Tratamente naturiste pentru artrita

Artrita Artrita juvenila
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Sunt o autodidacta si dupa simptomele descrise sunt sigura ca sufar de artrita foarte interesante metode naturiste sper sa avem si rezultate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

dan (acum 14 ani)

Suplimentele alimentare pe baza de acid hialuronic si Boswellia protejeaza cartilajele, reduc durerile la nivelul articulatiilor si ajuta mobilitatea. Produsul pe care il folosesc eu este Joint Protex; mai multe despre acest produs puteti gasi aici: http://www.vitamine-naturiste.com/81_Joint-Protex.htm

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DAN ANDREI (acum 14 ani)

Collagenul de tip II si Artrita
În conformitate cu cele mai recente statistici, milioane de oameni suferă de diferite forme de artrită, reumatism sau osteoartrit. Toate formele de artrită împărtăsesc aceleasi simptome de durere severă, pierdere a mobilitătii si o diminuare a calitătii vietii. Se mai poate adăuga si faptul că ucigasul numărul unu de astăzi din lume rămâne tot boala cardiovasculară si există exces de medicamente farmacceutice si naturale realizate pentru a reduce severitatea acestor boli.
S-ar putea ca un medicament nutritiv numit colagen de tip II să amelioreze ambele boli într-un mod eficient? Siguranta devine întotdeauna o problemă. Medicamentele moderne cum ar fi antiinflamatoriile fără steroizi (NSAIDS) pot cauza sângerări ascunse, ulcere si chiar efecte ce amenintă viata. Alte studii includ medicamente naturale cum ar fi ulei de peste (ficat), fenialanină DI si cartilaj de rechin. Se poate dovedi că o mare promisiune de ameliorare atât a artritei cât si a bolilor de inimă sunt componentele naturale ale cartilajului.
Am devenit interesat de colagen de tipul II ca tratament pentru artrită si boli de inimă când făceam cercetări cu privire la cartilaj si scriam cartea mea numită ”Fălci pentru viată, povestea cartilajului de rechin”. În studiul meu am descoperit că ingredientele medicale efective din cartilaj se datorează colagenului de tip II. Cunoastem că acesta este compus din patru sau cinci tipuri diferite de colagen. Există 14 tipuri de colagen, dar colagenul primar, cel mai predominant, este cel de tipul II. Dacă acesta se obtine din cartilajul sternului de pui, pui de la 6 la 8 săptămâni, contine un număr mare de glicoproteine cu un continut foarte mare de polizaharide care sustin încheieturile. Acestia includ sulfat de glucozamină pe care s-au făcut timp de 30 de ani studii controlate tip placebo care în prezent ajută la refacerea cartilajului din tesutul articulatiilor. De asemenea, stim că acestia contin o concentratie mărită de sulfat de condroitină A care este un antiinflamatoriu puternic si care reface tesutul articulatiei. Încă o dată dacă produsul derivă din cartilajul sternului de pui, aceste două componenete sunt în concentratie foarte mare în comparativ cu orice altă sursă de cartilaj. În plus fată de acestea, colagenul de tip II mai contine un antioxidant descoperit recent numit matrice de cartilaj glicoproteic (CMGP), care ajută la reducerea degradării oxidative a articulatiei. În afară de aceste noi descoperiri, mai sunt si alte ingrediente în colagenul de tip II care îl fac mai eficient decât dacă s-ar lua numai glucozamină sau condroitină.
Un alt avantaj al colagenului de tip II este că se absoarbe foarte repede. Cercetătorii au demonstrat că acest colagen de tip II are o rată de absorbtie de circa 70 până la 90 %, fată de 8% rata de absorbtie a cartilajului ingerat. Înseamnă că se va lua mult mai putin colagen de tipul II în comparatie cu cartilajul. Multe persoane trebuie să ia de la 9 până la 12 grame de cartilaj pentru a avea o reactie pe când cu colagenul de tip II sunt suficiente, în mod obitnuit, 3 până la 4 grame.
Când oamenii suferă de artrită, colagenul de tip II se autodistruge selectiv. Oamenii de stiintă stiu că această componentă din cartilaj este atacată de celulele albe si cumva aceasta activează sistemul imun al pacientului bolnav de artrită reumatoidă care dezvoltă anticorpi ce distrug colagenul de tipul II. După care se initiază un răspuns imun către toate cartilajele care se degradează. Astfel încât dor încheieturile mâinii, genunchii, soldurile, spatele etc. În osteoartrită se distruge cartilajul prin uzură normală pierzându-se colagenul solubil de tip II, dar fără răspuns imun. La final rezultatul este acelasi. Dureri foarte mari si pierdere a calitătii vietii. Întrebarea este: cum opreste colagenul de tipul II sistemul imun în artrita reumatică? Răspunsul e că eficienta colagenului de tipul II este realizată prin ”tolerantă orală”. Câtiva ani în urmă, Dr. Howard Weiner din Brigham, a descoperit că există o parte a intestinului numită GALT (tesut limfatic activat) ce face parte din sistemul nostru imun. În esentă, celulele albe din GALT ne permit să mâncăm diferite feluri de proteine fără a deveni alergic sau sensibil la acestea. Sistemul tolerantei orale a fost descoperit cu multi ani în urmă de cercetătorii germani care dădeau iederă toxică pacientilor puternic alergici si astfel le eliminau alergiile. Se ajunge la principiul homeopatic ”cui pe cui se scoate”.
Dr. Weiner a început să le dea mielină de vacă la multi pacienti cu scleroză si a observat îmbunătătiri ale simptomelor. Dr. David Trentham, de la Universitatea Harvard, a format o echipă cu Dr. Weiner pentru a investiga efectele adverse ale colagenului de tipul II din sternul de pui, investigatii făcute pe soarecii cu artrită. Ceea ce au descoperit a fost destul de remarcabil. După a doua sau a treia lună, soarecii nu mai manifestau simptome ale artritei. A fost o ameliorare a bolii.
Următorul pas a fost testarea tolerantei orale a colagenului de tipul II pe pacienti umani. Doctorii Trentham si Weiner au făcut studii pe zece persoane cu artrite reumatice severe. Acestia au eliminat terapiile standard cum ar fi NSAIDS si metotrexat si le-au dat pacientilor colagen de tipul II din cartilajul sternului de pui. La sfârsitul celei de-a doua luni, sase din cei zece pacienti au prezentat îmbunătătiri substantiale, iar unul dintre ei a prezentat o remisie completă a bolii care a durat 26 de luni fără efecte secundare. Răspunsul clinic al acestui studiu a fost definit ca o reducere cu aproximativ 50% si mai mult a inflamatiilor si a sensibilitătii, o îmbunătătire cu 50% a rigiditătii simtite dimineata, cât si îmbunătătirea mersului pe jos cu 15 minute. Astfel, au fost câteva criterii obiective si subiective pentru a măsura succesul. De fapt, acest studiu demonstrează că o rată de răspuns de 70% în unele din cele mai severe cazuri fără efecte secundare la acesti pacienti au fost complet reduse fără medicatie standard. Chiar dacă restul de 30% nu au prezentat îmbunătătiri. si datorită acestei încercări, aceeiasi doctori au făcut un nou studiu pe 59 de pacienti cu artrite reumatice severe active. 28 dintre pacienti au primit colagen de tipul II iar 31 au primit pilule placebo. Ceea ce este interesant este faptul că cei care au luat colagen au arătat o stabilizare semnificativă si o îmbunătătire pe când cei cu placebo au continuat să se deterioreze. De fapt, patru dintre pacientii ce au luat colagen au prezentat o remisie completă a bolii, pe când nici un pacient din grupul placebo nu au prezentat nici o remisie a bolii. Din nou, nu s-au descoperit efecte secundare. Observăm că ingerarea orală a colagenului de tipul II poate dovedi a fi una dintre căile eficiente de controlare a artritei indiferent de forma de artrită. Întrebarea care apare acum este: cum lucrează, mai exact colagenul de tipul II pentru a produce aceste rezultate incredibile. Apare mecanismul suprimării imune prin celulele albe localizate în GALT. Aceste celule albe devoreaza o parte din colagenul de tip II si după aceea învată sistemul imun să nu mai atace colagenul de tip II, deoarece aceste celule albe îl identifică ca fiind prieten si nu inamic. O dată ce sistemul imun este alertat să nu mai atace colagenul se pare că apare o înmultire a celulelor de blocaj-T. Sunt cunoscute si ca celule T8. În cele in urmă, acesta reduce numărul de citocine (cytokines) inflamatorii care sunt, în parte, responsabile de reactia inflamatorie din artritele reumatice. Celălalt motiv, si anume de ce există rezultate în osteoartrită , este faptul că acest colagen de tipul II are o concentratie ridicată de glucozamină si condroitină care întăreste cartilajul, însă creste, de asemenea, producerea celulelor din cartilaj. Aceste ingrediente au de asemenea proprietăti antiinflamatorii care se comportă ca o pernă în conditii normare de activitate fizică.
Colagenul de tipul II mai contine si proteoglicani care inhibă formarea de vase de sânge în articulatii si reduce atacul enzimelor asupra cartilajului. Asadar, există o refacere a celulelor ce produc cartilaj si o reducere a biochimiei destructive a articulatiei. În plus, multi dintre acesti proteoglycani găsesc în colagenul de tip II suport pentru fluidul lubrifiant al articulatiei numit fluid sinovial. Acesti proteoglycani cresc efectiv consistenta si puterea de lubrifiere ale acestui fluid.

Este extrem de important să întelegem că nu toate tipurile de colagen sunt la fel si nu toate tipurile de cartilaj vă pot da un colagen de tip II eficient din punct de vedere medical. Colagenul de tipul II trebuie sintetizat din cartilajul sternului de pui. Motivul este foarte simplu. Această sursă de cartilaj detine cea mai mare concentratie de proteoglycani. O persoană cu artrită dacă ia colagen de tipul II trebuie să astepte o perioadă de 4 până la 8 săptămâni înainte de a lua o decizie dacă produsul are efect sau nu. Pentru a avea rezultate trebuie luat tratamentul pentru o anumită perioadă de timp. Am văzut persoane are nu mai aveau dureri doar după o săptămâni dar aceasta e o exceptie nu o regulă. Colagenul de tip II este disponibil în capsule de 500 mg. Trebuie luat 3 capsule (doze) seara pe stomacul absolut gol la 2-3 ore dupa masa, de preferat cu o cantitate de 1-2 pahare de apa pentru a îmbunătăti absorbtia. În afară de faptul că acest produs nu prezintă efecte secundare, acesta pare a fi o sansă atunci când suferim de orice formă de artrită.

Din studiu stim faptul că toate componentele colagenului de tip II sunt agenti condroprotectori deoarece acestia 1) rezistă la atacul enzimelor care distrug proteina din cartilaj; 2) reprogramează condrocitele si citocitele reducând inflamatia; 3) promovează sinteza noillor celule ale cartilajului si sinteza proteoglicană; 4) intensifică producerea de fluid, hialuronan, producând un fluid sinovial lubrifiant si eficient pentru articulatii; 5) protejează suprafata cartilajului de deteriorarea oxidativă si de distrugerea enzimatică; 6) se comportă ca un puternic antiinflamator si modulator de durere.
Pentru detalii si comanda contactati:
DAN ANDREI: O.P. 1, C.P. 174.IASI, ROMANIA
[email protected]
telefon:0770492583

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Kovari Andrei (acum 10 ani)

Va rog frumos ajutatima am 59 de ani ,am vinit in Anglia de 4 ani de 1ani jumate am inflamati la arti
culatii la mani si la picioare ,
[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danandrei (acum 10 ani)

100% PUR COLLAGEN Capsule din stern de pui de 6-8 saptamini Se poate
obtine pe baza de comanda la tel 0770492583 (orenge), cura minima este
de 3 luni= 3 flacoane x 90 capsule/500 mg. Costul 675,00 Ron inclusiv
taxe de transport prin posta. Plata la primire.
Info:www.romedic.ro/andrei-collagen-srl.
Cu multumiri pentru interesul manifestat,
Ing. Dan Andrei
Vizitati: www.romedic.ro/andrei-collagen-srl
P.S. Acest tip de Collagen are un indice de absorbtie de 70-90 % in
organismul uman, puiul fiind inrudit genetic cu omul, fata de 25-35 %
nivelul de absorbtie a collagenului din Somon.
www.romedic.ro/andrei-collagen-srl

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: