Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

nestle lapte nan 2

Fetita mea are 6 ani,acum 4 luni i au cazut incisivii centrali superiori si nu i au crescut.Este normal? [continuare]

Buna ziua, e vorba de un copilas de 3 ani care are un incisiv fracturat longitudinal, cu deschiderea camerei pulpare, dureros la contactul cu alimentele si in timpul masticatiei. La consultul stomatologic i s-a sugerat sa ramana asa chiar daca se va infecta, eventual daca apare si edem al buzei sa revina la cabinet. E oare corecta abordarea aceasta? Trebuie sa faca abces dentar pentru ca apoi sa il trateze cineva? [continuare]

Comunitate medicala

An nevoie de un sfat

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Diverse

Am un baietel de 2 luni jumatatepe care il alimentez cu lapte praf Nan 1,De la nastere vomita in jet tot ce mananca,la 4 mese 2 le vomita .Dupa mese este nelinistit si plange. va rog a imi spuneti ce trebui sa fac.medicul de familie a spus ca nu are nimic si ca este normal sa vomite.dar eu sunt nelinistita [continuare]

Am un baietel nascut la 34 saptamani, avand 2300g si 47 cm. Cand am plecat din spital avea o greutate de 2220g si mi s-a recomandat hranirea lui cu lapte praf PRENAN pana ajungem la 4500-5000g.Baietelul meu se constipa de la el si am dori sa trecem pe altceva in afara de NAN( am inteles ca constipa,ca si PRENAN). In momentul de fata avem 4100g si nu stiu pe ce lapte sa trecem.Va rugam sa ne ajutati si pe noi,deoarece mi se rupe inima cand il vad cum se vaita de burtica, se screme si nu iese nimic.( doar cu supozitoare sau cu termometru). VA MULTUMIM MULT DE TOT. [continuare]

Am o fetita de noua saptamani. A avut colici de foarte mica, dar parca de cateva zile este tot mai rau. Am fost la doctorita pediatra si ne-a spus sa nu o mai hranim atat de des, adica de cate ori vrea ea. Precizez ca este hranita cu Nan 1 de la nastere, eu neavand lapte deloc. Inainte de aceasta recomandare, manca destul de des, cam la o ora jumatate-doua ore. De cateva zile ma straduiesc sa o hranesc la trei ore, dar e chin mare. Dupa o ora jumatate-doua de la masa, incepe sa urle cat o tin puterile. Ii dau ceai (Baby drink), nu bea prea mult si se linisteste. Uneori adoarme. Iar cand se fac trei ore, incepe sa manance linistita. Dupa ce bea 30 ml lapte, incepe chinul. Urla, se strange, o ridic sa ragaie, se linisteste pe moment, apoi incep sa o hranesc iar. Si iarasi, la primele guri de lapte, acelasi chin. Pana ce bea cca 90 ml de lapte, poate dura si 40-50 minute. E un adevarat supliciu. Apoi, e linistita o ora-doua, dupa care incepe tot acest spectacol de la inceput. E... [continuare]

Buna seara , o întrebare , cum ați procedat când ați schimbat laptele praf. Noi până acuma i-am dat Aptamil 1 și avea foarte multi colici, scremea foarte mult și plângea. Astăzi am schimbat pe Nan 1 confortis. I-am dat din prima 4 lingurițe rase la 120 ml, la primul biberon totul a fost bine ,nu a mai scremut și a dormit bine Deja de la al doilea biberon a început să plângă excesiv de mult. Oare nu îi merge laptele sau i-am dat prea mult dintr-o dată ? A fost schimbarea prea brusca ? Trebuia să ii dau mai puțin ? [continuare]

Leucomax, flacon injectabil

Din Medicamente

Ce este Leucomax si pentru ce se utilizeaza Indicatii Leucomax este indicat: la pacientii supusi unui tratament cu efect mielosupresor (chimioterapia cancerului), pentru a reduce severitatea neutropeniei, reducandu-se astfel riscul de infectie si permitandu-se o mai fidela respectare a schemei terapeutice; la pacientii cu alte stari de insuficienta medulara (sindroame mielo-displazice/anemie aplastica), pentru a reduce riscul de infectie creat de leucopenie; la pacientii supusi transplantului autolog sau singeneic de maduva osoasa, pentru a accelera refacerea seriei mieloide (Leucomax-ul nu imbunatateste supravietuirea globala, nici nu creste intervalul pana la recadere); la pacientii cu leucopenie asociata infectiilor (inclusiv cu HIV), pentru a accelera refacerea seriei mieloide; la pacientii cu retinita cu citomegalovirus (CMV) pe fondul SIDA, pentru a reduce severitatea neutropeniei induse de gancyclovir (DHPG) si pentru a permite respectarea dozei recomandate a acestui... [continuare]

Compozitie Filgrastim este o proteina extrapurificata, neglicozilata, continand 175 aminoacizi. Filgrastim este produs in laborator, dintr-o tulpina de escherichia coli, modificata genetic prin adaugarea unei gene pentru factorul de crestere granulocitar. Substanta activa: filgrastim (G-CSF*). Un flacon de Neupogen de 1,0 ml de solutie injectabila contine 30 MU (= 300 mcg) de filgrastim. Un flacon de Neupogen de 1,6 ml de solutie injectabila contine 48 MU (= 480 mcg) de filgrastim. Excipienti: acetat de sodiu tampon (pH 4,0), sorbitol, polysorbat 80, apa pentru injectare. Actiune terapeutica Factorul uman stimulator al cresterii granulocitare este o glicoproteina ce regleaza producerea si eliberarea neutrofilelor functionale din maduva osoasa. Neupogen, continand G-CSF recombinat, produce o crestere considerabila a neutrofilelor in sangele periferic, in 24 ore, cu o crestere minora a monocitelor. La pacientii cu neutropenie cronica severa, Neupogen poate sa induca o crestere... [continuare]

Ilaris

Din Medicamente

Ce este Ilaris si pentru ce se utilizeaza Indicatii Sindroame febrile periodice Ilaris este indicat pentru tratamentul sindroamelor febrile autoinflamatorii periodice, la adulti, adolescenti si copii cu varsta de 2 ani si peste aceasta varsta: Sindroame periodice asociate cu criopirina Ilaris este indicat pentru tratamentul sindroamelor periodice asociate cu criopirina (CAPS), incluzand: - Sindromul Muckle-Wells (MWS) - Boala inflamatorie multisistemica cu debut neonatal (NOMID)/sindromul infantil neurologic, cutanat si articular cronic (CINCA) - Forme severe ale sindromului familial autoimun inflamator la rece (FCAS)/sindromului familial al urticariei la rece (FCU), care se manifesta prin alte semne si simptome, in afara de urticaria indusa de frig. Sindrom periodic asociat cu receptorul factorului de necroza tumorala (TRAPS) Ilaris este indicat pentru tratamentul sindromului periodic asociat cu receptorul factorului de necroza tumorala (TNF) (TRAPS). Sindromul... [continuare]

Glivec

Din Medicamente

Ce este Glivec si pentru ce se utilizeaza Indicatii Glivec este indicat pentru tratamentul - pacientilor adulti, adolescenti si copii diagnosticati recent cu leucemie granulocitara cronica (LGC) cu cromozom Philadelphia (Bcr-Abl) pozitiv (Ph+) la care transplantul de maduva osoasa nu este considerat un tratament de prima linie. - pacientilor adulti, adolescenti si copii cu LGC Ph+ in faza cronica dupa esecul tratamentului cu alfa-interferon sau cu LGC Ph+ in faza accelerata sau in criza blastica. - pacientilor adulti, adolescenti si copii diagnosticati recent cu leucemie limfoblastica acuta cu cromozom Philadelphia pozitiv (LLA Ph+), asociat cu chimioterapie. - pacientilor adulti cu LLA Ph+ recidivanta sau refractara, in monoterapie. - pacientilor adulti cu sindroame mielodisplazice/neoplasme mieloproliferative (SMD/NMP) asociate recombinarilor genei receptorului factorului de crestere derivat din trombocit (FCDP-R). - pacientilor adulti cu sindrom hipereozinofilic... [continuare]

Ce este Kineret si pentru ce se utilizeaza Indicatii Kineret este indicat in asociere cu metotrexat pentru tratamentul semnelor si simptomelor poliartritei reumatoide (PAR), la adulti cu raspuns inadecvat la administrarea de metotrexat in monoterapie. Mod de administrare Tratamentul cu Kineret trebuie inceput si supervizat de un medic specialist cu experienta in diagnosticarea si tratamentul poliartritei reumatoide. Doze Doza recomandata de Kineret este de 100 mg administrata o data pe zi prin injectare subcutanata. Doza trebuie administrata aproximativ la aceeasi ora in fiecare zi. Pacienti varstnici (≥ 65 ani) Nu este necesara ajustarea dozei. Dozele si modul de administrare sunt aceleasi ca in cazul adultilor cu varste cuprinse intre 18 si 64 ani. Copii si adolescenti ( Eficacitatea Kineret la copii cu PAR (AJI), cu varsta cuprinsa intre 0 si 18 ani nu a fost inca stabilita. Insuficienta hepatica Nu este necesara ajustarea dozei pentru pacientii cu insuficienta... [continuare]

Evoltra

Din Medicamente

Ce este Evoltra si pentru ce se utilizeaza Indicatii Tratamentul leucemiei limfoblastice acute (LLA) la copii si adolescenti care au prezentat o recidiva sau care sunt refractari la tratament, dupa ce au fost tratati anterior cu cel putin doua scheme de tratament si pentru care nu exista o alta optiune terapeutica despre care se anticipeaza ca va determina un raspuns durabil. Siguranta si eficacitatea au fost evaluate in cadrul studiilor la pacienti cu varste ≤ 21 ani la momentul diagnosticului initial. Mod de administrare Tratamentul trebuie initiat si supravegheat de un medic cu experienta in ingrijirea pacientilor cu leucemie acuta. Doze Adulti (inclusiv varstnici) Datele disponibile in prezent sunt insuficiente pentru a stabili siguranta si eficacitatea clofarabinei la pacientii adulti. Copii si adolescenti Copii si adolescenti (cu varsta ≥ 1an) Doza recomandata pentru monoterapie este de 52mg/m2 de suprafata corporala, administrata prin [continuare]

Cesol r, comprimate filmate

Din Medicamente

Compozitie 1 tableta contine 150 mg praziquantel. Indicatii Infectii determinate de taenia saginata, taenia solium, hymenolepsis nana, diphyllobothrium pacificum. Mod de administrare Cesol se administreaza intr-o singura doza. In infectiile determinate de taenia saginata, taenia solium si diphyllobothrium pacificum se vor administra 10 mg/kg corp. In infectiile determinate de hymenolepsis nana se administreaza: 15 mg/kg corp. Tabletele se vor lua cu mult lichid in timpul uneia dintre mese. Contraindicatii hipersensibilitate la preparat, cisticercoza intraoculara. sarcina si alaptare Se va administra in timpul primelor 3 luni de sarcina (medicamentul nu a fost experimentat suficient la om; experientele efectuate pe animale nu au evidentiat efecte embriotoxice/teratogene ale acestui preparat) si in timpul perioadei de alaptare (substanta trece in lapte, dar nu au fost demonstrate pana acum efecte nocive asupra copilului), numai daca este nevoie absoluta.... [continuare]

Comunitate medicala

Rosu in gat

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Nou nascutul

Buna ziua . Fetita mea are 2 luni si o saptamana si de o saptamana vomita dupa masa si nu numai, uneori cu presiune( laptele are aspect branzit).Laptele pe care i-l dau este NAN 1 si mananca 150-180 ml la trei ore.Medicul de familie mi-a recomandat amoxacilina, o jumatate de lingurita la 8 ore diagnosticand-o cu rosu in gat.Intrebarea este daca rosu in gat se poate trata si cu altceva in afara de antibiotic si daca poate fi alta cauza pentru care vomita cum ar fi o alergie la laptele pe care il mananca, reflux gastroesofagian sau altele.Mentionez ca nu prezinta si alte simptome in afara de voma. Multumesc anticipat. [continuare]

Buna seara nepotica mea de cinci luni consuma nan 1 as vrea sa ai administrez in amestec cu nan lapte de vaca rugam sa ne spuneti cum sa procedam va multumim. [continuare]

buna ziua! fetita mea a implinit de curand un anisor si as vrea sa stiu dak e bine sau nu sa-i dau lapte de magazin. De la 2 luni si pana acum i-am dat lapte praf de la nestle iar saptamana aceasta am cumparat o cutie de lapte DORNA ECOLOGIC pe care la baut fara probleme,insa nu stiu dak e bine sau nu pt ea si dak e bine ce cantitate de grasime ar trebui sa contina?multumesc anticipat [continuare]

Avem un baietel de doare 10 zile si am avut probleme cu colicii ,insa am rezolvat.O alta problema care ne ingrijoreaza este constipatia.Suge lapte matern dar nu se satura si ai mai dam si lapte praf,Nan 1.Credem ca din aceasta cauza se constipa destul de des si am incercat cu infuzie de musetel,10 ml din cand in cand dupa mese,dar nu are prea mare efect.Multumim [continuare]

Buna ziua , Am o fetita de o luna si de la nastere am hranit-o cu NAN 1 , de cateva zile a inceput sa verse in jet si sa se constipe , Dtr-ul de familie ne-a recomandat sa schimbam NAN-UL cu NATIVA 1 si sa o lasam in pace ca o sa-si revina , acum este constipata de 3 zile iar cu varsatul se mai intampla cam o data, de doua ori pe zi , in rest mai da putin lapte in coltul gurii, ...va rog sa ma sfatuiti ce sa fac Multumesc ! [continuare]

Comunitate medicala

Mar ras ???

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Suplimente nutritive

Buna ziua.Am o fetita de 4 luni. De la 3 luni jumate am inceput sa-i dau mar ras cate putin acum am ajuns la un mar potrivit si o jumatate de biscuite.Am inceput sa-i dau mar ras deoarece imi era teama ca nu va mai manca lapte deoarece ii dadeam san foarte putin, iar din cauza dermatitei atopice pediatrul mi-a zis sa schimb laptele praf nan1 cu nan 1 ha. Fetita insa nu prea manca. La inceput manca mult, iar apoi a inceput sa respinga sticla. De teama sa nu ma trezesc ca refuza sa manance am inceput sa-i dau marut. Acum insa avem o problema: marul il gasesc in scaun de parca l-am aruncat eu acolo, iar laptic bea tot mai putin. Inainte aveam cam 6-7 mese de cele mai multe ori de 150 ml (cateodata 100 sau 180ml), iar acum are maxim 5 mese a cate 120ml+mar ras (un mar potrivit+jumate biscuite). Ce sa fac? Este normal? Sa nu-i mai dau mar? Astept pareri. Multumesc. [continuare]

Fetita mea (are 1 an si 7 luni) are diaree de cateva zile ....am fost la medic si mi-a spus sa ii dau hidrasec 2 pliculete pe zi timp de 2 zile , sa o tin la regim( sa manance doar uscaturi:paine prajita, biscuiti, pufuleti, grisine, sticxuri) si sa ii pun in laptele praf pe care il bea (Nestle) in loc de apa ...zeama de pe orez.......Am respectat indicatiile date de medic dar si acuma are scaun moale......si aprox de 3-4 ori pe zi. Ce ar trebui sa mai fac? Starea ei generala este buna ....nu are febra .....este ok..... [continuare]

buna ziua,baietelul meu are 6 luni jumate ,mananca nan 1 de la 3 saptamani insa de aprozimativ 2 saptamani refuza sa mai bea lapte,am inceput si diversificarea de la 5 luni ,mananca 2 mese pe zi de mancare solida si putin ceai intre mese,insa refuza laptele abia mananca 60 ml ,dimineata si seara,ce pot sa fac?daca as schimba laptele ar fi o solutie? [continuare]

Buna ziua, Am o fetita care s a nascut cu 3200 gr si 49 cm. In prezent are 6 luni, 6400 gr si 67 cm. Am alaptat-o pana la 2 luni jumatate, in momentul in care nu am mai avut lapte la recomandarea pediatrului i am da lapte milupa.Dupa cateva zile a inceputa sa faca diaree, am fost internata in spital unde la cateva zile i a iesit la analiza infectia cu rotavirus ( pe care nu avea de unde sa il i a acasa, sunt sigura ca la dobandit in spital). In spital a refuzat lapte de acolo era nan fara lactoza pe care nu la vrut si au inceput sa ii aduca in biberon un anumit regim controlat asa ii ziceau, format din morcov,carne si glucoza, pe care il manca cu succes si lua si in greutate. Acasa am urmat 3 saptamani acest regim, dupa care am mers la un alt medic care mi a recomnadat sa fac analizele de mai jos pe care le atasez si care mi a dat un diagnostic: intoleranta la proteina laptelui de vaca. Mi a prescris ca regim alimentar : lapte lactopriv, cereale pe baza de orez, porumb,... [continuare]

Bună seara, Am un bebe de 10 luni acum, născut la 34 de sapt, diversificare începută la 5l2s, accepta toate legumele, fructele, supe, bea cam 400 - 500 ml lapte pe zi, un biberon seara la culcare și unul pe parcursul zilei, Prenan la nastere, iar de la o luna Nan Comfortis, fara colici, fara alte probleme de sanatate. Suntem în plina erupție dentara, începută la 9 luni, în prezent 2 dinți jos și pe punctul de a sparge și cei 2 de sus. De 2 seri, avem o problema cu biberonul. Efectiv când ii dau biberonul, începe sa plângă de parca ar durea-o ceva, îl refuza cu vehemență chiar dacă sunt poate și 4-5 ore de la ultima masă. Cu solidele pe timpul zilei nu avem nici o problema. Aveți idee care ar putea fi cauza? Mulțumesc! [continuare]

Buna ziua! Am o bebelina de 3 lunite fara 4 zile , hranita cu lapte praf nan comfortis in prezent de 1 zi si ne confruntam cu probleme de constipatie inca de la nastere.Face o data la 2,3 zile, consistenta este buna,insa timpul este prea mare. La inceput am folosit nan optipro si probiotic linex baby, ne a mers bine pana la un momentdat cand a facut caca verde cu firicele negre si am schimbat cu aptamil nutri-biotik, si pribiotic jarro dophilus, ne a mers bine, insa tot nu ne am reglat digestia…apoi la recomandarea pediatrului i am dat 14 zile bifido baby si a facut 3 zile una dupa alta, apoi iar facea la 2,3 zile.Am terminat tratamentul cu bifido si nimic…Am schimbat cu nan comfortis ieri a facut, azi vad ca inca nu…ideea e ca mi si refuza lapticul.Pana acum manca 120ml la 3,4 ore iar acum abia mananca 90 si alea cu agitatie si plansete.Nu stiu ce sa mai fac,va rog ajutati ma [continuare]

Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru copilul meu.Pana acum o luna dorme fara probleme( se trezea doar o data pe noapte sa manance) in urma cu o luna am incercat sa nu-i mai dau lapte noaptea( am alaptat-o numai cu lapte praf de la NAN)si se trezea din ora in ora cand ii dadeam ceai sau apa plata.Dupa 3 saptamani am inceput sa-i dau iar lapte noaptea dar tot n-a revenit la somnul initial.Adoarme in fiecare seara in jur de ora 1.00, se trezeste la 9 dimin dar pana atunci se mai trezeste cel putin de 3 ori.Nu stiu ce tratament sa-i administrez.E adevarat ca-i dau maselele dar nu cred ca o deranjeaza asta pentru ca nu plange deloc pana sa adoarma. [continuare]

Comunitate medicala

Caca verde la bebe

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Nou nascutul

buna ziua! am o fetita de 2 luni si-mi face scaun verde.I-am dat san pana acum 3 saptamani dupa care i-am bagat si supliment de lapte praf,nan hipoalergenic,si face normal cand ii dau mai multe mese consecutive de lapte praf si verde si moale cand ii dau san.Este normal? [continuare]

.....pot bebelusii sa verse in jet daca au probleme cu pilorul esofagian , am o fetita de 1 luna si 5 zile , pana la 3 saptamani si ceva a fost ok , a mancat a facut scaun normal , de o data ainceput sa verse in jet si dupa a urmat constipatia , am schimbat laptele la recomandarea medicului de familie din NAN 1 in NATIVA 1(mamica nu alapteaza ) si i-am dat protectis si infacol (inu pare a avea colici) , azi a varsat si s-a inecat cu voma , a dat ochii peste cap de am crezut ca se intampla si altele , acum este internata in spitalul din Slobozia unde nu am incredere in niciun doctor, medicul de familie banueste ca are probleme cu pilorul esofagian si ne-a indrumat spre BUDIMEX la domnul doctor Cibanu Constantin , va rog sa -mi dati cateva sfaturi ca nu stiu ce sa mai fac .. Multumesc [continuare]

La 17 luni si 1/2 Maia are 12.850 kg si 83 cm ( nascuta 4.200 kg si 54 cm) Este un copil mai inalt si arata bine :) toata lumea ii da 2 ani . Asta ma bucura dar stiu ca este putin peste valorile normale pentru varta ei, trebuie sa trag un semnal de alarma? Are 5 mese/zi ( 2 lapte formula si 3 diversificare : fructe, supa, lactate in diverse cimbinatii). Pediatra mi-a spus ca imi recomanda sa manance in continuare lapte formula ( nan 1+) pana la 2 ani in conditiile in care eu intrebasem daca pot sa-i dau lapte dulce. Multumesc [continuare]

Pagina 8 din 34 (1000 rezultate)