator va rog sa-mi csrieti. va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulya_nr1 (acum 14 ani)

buna.si eu am un baiat de 2 ani.si el se joaca cu copiii,se joak k jucariile,ii plac telefoanele zice mama ,papa baba,bravo,mai mai,si alte cateva cuv dar le zice pe silabe.si eu am avut aceeasi problema,knd il strigam nu reactiona,nu intorcea capul,nimik nimik si am descoperit cauza.yo lasam televizorul tot timpul aprins la el in camera si tarziu am realizat cat de mult il acaparasa.pt el nimik nu mai prezenta interes in afara de muzica si reclame.il strigam de multe ori consecutiv si nimik ,nici macar nu clipea,tot k ochii la tv pana knd i lam oprit.la noi in casa merge tv decat knd doarme si nu au intarziat sa apara si rezultatele.de cand iam interzis tv copilu raspunde la chemare intoarce capul kndil strig,etc.inceark si u si vezi dak asta e problema si la u

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sanda panait gligu (acum 13 ani)

Stimata mamica,

Sunt psiholog specializat in terapie comportamentala cu aplicatii la copii cu autism. Din cele descrise de dvs se pare ca copilul dvs are o forma debutanta de autism, nu este normala reactia lui ci este un semn ca ceva nu functioneaza in micul lui creieras. Nereactionarea la nume este una din conditiile diagnosticarii autismului. Aveti nevoie urgenta de psiholog, cu cat psihooterapia incepe mai repede cu atat rezultatele vor fi mai bine si pasii spre normalizarea copilului vor fi mai mari. Va stau la dispozitie la:0749778050 sau [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 13 ani)

buna Iulia,

As dori sa stiu dupa cat timp a inceput sa raspunda cand il strigaiai dupa ce ai inchis televizorul copilul tau ?
multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am un baietel de 6 ani si sunt disperata pentru ca de la 4 ani am mers la psihologi si neuropsihiatru si nimeni nu mi-a spus ca el ar avea ceva,desi de la gradinita imi tot spuneau ca e agresiv ,ca nu face intotdeauna ce i se cere si l-am mutat la alta gradi dupa ce a fost batut de doamna.Aici totul a fost bine pana acum o saptamana cand doamna de aici mi-a spus ca are grave probleme de comportament ca trece de la o stare la alta ca refuza sa faca ce i se cere si ca locul lui e la un centru de specialitate.La noi in Mangalia nu exista asa ceva doar in constanta.Ce sa fac ?sunt disperata.Oare medicii nu si-au dat seama

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sanda panait gligu (acum 13 ani)

Stimata mamica,

Sunt psiholog specializat in psihoterapie comportamentala pentru copii hiperactivi si copii autisti. In mod clar copilul dvs are o problema psihica care il impiedica sa comunice comportamental normal pentru varsta sa. Nu trebuie sa va ingrijorati, exista terapii care sunt remediu pentru copilul dvs si gradul de recuperare este foarte mare este insa nevoie de terapie psihocomportamentala efectuata intr-un cerc: COPIL-PSIHOLOG-PARINTI-EDUCATOR. Si dumneavoastra va trebui sa luati niste lectii de comportament vis-a-vis de copil pentrua continua terapia si dupa ce iesiti din cabinet. pentru mai multe detalii va stau la dispozitie: [email protected] sau; 0749778050

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena422118867 (acum 15 ani)

luni si miercuri de la ora 15.00 la 16.00 si sambata..de la ora 12.30 la 13.30 la gradinita 51 ( str badea cartan) au loc cursuri de gimnastica pt copii autisti. sunt gratuite. rel la tel 0763.406.757. paul cojocaru

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 14 ani)

Si eu am o nepotica de 4 ani cu autism, cu retard psihics sever,cu...o boala genetica f rara, nu vorbeste,nu reactioneaza la nimeni si nimic,ce e mai grav e ca nu maninca mai nimic, bea putina apa...durerea noastra e imensa.
De la sase luni am observat ca ceva e in neregula cu fetita dar...nora mea a refuzat sa creada.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea29080099 (acum 15 ani)

doar daca nu are reactii si nu raspunde cand o strigati,nu va priveste in ochi,si nu stie sa ceara cand vrea ceva!daca va ia mana si va conduce la lucrul pe care il vrea si nu isi ia singurica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta644 (acum 15 ani)

DA ,AVETI DREPTATE DACA E ASA CUM ATI DESCRIS ,ARE IN MOD SIGUR AUTISM.
V-am raspuns tentru ca am intalnit recent o situatie asemanatoare,mama profesoara iar tatal medic veterinar.Copilul avea in jur de 5 ani si prezenta o intarziere psihica profunda iar limbajul era absent.
Mama a refuzat sa-l trateze pana la varsta de 7 ani, motic***a ca i-a spus un medic ca va vorbi.
Uite asa o mama si-a nenorocit copilul .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta644 (acum 15 ani)

Datele furnizate de dumneavoastra sant insuficiente ptr a formula un prognostic dar e bine sa consultati un medic.
Daca ,in termen de sase luni ,nici in urma investigatiilor si nici in urma tratamentului indicat copilul nu v-a incepe sa vorbeasca , atunci puteti avea motive de ingrijorare dar pana la urma se v-a rezolva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna ziua.Am un baietel de 6 ani si de la nastere si pana in prezent nu vorbeste.Am mers la medici cu el si diagnosticul pus a fost autism.Iau dat niste medicamente :ENCEPHABOL(suspensie),TORENDO Q-TAB(1 mg),TANAKAN(sirop) dar aceste medicamente in loc sa-i faca bine iau facut mai mult rau.copilul prefera sa fie lasat singur,retras fata de ceilalti copii,nu vorbeste decat vreo 5-6 cuvinte dar nu stie ce inseamna,face miscari repetitive(leganare),este agitat,isi concentreaza atentia asupra unor obiecte(daca o jucarie canta se uita atent la ea),nu stie sa arate care sunt ochii,urechile,nasul,gura.Va rog foarte mult sa-mi spuneti daca este sau nu autism .Ce sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Salve.sunt din Vrancea si am o sora de 24 de ani care sufera de autism.pana la varsta de 16 ani a fost in grija mamei iar intre 16-20 a fost la un centru de specialitate;prin urmare revenind tot in grija mamei.din cauza problemelor psihice de care sufera,sora este o persoana foarte dificila iar mama a ajuns intr-un stadiu mental precar.rog cine ma poate ajuta sa aflu daca exista centre pt astfel de cazuri. va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 14 ani)

Am o nepoata,are deja aproape 7 ani.Prezinta niste simptome ale autismului cum ar fi faptul ca nu poate si nu a putut sa se joace cu copii de aceasi varsta,nu vorbeste,nu stie decat cateva cuvinte cum ar fi:mama,tata,da,nu pe care nu le pronunta corect.
Dar pe de alta parte e foarte afectuasa,receptiva......ce ar mai fi de precizat este ca la varsta de 6 luni a suferit niste convulsii,in urma investigatiilor medicale a fost diagnosticata cu epilepsie focara sau ceva de genu.....va rog a ma ajuta cu niste raspunsuri ca nunn stim ce sa mai facem

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 6