Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

celule endo

Ce se intampla cand elimini complet zaharul din alimentatie

Ce se intampla cand elimini complet zaharul din alimentatie

Actualizat la data de: 15 Iunie 2026

Autor: SfatulMedicului

Despre sanatatea metabolica Sanatatea metabolica reprezinta capacitatea organismului de a regla eficient nivelul glucozei din sange, de a utiliza energia din alimente si de a mentine un echilibru intre procesele de stocare si consum energetic. Atunci cand acest echilibru este perturbat, pot aparea modificari care favorizeaza dezvoltarea unor afectiuni precum rezistenta la insulina, diabetul zaharat de tip 2, boala hepatica steatozica asociata disfunctiei metabolice (ficatul gras) sau diverse afectiuni inflamatorii cronice. Factori de risc Metabolismul este influentat de numerosi factori, inclusiv alimentatia, activitatea fizica, somnul, predispozitia genetica si compozitia microbiomului intestinal. Legatura dintre microbiom si tulburarile metabolice Microbiomul reprezinta totalitatea microorganismelor care traiesc in intestin si care participa la digestie, producerea unor substante benefice si reglarea sistemului imunitar. In ultimii ani, cercetarile au evidentiat... [continuare]

Buna la toata lumea de aici!!Sunt o femeie de 40 de ani ,aparent sanatoasa -tun,cu o viata normala .Problemele mele au inceput acum 3 ani pe fond de stres cand m-am procopsit cu un hipertiroidism mai exact boala Grove.Am mers la doctori si para doctori aici in USA.Nu am incredere de loc in medicii de aici .Te poarta prin toate aparatele si pana la urma se declara invinsi pasandu-te la alti medici.Am luat la vremea respectiva Methimazole si Metoprolol deoarece aceste simptome au fost la cote maxime (puls marit ,palpitatii si oboseala extrema.Am luat aceste medicamente pana in iulie anul trecut cand doctora mi-a oprit orice medicament.A fost bine o perioada .Acum din nou obosesc din te miri ce pulsul ajunge la 100 am palpitatii de zic ca acum mor.Mi-am verificat inima in 3 cabinete superdotate.am facut stress test,echo ,ct -scan,toate rezultatele indicand o inima sanatoasa.La o saptamana am ajuns din nou la emergency room-motivul...palpitatii cu tahicardie.M-au trimis acasa... [continuare]

Comunitate medicala

Cancer

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Cancer

Eu mi-am învins cancerul. Vă pun la dispoziţie şi dvs. acest tratament obţinut prin nanotehnologie, tolerat uşor de către organism (fără efecte secundare), din produse naturiste cu potenţial antitumoral, iradiate cu LASER prin fibră optică (laser medical neinvaziv), ce le amplifică efectele benefice. [continuare]

Dupa operatia de conizatie,rezultatul histopatologic arata astfel: Col uterin cu modificari de cervicita cronica eroziva,cu metaplazie pavimentoasa la nivelul epiteliului de endocol.Zone extinse de displazie usoara ( CIN I ) la nivelul epiteliului pavimentos metaplazic de endocol cu zone focale de displazie moderata (CIN II ). Marginile de rezectie trec prin epiteliu normal. As dori sa stiu daca rezultatul este bun? Va multumesc [continuare]

BUNA SEARA,SUNT PUTIN BULVERSATA DATORITA ULTIMELOR VESTI DACA POT FI NUMITE ASA.AM 33 DE ANI SI TOCMAI AM DESCOPERIT CA AM UN MARE NODUL PE TIROIDA,PE LOBUL STANG APOX.34/23mm,ASTA MI S-A SPUS LA ECOGRAFIE,ESTE PUTERNIC VASCULARIZAT CU TENDINTE DE CRESTERE.SI DR. ENDOCRINOLOG SI DR. DE LA ECO MI-AU RECOMANDAT APROXIMATIV LA FEL:PUNCTIA SI MAI MULT CA SIGUR OPERATIA DE SCOATERE A NODULULUI SAU IN TOTALITATE A GLANDEI. IMI ESTE F. FRICA SI DE PUNCTIE SI DE INTERVENTIE.MAI POT AVEA O VIATA NORMALA DUPA?IN CE FEL VOI FI AFECTATA,VOI MAI PUTEA RAMANE INSARCINATA?DEOARECE IMI DORESC INCA UN BEBE SI AM DEJA O PRINTESA DE 4 ANI.VA MULTUMESC ANTICIPAT!!! [continuare]

Comunitate medicala

Leziune epiteriala scuamoasa

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > HPV

Va rog frumos imi puteti spune si mie ce inseamna "leziune epiteriala scuamoasa cu grad inalt de malignitate,cin 2?e cumva o forma precoce de cancer?acesta e rezultatul pe care l-a primit mama mea in urma biopsiei si...nu stiu ce inseamna...va multumesc din suflet! [continuare]

Pagina 1 din 1 (8 rezultate)
  • « Pagina precedenta
  • Pagina urmatoare »