Ma ajuta cineva cu aceste rezultate rmn?

Afectiuni neurologice
Intrebare postata de Utilizator11695137937 cu 4 luni in urma

Fondari:
TOMOGRAFIA MAGNETICĂ A CREIERULUI
Imagistica fiziologică a super- și substadiilor parenchimului cerebral. Absența leziunilor ischemice sau hemoragice.
Unghiuri pontocerebeloase libere.
Absența rezultatelor imagistice patologice din structurile orbitelor și ale regiunii parahipocampice.
Imagistica fiziologică a spațiilor subarahnoidiene și a sistemului abdominal. Structuri de linie mediană fără deplasare.
Absența îmbogățirii patologice după administrarea intravenoasă a unei substanțe paramagnetice.
Sept deviat. Bună ventilație a sinusurilor paranazale.
Concluzie:
Fără constatări patologice.
MRA VASOLOR INDOCRANIENE
Imagistica normală, cursul și întinderea capătului terminal atât al arterelor vertebrale, cât și al arterei bazilare.
Imagistica normală, cursul și lățimea arterelor carotide interne în cursul lor intracranian, fără o imagine de stenoză semnificativă hemodinamic.
P1 - originea arterei cerebrale posterioare stângi (configurație fetală – variație anatomică) este controlată hipoplazic.
Imagistica normală a celorlalte vase ale cercului lui Willis.
Delimitarea satisfăcătoare a sinusurilor venoase și a venelor mari.
TOMOGRAFIE MAGNETICĂ AMSS
Ilustrarea fiziologică a joncțiunii occipitale și a regiunii foramenului occipital.
Spațiul intervertebral A3-A4, A4-A5 și A5-A6: proiecția difuză ușoară a discului intervertebral limitează lățimea spațiului subarahnoidian anterior.
Nu există descoperiri speciale de la celelalte discuri intervertebrale.
Lățimea orificiilor intervertebrale pe ambele părți este normală.
Absența semnalului patologic din măduva spinării.
Absența îmbogățirii patologice după administrarea intravenoasă a unei substanțe paramagnetice.
Imagistica fiziologică a țesuturilor moi paravertebrale.
Ganglioni limfatici cervicali multipli mici până la limită bilateral.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 4 luni)

Buna ziua,

Aceste rezultate RMN arata urmatoarele:

- Tomografia magnetica a creierului: Nu exista leziuni ischemice sau hemoragice in creier. Unghiurile pontocerebeloase sunt libere. Nu exista anomalii imagistice in structurile orbitelor sau in regiunea parahipocampica. Spatiile subarahnoidiene si sistemul ventricular al creierului sunt normale, fara deplasari. Nu exista imbogatire patologica dupa administrarea unei substante paramagnetice. Septul nazal este deviat, dar sinusurile paranazale sunt bine ventilate. Concluzia este ca nu se observa constatari patologice la nivelul creierului.

- MRA vaselor intracraniene: Imaginile arata arterele vertebrale si artera bazilara in cursul si intinderea lor normale. Arterele carotide interne nu prezinta stenoza semnificativa hemodinamica. Originea arterei cerebrale posterioare stangi este hipoplazica (configuratie fetala - variatie anatomica). Celelalte vase ale cercului lui Willis arata normal. Sinusurile venoase si venelor mari sunt bine vizualizate.

- Tomografia magnetica a coloanei cervicale: Imaginile prezinta jonctiunea occipito-cervicala si regiunea foramenului occipital intr-un mod fizologic. Discul intervertebral in spatiul intervertebral A3-A4, A4-A5 si A5-A6 prezinta o proiectie usoara difuza, care limiteaza latimea spatiului subarahnoidian anterior. Celelalte discuri intervertebrale arata normal. Orificiile intervertebrale au o latime normala pe ambele parti. Nu exista semnale patologice in maduva spinarii.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Imagistica-si-endoscopia/tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-rezonanta-magnetica-nucleara-rmn_16816

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: