Ce specialitate medicala sa consult pentru diagnostic?

Afectiuni neurologice
Intrebare postata de Utilizator11701254479 cu 4 luni in urma

Aproape toată ziua simt o greutate in cap,imposibilitatea de concentrare. Pe lângă acestea sunt și anumite perioade când parca mă doar pieptul,spatele,piciorul drept.Daca stau mult in picioare simt o amețeală și durere in piciorul drept.Am făcut o somnografie și nu a ieșit chiar așa de bine. Sa fie acesta motivul?
Am suferit în trecut de anxietate,sa fi reapărut?aștept un răspuns ,mulțumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 4 luni)

Buna ziua,

Din descrierea simptomelor pe care le-ati furnizat, este dificil sa se ofere un diagnostic precis. Este important sa consultati un medic pentru o evaluare adecvata si sa primiti un diagnostic corect.

Simptomele pe care le-ati mentionat pot fi asociate cu mai multe afectiuni si probleme medicale diferite.

Anumite boli sau tulburari neurologice pot provoca simptome precum: greutate in cap, dificultati de concentrare si ameteli.
Problemele cardiovasculare pot duce, de asemenea, la dureri in piept si spate.
Ameteala si durerea in piciorul drept pot fi cauzate de probleme ale nervilor, ale coloanei vertebrale sau ale sistemului circulator.
Daca ati experimentat anxietate in trecut, este posibil sa fi reaparut, dar numai un medic specialist poate evalua simptomele si poate determina daca sunt legate de anxietate sau de alte probleme medicale.

Puteti incepe cu un consult la un medic neurolog, urmand ca in functie de recomandarile sale sa solicitati si opinia altor medici cum ar fi, un cardiolog pentru durerile din piept si spate, un psihiatru pentru reevaluarea starii dumneavoastra actuale.

Va recomandam sa va programati la un medic neurolog: https://www.clickmed.ro/medic/neurologiew.clickmed.ro/medic/endocrinologie">https://www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Ametelile-si-vertijul/vertijul-simptome-cauze-si-tratament_14822
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/bolile-de-inima-simptome-specifice_7535
sfatulmedicului.ro/Anxietate-si-atac-de-panica/anxietatea-si-atacurile-de-panica_55

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: