Cum cresc bătăile inimi?

Afectiuni si tulburari cardiovasculare
Intrebare postata de Utilizator11707077032 cu 2 luni in urma

Buna seara! De o luna am bătăile inimi mici 54,48 când stau pe scaun...nu iau nici un fel de medicamente. uneori simt amorțeli furnicături la vârful degetelor, la tampla stanga câteodată prin mana picior și am momente cand simt ceva Cami umbla prin cap analizele uzuale au ieșit bine cardiologul a spus că nu am nimic
Cum sa cresc bătăile ce sa fac?? In 2012 am fost operat de vena safenă

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

SfatulMedicului (acum 2 luni)

Buna ziua,

In general, folosirea anumitor metode pot ajuta la cresterea ritmului cardiac. Acestea includ exercitiile fizice moderate, precum mersul pe jos, inotul sau ciclismul.

O dieta echilibrata si bogata in proteine, vitamine si minerale poate de asemenea aduce imbunatatiri.

De asemenea, reducerea consumului de alcool si renuntarea la fumat pot avea un impact pozitiv.

Totusi, daca simptomele persista, ar trebui sa va adresati unui medic specialist pentru evaluarea si tratarea oricarei potentiale afectiuni medicale subiacente care ar putea cauza aceste simptome.

Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/pulsul-si-bataile-normale-ale-inimii_11323
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/ce-sunt-si-cum-se-manifesta-tulburarile-de-ritm-cardiac-la-adulti-versus_20012
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-ritm-si-conducere/bradicardia_155

Va dorim multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11707077032 (acum 2 saptamani)

Buna ziua
Am fost la alt cardiolog și mi-a găsit
Funcție sistolica păstrată
Disfuncție diastolica usoara
Ateromatoza aortica usoara
Umplere vs relaxare alterata pe inspir
Insuficienta mitrala Gr 1 vma mai ecogena polaps vmp
Insuficienta tricuspidiana Gr 1
Anevrism mic sta
Fără colecție pericardica
Tratament aspenter 75 mg
Concor 2,5
Sortis 20
Și magnesun
Spunetim va rog e ceva grav pot sa iau concor daca am pulsul mic
Am înțeles că mai scade pulsul
O zi frumoasa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SfatulMedicului (acum 2 saptamani)

Buna ziua,

Simptomele pe care le-ati descris sunt tipice pentru tulburarile cardiace cum ar fi insuficienta cardiaca sau boli ale valvei cardiace (cum ar fi insuficienta mitrala si insuficienta tricuspidiana). De asemenea, ateromatoza aortica usoara indica adesea prezenta placii de aterom, care poate fi un semn al bolii arteriale periferice sau al bolii coronariene.

In ceea ce priveste medicamentele dvs., cele pe care le-ati mentionat - Aspenter (anti-plachetar), Concor (beta-blocant) si Sortis (statina) - sunt adesea prescrise pentru conditii precum cele de mai sus.

De asemenea, toate aceste medicamente pot afecta ritmul cardiac, deci este esential sa discutati cu medicul dvs. daca va ingrijoreaza efectele secundare, precum un ritm cardiac scazut.

Va recomandam sa discutati cu medicul dvs. toate simptomele pe care le aveti, precum si ingrijorarile privind tratamentul dvs. actual.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/bolile-cardiovasculare-si-impactul-lor-asupra-sanatatii_190
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-venelor/boala-arteriala-periferica-a-membrelor-inferioare_911
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-ritm-si-conducere/bradicardia_155

Multa sanatate si o zi frumoasa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11707077032 (acum 2 saptamani)

Sunt foarte neliniștit de la stomac simt ceva așa că înainte de examen sunt și agitat uneori simt o frica o teama in mine fac și atac de panica ce ar putea fi va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11707077032 (acum 2 saptamani)

Mulțumesc mult de tot da când am fost operat am fost diagnosticat cu boala arteriala periferica și insuficienta venoasă cronică și de atunci nu am mai luat nici un tratament la ce medic as putea merge cu problemele astea sau ce mi-ați indica
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SfatulMedicului (acum 2 saptamani)

Buna ziua,

Pentru aceste probleme de sanatate, ar trebui sa va adresati unui medic specialist in angiologie sau unui chirurg vascular. Ei sunt cei mai calificati sa va ofere un tratament corespunzator pentru boala arteriala periferica si insuficienta venoasa cronica.

Totusi, este important sa discutati toate aceste aspecte cu medicul de familie sau cu un medic internist, care te poate indruma catre specialistii potriviti. De asemenea, nu uita ca adoptarea unui stil de viata sanatos, inclusiv o dieta echilibrata si exercitii fizice regulate, pot contribui la gestionarea simptomelor si ameliorarea starii tale de sanatate. Important este sa nu neglijezi aceste afectiuni si sa urmezi sfaturile medicale primite.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/chirurgie-vasculara

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Bolile-aortei-si-ale-arterelor/boala-vasculara-periferica_948
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-venelor/insuficienta-venoasa_7925
sfatulmedicului.ro/Bolile-aortei-si-ale-arterelor/boala-vasculara-periferica_948

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: