PPalpitații ?

Afectiuni si tulburari cardiovasculare
Intrebare postata de Utilizator11565901512 cu 4 ani in urma

Bună seara! Mă numesc Leah și am 20 de ani. De un an de zile mă confrunt cu niște probleme. Înainte eram o persoana activa, faceam sală, mancam sănătos, eram foarte bine. Însă de un an, pot zice ca nu mai sunt eu ! Totul a început de la "palpitații " da, am început sa am palpitații foarte des, în fiecare zi, am început sa merg pur și simplu și sa obosesc, amețeam, simțeam ca o sa cad jos. Am mers la medic, am vazut un cardiolog, toate au ieșit ok la inimă, mi da dat câteva vitamine. Bun, stările astea nu m-au lăsat, am devenit anxioasa, aveam atacuri de panica, îmi era frica sa nu fac infarct ! Eram mai tot timpul la urgente. ! Acum 4 luni, am amețit și am căzut pe strada, am fost internată la neuro, unde am făcut Rmn și eeg. Au ieșit bune și m au externat. Tot așa rău mă simțeam, nu mai ieșeam din casa, am devenit o persoana sedentara, și cu atacuri de panica ! Pur și simplu nu mi se găsea ce am. De la urgente mi se zicea ca fac atacuri de panica, dar eu simțeam ca nu e din cauza aia. Stările au devenit mai rele, tot palpitații, am început sa am stare de greata în fiecare zi, și dureri de spate, și niște junghiuri în piept și sub san, nu durau mult, max 5 sec, apăreau dintr o data !
Așa ca am mers iar la un doctor cardiolog la privat. Mi a zis ca am tahicardie, am momente când îmi bate inima rapid chiar dacă sunt în repaus, mi sa montat holter ekg unde mi sa găsit 34 extrasistole atriale, și 50 ventriculare. Am făcut ekg efort a ieșit ok. Și eco a ieșit foarte buna ! A zis ca nu are ce medicatie sa îmi dea pentru extrasistole. ! Și ca junghiurile acelea nu vin de la inima. Ciudat e ca am și o tensiune oscilanta, acasă o iau..ba e 13/7 apoi scade la 10/5 câteodată am avut o si mica 8/6 și cea mai mare 14/8. Ciudat e ca de câteva zile am o durere ușoară în mana stânga, mai sus de încheietura sau câteodată doar la umăr, nu știu mă tot gândesc sa nu fie de la inima, sau pur și simplu sa fie de la probleme mele cu spatele și toate acele junghiuri și dureri în mana sa se tragă de acolo, ideea e ca mă și furnica palma, și am observat ca dacă stau puțin pe ea imediat amorțește, și cu cealaltă nu am nici o problema. Atunci am momente de oboseala și simt ca îmi bate inima foarte încet și lipsa de respirație. Așa ca m am lăsat balta, nu înțeleg dece mă simt așa, ce poate fi, am fost la 2 cardiologi și la neuro nu mi sa găsit nimic, nu știiu unde as mai putea merge sau ce investigați sa fac. Îmi doresc doar sa fiu ca înainte, sa merg, sa nu amețesc, și sa scap de palpitatile astea :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului (acum 4 ani)

Buna ziua. Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa discutati si cu un psiholog. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/palpitatiile-semn-al-anxietatii-sau-al-unei-boli-de-inimai_15193.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11574193220 (acum 4 ani)

Buna. La fel sunt si eu din luna Mai, dupa ce am alergat m-am speriat de dureri mana stanga, partea stanga, palpitatii. Si eu am fost la multi medici, am avut vitamina D carenta, doar atat, restul am facut tot feluri de analize, cam tot ce se poate, toate vitaminele, mineralele erau ok. Eu am ajuns sa iau si anti depresiv. Cumva s-au oprit panicile, ma simteam mai bine, insa saptamana trecuta iar a aparut, asa incepand cu o senzatie pulsanta din stomac, in tot corp, apoi mai sus, parca bataie de inima, iar de la aceasta senzatie ma panichez. Habar nu am ce este aceasta pulsatie. Am fost cam la 36 de medici, iar acum reiau iar si ma duc la altii. Nu stiu ce se intampla. Eu fac si psihioterapie eram pe o cale buna, faceam sport, mananc sanatos... Totusi. Ei spun ca e anxietate... Nu prea mai cred.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp15033021032253 (acum 3 ani)

Buna,cum te simti acum? Si eu trec prin aceste stari. Imi poti scrie pe romonyca2002@ adresa_web_filtrata ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: