Alergie la ibuprofen? raspuns medic

Alergii
Intrebare postata de MembruMobileApp1481111464 cu 7 ani in urma

Buna ziua. vreau sa precizez de la inceput ca am nevoie de raspunzul unui medic. sunt foarte panicata. deci. acum 2 seri am luat o pastila de augmentin pt durerea de masea, locuiesc la comuna si nu aveam de unde sa fac rost de pastile, asa ca am facut rost de la o vecina ca sa ma linistesc. m-am linistit, am fost la gratar ca a ajuns tatal meu din strainatatea vrea sa precizez ca nu am baut bauturi alcoolice, numai coca cola. ieri de dimineata am fost la cumparaturi de materiale cu parintii, si am intrat intr-o farmacie sa imi iau cateva comprimate de ibuprofen, in caz ca ma mai deranjeaza maseaua, sa fiu pregatita. am luat 5 pastilute de 600 deoarece asa a cazut de acord farmacista ( insa am 18 ani, 1,55 inaltime si 48 greutate), am ajuns acasa pe la ora 10 si am luat o pastila. pe la ora 11 incepuse sa ma manance scalpul foarte rau, am zis ca probabil este din cauza ca am schimbat samponul si poate am facut matreata. apoi a inceoput sa ma manance ceafa. mi se facusera pe scalp si pe ceafa mici formatiuni ca muscaturile de tantar, mici si umflate,au inceput sa ma manance ochii asa ca am decis sa ma spal pe fata cu apa rece si sa ma pun sa dorm, dupa ce m-am sters pe ochi am vazut ca mi s-au umflat ochii si globul ocular drept era foarte rosu. apoi mi-au aparut acele formatiuni si pe gat pe partea din fata. am sunat o ambulanta, am ajuns la spital, am fost intrebata daca am mai folosit ibuprofen, am zis ca da, pt diferite dureri cum ar fi cele de cap si cele menstruale, insa niciodata nu am avut asemena probleme, am fost dusa intr-un salon , mi s-a bagat in branula nu mai stiu ce medicament, apoi am fost pusa pe perfuzie. dupa vreo 2 ore mi s-a administrat o doza de nu stiu ce in muschi si aceeasi doza in branula. incepusera sa imi treaca mancarimile insa mi s-au format acele formatiuni pe tot corpul ( mai putin pe fata si pe picioare ) . insa de data asta erau determinate altfel, mai mari si cu contur rosiatic. la ora 16 , daca nu ma insel am facut alta doza in muschi si aceeasi in vena, insa de data asta formatiunile incepeau sa intre in piele si nu se mai simteau iesite in afara la atingere. bun. la ora 18 am fost lasata sa plec din spital, pe semnatura si mi s-a dat o reteta de Borenar 20 mg si MEDROL A 12 . mi s-a spus ca timp de vreo 5 zile trebuie sa tin un regim, insa sa nu mananc carne,lapte si oua si sa nu mananc sarat. insa aici este problema, painea contine sare. intrebarea mea este de fapt, nu am voie nici icre de exemplu? nu ma satur deloc doar cu legume asa goale si seci... simt ca inebunesc de foame (probabil din cauza perfuziei ) am nevoie mai detaliat ce trebuie sa mananc ca sa pot sa supravietuiesc cateva zile pana termin medicamentele. va rog frumos. rog raspunsul unui medic ! multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Ramona Muresan MDr. Ramona Muresan este un medic autorizat SFM (acum 7 ani)

Buna ziua, puteti manca paine, este foarte important sa nu mancati alimente sarate exagerat cum sunt mezeluri, branzeturi, muraturi, etc si sa nu adaugati sare in mancarea preparata. Evitati alimente ca: ciocolata, sucuri din comert (coca-cola), muraturi, mezeluri, spanac, peste si branzeturi fermentate. Multa sanatate!

http://www.alergologultau.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Alergii.

MembruMobileApp1481111464 (acum 7 ani)

Va multumesc mult pentru atentia acordata.. De cand imi iau medicamentele imi mai apar mici punctulete rosiatice pe piele, pe alocuri .. insa ma mananca foarte putin si nu ma scarpin. Credeti ca este ceva grav? As putea sa imi cumpar o crema de la farmacie ? Imi cer scuze pentru toate aceste intrebari insa sunt foarte panicata... va multumesc inca o data pentru atentie !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1481111464 (acum 7 ani)

Am voie ceaiuri indulcite ? Fructe ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: