Cum pot scapa din acest coșmar?

Afectiuni neurologice
Intrebare postata de Florin cu 11 luni in urma

Bună seara , nici nu știu cum sa încep...
Totul a început acum 1 an când mai fumam din când în când iarba nu consumam mereu o data pe weekend și în ultima vreme când consumam mi se părea ca prietenii mei vorbesc despre mine și zic ceva despre mine de exemplu ca râdeau de mine dar defapt nu era asa ... bun totul bine am pus totul pe seama ierbii .... și de fiecare data când fumam mi se întâmpla asta .... bun când am văzut ca mi se întâmplau astfel de chestii m-am oprit ...după un timp am început sa cred ca celelalte persoane din jur îmi aud gândurile ...nu îi dădeam importanta problemei pentru ca mi se întâmpla foarte rar am început sa am probleme și de anxietate....pot sa zic ca încă eram bine în momentele astea răul a început când am plecat în Spania pentru ca în blocul în care stăteam se auzea absolut tot ce vorbeau ceilalți din celelalte apartamente și am început sa cred ca ei vorbeau despre mine ca ziceau ca sunt nebun ca vorbesc singur și tot supunandumi creierul la gândurile astea am început sa aud voci ... am început sa cred din nou ca alte persoane îmi aud gândurile... așa că am venit în România am fost la un doctor psihiatru și mi a dat niște medicamente [olanzapina și depakine chrono ] tot aceleași probleme tot auzeam voci și tot credeam aceleași lucruri stand acasă...după un timp mi-am revenit și nu mai aveam problemele acestea acasă.. mi se întâmplă uneori doar când ies pe strada și sunt singur sa mai aud voci și sa mai cred ca alții oameni îmi aud gândurile sau ca eu îmi spun gândurile cu voce tare , chestia este următoarea mie doctora mi a scăzut mereu doza de pastile pentru ca eram mai bine .. din ce i am spus eu dar ideea este ca aveam aceleași probleme dar am observat ca problemele astea dispar după un timp când merg de exemplu într-un loc în care aud voci și merg de mai multe ori acolo ajung ca lucrurile astea sa nu mi se mai întâmple...adică am observat ca problemele mele dispar când merg în locurile în care mi se întâmplă de mai multe ori și când fac aceleași lucruri de mai multe ori ... ideea este ca m-am obișnuit cu lucrurile astea adică nu ma deranjează asa de tare ca la început...oricum vocile nu spun mare lucru de cât ( e nebun și vorbește singur ) atât
Este cineva care a avut aceleași probleme și a reușit sa scape de ele ?
Întrebarea mea este o sa rămân cu problemele astea toată viata ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Florin (acum 11 luni)

Am uitat sa menționez ca ...consumam și alcool în momentele alea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 11 luni)

Buna ziua,

Daca ati observat ca simptomele dumneavoastra s-au inrautatit sau au aparut dupa consumul de droguri sau alcool, este important sa evitati aceste substante. Ele pot agrava simptomele si pot afecta eficacitatea tratamentului.

Este esential sa primiti ingrijire medicala adecvata si sa lucrati impreuna cu un specialist in sanatate mintala pentru a-va gestiona simptomele si a va imbunatati calitatea vietii.

Va recomandam sa va programati la un medic psihiatru: https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Substante-psihoactive-si-toxicodependenta/efectele-consumului-de-etnobotanice-asupra-sanatatii_17294

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: