Limfagiom la copil?

Afectiunile pielii la copii
Intrebare postata de daniela807 cu 8 ani in urma

Buna ziua..revin pe site cu o alta problema referitoare la fetita mea in varsta de 6 ani si 10 luni...acum 1 an am descoperit pe ceafa, si pe gat sub ureche nistte bubite mici, am mers la 4 medici dermatologi toti spunand ca este moluscum contagiosum si i-am facut tratament cu molutrex de 2 ori la interval de 3 luni, cu isoprinosine comprimate dar tot nu i-au trecut...am consultat si parerea altui medic dermatolog care mi-a spus ca de fapt are niste limfagioame si angiokeratoame(unele din bubite incepusera sa devina sangvinolente) si sa ii fac tratament cu crema cu ozon, seara si sa acopar zona cu ceolofan pana dim...fac acest lucru de o luna, angiokeratomul aproape ca nu se mai vede in schimb limfagioamele parca s-au grupat intr unul mai mare, zona este rosie parca s-ar fi iritat, acest lucru de cateva zile, nu de la inceputul tratamentului...va rog sa imi spuneti ce sa fac, sa continui cu crema cu ozon pana cand ajung peste 3 luni la control, sunt f speriata, nu ma asteptam la aceste limfagioame, mentionez ca fetita estye si a fost un copil f sanatos, fara antibiotice prea multe , este un copil f energic, nu e o gurmanda, manaca f putin, i -am dat 20 zile calciu gluconic si zyrtec pt ca mi s-a spus ca are pielea sensibila...va rog sa imi spuneti este grav cu aceste limfagioame, pana anul ttrecut nu a avut nimic, dar acum s-au marit si o si mananca,multumesc f mult si astept cu nerabdare un raspuns de la dvs...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu (acum 8 ani)

Toate Aceste tratamente locale,cu diferite creme( cum si mentionati) nu pot vindeca asemenea "formatiuni tumorale benigne" care contin vase sanghine si/sau limfatice limfatice malformate( uneori congenitale; Un serviciu de specialitate de chirurgie pediatrica, in urma examenului copilului( respecttiv zona interesata), va poate si lamuri si stabili conduita terapeutica corecta( posibil chiar chirurgicala, in anumite forme).
Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela807 (acum 8 ani)

multumesc frumos pt raspuns..acum folosesc advantan pt ca s-a produs o iritatie o roseata pe toata zona si limfagioamele acelea par a se usca , probabil; ca isi vor revenii la forma initiala dupa ce trece iritatia...as merge pe indepartarea chirurgicala dar nu stiu cat e de dureroasa, fetia nu are nici 7 ani impliniti...dupa indepartarea chirurgicala e posibil sa mai reapara? va multumesc f mult pt raspuns...o zi frumoasa si multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: