Ce este artrita si cum se trateaza? raspuns medic

Artrita
Intrebare postata de otilia selesan cu 12 ani in urma

Ce este artrita si cum se trateaza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Ilias Vlad Teodor MDr. Ilias Vlad Teodor este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna dimineata,

In termeni simpli, "artrita" inseamna inflamatia unei articulatii insotita de semnele clasice ale inflamatiei : durere, tumefactie, temperatura locala crescuta si scaderea mobilitatii articulatiei.
Spre deosebire de artroza - in care cartilajul articular se "macina" mecanic, adica prin folosire - in artrita apare o inflamatie a articulatiei data de boli autoimune, infectii, depunerea in articulatie a acidului uric ( guta) etc. Pe scurt, in artrita cartilajul articular sufera secundar procesului care a dus la aparitia inflamatiei, iar in artroza cartilajul se degradeaza fiziologic- prin procesul de imbatranire- sau secundar solicitarilor excesive.
Nu exista o singura " artrita", termenul fiind folosit pentru toate bolile inflamatorii care duc la inflamarea articultiei. Cu alte cuvinte artrita nu este o boala, ci un semn al altor boli. De aceea, tratamentul "artritei" este tratamentul bolilor care au dus la aparitia inflamatiei : boli diverse - tratamente diferite.
Cu stima,

Dr. Vlad Teodor Ilias

www.reumatologiebucuresti.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Artrita.

otilia selesan (acum 12 ani)

multumesc foarte mult pentru explicatie,am ajuns sa fac RMN la genunchiul drept,la coloana dorso-lombara si coloana cervicdorsala, de recomandat citirea de catre medic specializat reumatolog s-au neuroog,neurochirurg ? multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Faecas Marian( [email protected]) (acum 10 ani)

Sincere multumiri pentru explicatiile dv-stra. Profit de ocazia oferita si cu speranta ca voi primi un raspuns de la dv-stra, va expun situatia mea: cu trei ani in urma am cazut de la vreo 3 metri inaltime cu o scara pe care ma aflam si care a alunecat instantaneu,fara putinta evitarii incidentului. M-am lovit cu talpa piciorului drept de sol,resimtind ulterior o durere vie in articulatia din p***a piciorului . Gamba s-a umflat si nu am mai reusit sa umblu fara a resimti durerea insuportabila. Am facut bai de apa calda cu sare la picior si simtindu-ma mai bine,nu am mers la medic pentru control. Ulterior am infasurat locul dureros in foi de varza strivite si dupa o vreme se parea ca m-am vindecat dupa acea cazatura...Insa, dupa un timp, am inceput sa constat ca soseta ce o purtam pe piciorul lovit, ma strangea strangulandu-mi carnea din jurul gambei pana la os,impiedicand circulatia sangelui in gamba piciorului.Am inceput sa resimt furnicaturi si chiar amortirea gambei piciorului drept, iar talpa piciorului parea ca nu ma mai asculta sub aspectul controlului nervos...Oricat de lejere erau sosetele ce le purtam,orice strangere oricat de mica deasupra gambei piciorului, imi strangula carnea pana la os...Pielea din zona gambei a devenit inchisa la culoare si am ramas cu o umflatura in jurul gambei permanent.Am incetat sa mai port sosete pe piciorul lovit si am facut exercitii continue caut sa inteleg ce s-a intamplat...Am dobandit ARTRITA la gamba lovita ?! Este grav ?! Cum ma pot trata in continuare ? Daca este posibil,solicit o explicatie de la dv-stra. Am 61 ani si sunt pictor profesionist,deci duc o viata oarecum sedentara stand multe ore in fata sevaletului. Sper sa ma ajutati cu o explicatie, pentru ca din ceea ce am studiat, claritatea postarii dv-stra despre artrita, m-a surprins placut prin claritatea formularii care denota existenta unui real profesionalism in m,edicina ce o practicati.Astept intelegere si un raspuns pe adresa mea de gmail. Ma pot compensa cu o lucrare de pictura personala, daca este cazul si va multumesc anticipat pentru intelegere. Cu mult respect, Farcas Marian.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stefan mihail (acum 10 ani)

Domnule doctor am o problema cu care ma comfunt de curand am un picior rece si unu cald dar cel rece imi da dureri foate mari cand stau pe scaun in repauz daca ma misc nu am durei si membru se incalzeste
Unde credeti ca ar fi mai bine sa ma adesez. Rog un raspuns me mail va rog mult. Multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: